Élet és mellébeszélés - Az abortuszügy mint platformfelirat

  • Sándor Bea
  • 2005. október 13.

Publicisztika

A magyar politikai pártok és más csoportok a sajtó tanácstalan munkatársaival együtt szeptemberben "belengették" az abortusz témáját. Csak éppen a gyermeket vállaló vagy nem vállaló nőkről meg magáról az abortuszról nem volt szó - identitásmeghatározó lózungokról viszont annál inkább.

A magyar politikai pártok és más csoportok a sajtó tanácstalan munkatársaival együtt szeptemberben "belengették" az abortusz témáját. Csak éppen a gyermeket vállaló vagy nem vállaló nőkről meg magáról az abortuszról nem volt szó - identitásmeghatározó lózungokról viszont annál inkább.

*

A hirszerzo.hu 2005. szeptember 21-én Alvó embert főbe lőni címmel összefoglalót közölt a legújabb abortuszvitákról. Az idézett szövegrészekből világosan látszik, hogy a jobboldaliak elsősorban a csörtézés érdekében kezdtek el éppen most kardoskodni az abortusz ellen. Számukra a téma kiváló csapatösszehívó, és kapóra jött nekik, hogy egy új, modern abortusz-megoldás, a műtétet kiváltó tab-letta ürügyén olyan szépen hangzó jelszavak alatt gyülekezhetnek, mint amilyen "az élet védelme". A meggyőződéses konzervatív-sovének persze attól sem riadnak viszsza, hogy az abortusz kapcsán fasisztoid ideákat skandáljanak a "nők feladatáról", "rendeltetéséről", a "nemzet" szükségeiről meg arról, hogy (a gyilkos nők és a szabadságjogok tisztelete miatt) jön az idegen - most épp a sok kínai - az országot magáévá tenni.

Egy-két MSZP-s és SZDSZ-es nő és férfi mert csak nyilatkozni az "érzékeny" témáról. Az "élet védelme" mint jelszó túl szépen hangzik ahhoz, hogy többen érvelni kezdjenek, és rávilágítsanak: álságos dolog gyilkosnak nevezni azokat a nőket, akik életük egy adott szakaszán nem készek a gyerekvállalásra, és könnyen lehet, hogy nem ők a felelősek azért a vélet-lenért, amelynek összes felelőssé-gét és következményét rájuk hárí-taná jó néhány őszes halántékú férfiú. A nők önrendelkezéséről beszélt Kuncze Gábor, Sándor Klára (SZDSZ), Nagy Nóra és Lendvai Ildikó (MSZP) is, igaz, Lendvai valamiért úgy tett, mintha szokatlannak tartaná az abortusztabletta miatt felmerülő orvosi kérdések átpolitizálását: "Ha valaki egy ilyen, alapvetően orvosszakmai kérdést átpolitizál, politikai bűnt követ el" - mondta a Népszabadság szerint ("Az abortusz vagy a tabletta ellen tüntetnek? Helyes-e, hogy a nők a saját testük fölött rendelkezhetnek?" 2005. szeptember 15.).

Holott az abortuszügy mindig is alaposan átpolitizált kérdés volt. S még ha nyilvánvaló is, hogy (egyelőre) nincs komoly tétje a magyar politikában, hiszen csak jelszópuffogtatás, akkor is veszélyes, ha a nagy, közös jelszó az, hogy valakik megszabják, mit kell tenniük a nőknek; ha valakik a nők testi önrendelkezésébe akarnak beleszólni. Kamasz lányokra és felnőtt nőkre akarják ráerőltetni a terhesség testet-lelket próbáló munkáját, amire nem készek, azzal a felkiáltással, hogy a zigóta teljes értékű ember, mi több: fontosabb, mint a gyermeket szülni épp nem akaró kamasz lányok és felnőtt nők, ahogyan az jól látható a hirszerzo.hu szívderítő idézetgyűjteményéből: "A demonstráció egyik felszólalója, Semjén Zsolt szerint az abortuszt engedélyezni olyan, mint alvó embert büntetlenül lőni főbe, Kellermayer Miklós egyetemi tanár szerint pedig még a holokausztnál is nagyobb tragédia. Csókay Andrásnak úgy tűnik, hogy lassan az iszlám fanatikusok is emberibbek lesznek Isten szemébenÉ"

*

Az abortuszok számát bizony jó volna csökkenteni, több okból is: a döntés minden nő számára nehéz, lelkileg megterhelő, s ráadásul még orvosi beavatkozással és kockázattal is jár. Ám ezt csak úgy lehet és szabad, sőt fontos tenni, hogy megfelelő szexuális oktatást, információt és anyagi lehetőséget biztosítunk a fogamzásgátlás használatához.

Az abortuszok számának ugyanakkor semmi köze a születések számához - még ha a sajtó rendsze-resen összemossa is a kettőt. Aki nemzetféltő aggodalmában a születések számát akarja növelni, az teremtsen rendes ellátórendszert, biztosítsa a nők munkahelyi hátrányos megkülönböztetésének megszűntét, a lehetőséget, hogy a többszöri szülés ne tegye lehetetlenné a munkába állásukat, megfelelő szabályozással érje el, hogy a munkáltatóknak ne származzon hátrányuk abból, ha fiatal nőket vagy anyákat alkalmaznak, és hogy a szülők meg tudják fizetni az óvodát.

Aki pedig gondolkodni is akar az abortusz kérdéséről, illetve arról, hogy miért kerül újra meg újra a politika porondjára, az olvassa el Susan Gal és Gail Kligman The Politics of Gender After Socialism című könyvének reprodukcióról szóló fejezetét (amelyből részleteket közöl a FemiDok.hu webmagazin). A szerzők elemzik annak okait, hogy a kommunizmus összeomlása után Kelet-Közép-Európában az abortusz problémája volt az egyik első kérdés, amellyel az összes új kormánynak foglalkoznia kellett, miközben éppen felállították a demokratikus intézményeket, egymást érték a fenyegető pénzügyi és alkotmányos válságok, és alaposan újra kellett gondolniuk a törvényhozási politikát is. Érvelésük szerint a politikai hatalom intézményeit és azok legitimációját a nyilvánosság szereplői részben a reprodukcióval kapcsolatos érvrendszereiken át szervezik újjá: szeretik felügyelni a nők testét, hiszen így nem kell lemondaniuk például a normatív (reproduktív) heteroszexualitás jogi kikényszerítéséről sem, s ráadásul a "fogy a nemzet" sikollyal teret biztosíthatnak soviniszta ideológiáiknak is. További jótéteménye a témának, hogy segítségével legitimálhatják magukat mint "életvédő", bölcs, megbízható és önzetlen urakat, akik nem bízzák az egyénekre a döntést, mint a fránya liberálisok. Hisz ők tudják, mi a jó mindenkinek. Nekik pedig már az is jó, ha egy-két megtermékenyült petesejt kivonja a nőket a közszféra forgalmából. Eszükbe sem jut azzal foglalkozni, hogy valójában mitől vállalnának több gyereket a nők vagy a párok.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.