El van koronálva

  • 1999. október 13.

Publicisztika

A Magyar Köztársaság, ez a jobb sorsra talán nem, de a saját sorsánál mindenképpen jobbra érdemes közintézmény a közeljövőben új nemzeti jelképpel fog gyarapodni a zacskós tej és a pillepalack után: a Szent Koronával, csak ezúttal komolyan. Erre a jelképre, illetve analóg változatára (magára a tárgyra tehát) fognak felesküdni a parlamenti képviselők, feltehetően a bírák, tán még az állomásfőnökök is.

A Magyar Köztársaság, ez a jobb sorsra talán nem, de a saját sorsánál mindenképpen jobbra érdemes közintézmény a közeljövőben új nemzeti jelképpel fog gyarapodni a zacskós tej és a pillepalack után: a Szent Koronával, csak ezúttal komolyan. Erre a jelképre, illetve analóg változatára (magára a tárgyra tehát) fognak felesküdni a parlamenti képviselők, feltehetően a bírák, tán még az állomásfőnökök is.

Egyszer már volt közszereplő a Szent Korona, 1990-ben vagy mikor lett belőle egy hetyke kis parádé, már akkor is jobb híján, most meg ez a törvénytervezet, hogy legalább azt belássuk, mennyit öregedtünk azóta, micsoda besavanyodott hátsó udvar lett ebből az országból már megint. Nem is csak az agyrém maga, de még azok is, akik tiltakoznak, a köztársasággal összeegyeztethetetlen baromságnak becsmérlik, észre sem véve, hogy az ország másik felének elveszik a játékát és elrontják az ünnepét. Csak rázzák csontos ujjaikat, holott egy ilyen nemzeti jelkép, az motiváció, egy magasabb eszme üzenethordozója, nem véletlenül volt vele mindig is annyi hercehurca.

Ráadásul jelentős politikai erők bazíroznak rá, hogy vele legitimizálják magukat, ami érthető is a részükről. Ha az embert folyton rajtakapják ezen-azon, akkor kézenfekvő reakció belső sugallatra hivatkozni, adott esetben nemzeti jelképek misztifikációja útján. Ez sokszor és sokfelé bejött már, bár jobb helyeken nem az utolsó ötven évben.

A törvénytervezet egyébként a politikai fogalmak - ideértve az államiság, a képviseleti demokrácia, a jog stb. fogalmát - elbazárosítása, és semmi egyéb. Mert ha még tényleg ránézésre is gyógyítana nyavalyatörést vagy görvélykórt, akkor sem helyettesítené az államiság valódi üzenethordozóit. Az adóhivatalt meg a tébét meg a többi kevésbé daliásan hangzó, de kézzelfogható valamit. Mindazt, amivel a törvénytervezet kiötlői gyakorta olyannyira visszatetszést kiváltó módon zsonglőrködnek, konkrét boldogulásuktól fosztva meg a mulya tömegeket, amelyeket ezzel a törvénytervezettel most megnyerni igyekeznek maguknak.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?