Elhunyt egy néhai ország utolsó külügyminisztere

Publicisztika

Budimir Loncar a szétesés előtt álló Jugoszlávia utolsó külügyminisztere volt, Jeszenszky Géza írásával emlékezünk rá.

Szomorúsággal olvastam Budimir Lončar, az egykori Jugoszlávia utolsó külügyminiszterének halálhírét. Egy rokonszenves kollégát gyászolok, talán az utolsó külügyminisztert, akivel együtt dolgoztam az 1990-es évek első felében.

Lončar 1924-ben született az akkor még Olaszországhoz tartozó Zára melletti kis dalmát szigeten, Ugljanban. Katolikus horvátként az ortodox szerbek által uralt Szerb-Horvát-Szlovén Királyságot nem érezte magáénak, annak német megszállása után a Tito vezette kommunista partizánokhoz csatlakozott, meg is sebesült. Elhitte, hogy egy kommunista, föderális Jugoszlávia mentes lesz minden elnyomó nacionalizmustól. Külügyminiszteri posztra emelkedő diplomataként az úgynevezett el nem kötelezett országok mozgalmának egyik legaktívabb szervezője és vezetője volt. Először 1990 júniusában találkoztam vele a szomszédos Jugoszláviában tett hivatalos látogatásom alkalmával.

1990-ben senki sem számított az öt szövetséges köztársaságból álló Jugoszlávia felbomlására, még a horvátok és szlovének között is legfeljebb egy kisebbség álmodozott erről. A májusi szabad választásokon azonban a két nyugati tagköztársaságban a politikai hatalom és a gazdasági erőforrások megosztásával elégedetlen, a nemzeti érdek erőteljesebb érvényesítését kívánó, politikailag heterogén, erősen nemzeti érzelmű pártok szerezték meg a győzelmet, míg Szerbiában a szerb nacionalizmussal mind jobban azonosuló kommunisták, élükön Miloseviccsel nemet mondtak a rendszerváltozásra.

Az Antall-kormány rokonszenvvel követte az egyes délszláv tagköztársaságok törekvését a nagyobb önállóságra, ezért is nyitottam meg egy magyar főkonzulátust Zágrábban 1990 júniusában. Ezt megelőzően azonban, tapintatból, hivatalos látogatást tettem Belgrádban, akkor ismertem meg a komoly nemzetközi tekintéllyel bíró külügyminisztert. Budimir Lončar szavaiból azt vettem ki, hogy – meggyőződésből vagy az erőviszonyok mérlegelése alapján – a szerb vezetésű jugoszláv egység elkötelezettje, aki nem örül, hogy a hidegháború megszűnése folytán Jugoszlávia nemzetközi súlya csökkent, de továbbra is fontosnak tartja az el nem kötelezett államok mozgalmát. Az egy évvel később meginduló szerb-horvát háborúban a háttérbe vonult, a szerb álláspontot Vladislav Jovanovic, a Szerb Szocialista Köztársaság külügyminisztere képviselte, számos találkozásunkkor meglehetősen keményen. Lončarban fölébredhetett a horvát nemzeti érzés: tíz évvel később, 2012 májusban Zágrábban vele összetalálkozva kiderült, hogy Josipović horvát elnök tanácsadója.  Hiába, ahogy az utolsó jugoszláv miniszterelnök, a boszniai horvát származású Ante Marković később mondta: „Abban az időben bárhol is voltam, bármelyik városban, mindenhol szívélyesen és lelkesen üdvözöltek. Minden gyűlésen nagyon sok ember megjelent, s valamennyien támogatásukról biztosítottak. Azt mondták, Jugoszláviában sohasem éltek jobban. Emelkedett a bérük, utazgattak, vásároltak, szabad embernek érezték magukat... Ám amikor az urnák elé álltak, mindenki a saját falkájára szavazott.

És tegyük hozzá: lőtte és ölte a másik falkához tartozót – pedig ugyanazt a nyelvet beszélték, csak más betűkkel írták és más vallást követtek.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.