Elhunyt egy néhai ország utolsó külügyminisztere

Publicisztika

Budimir Loncar a szétesés előtt álló Jugoszlávia utolsó külügyminisztere volt, Jeszenszky Géza írásával emlékezünk rá.

Szomorúsággal olvastam Budimir Lončar, az egykori Jugoszlávia utolsó külügyminiszterének halálhírét. Egy rokonszenves kollégát gyászolok, talán az utolsó külügyminisztert, akivel együtt dolgoztam az 1990-es évek első felében.

Lončar 1924-ben született az akkor még Olaszországhoz tartozó Zára melletti kis dalmát szigeten, Ugljanban. Katolikus horvátként az ortodox szerbek által uralt Szerb-Horvát-Szlovén Királyságot nem érezte magáénak, annak német megszállása után a Tito vezette kommunista partizánokhoz csatlakozott, meg is sebesült. Elhitte, hogy egy kommunista, föderális Jugoszlávia mentes lesz minden elnyomó nacionalizmustól. Külügyminiszteri posztra emelkedő diplomataként az úgynevezett el nem kötelezett országok mozgalmának egyik legaktívabb szervezője és vezetője volt. Először 1990 júniusában találkoztam vele a szomszédos Jugoszláviában tett hivatalos látogatásom alkalmával.

1990-ben senki sem számított az öt szövetséges köztársaságból álló Jugoszlávia felbomlására, még a horvátok és szlovének között is legfeljebb egy kisebbség álmodozott erről. A májusi szabad választásokon azonban a két nyugati tagköztársaságban a politikai hatalom és a gazdasági erőforrások megosztásával elégedetlen, a nemzeti érdek erőteljesebb érvényesítését kívánó, politikailag heterogén, erősen nemzeti érzelmű pártok szerezték meg a győzelmet, míg Szerbiában a szerb nacionalizmussal mind jobban azonosuló kommunisták, élükön Miloseviccsel nemet mondtak a rendszerváltozásra.

Az Antall-kormány rokonszenvvel követte az egyes délszláv tagköztársaságok törekvését a nagyobb önállóságra, ezért is nyitottam meg egy magyar főkonzulátust Zágrábban 1990 júniusában. Ezt megelőzően azonban, tapintatból, hivatalos látogatást tettem Belgrádban, akkor ismertem meg a komoly nemzetközi tekintéllyel bíró külügyminisztert. Budimir Lončar szavaiból azt vettem ki, hogy – meggyőződésből vagy az erőviszonyok mérlegelése alapján – a szerb vezetésű jugoszláv egység elkötelezettje, aki nem örül, hogy a hidegháború megszűnése folytán Jugoszlávia nemzetközi súlya csökkent, de továbbra is fontosnak tartja az el nem kötelezett államok mozgalmát. Az egy évvel később meginduló szerb-horvát háborúban a háttérbe vonult, a szerb álláspontot Vladislav Jovanovic, a Szerb Szocialista Köztársaság külügyminisztere képviselte, számos találkozásunkkor meglehetősen keményen. Lončarban fölébredhetett a horvát nemzeti érzés: tíz évvel később, 2012 májusban Zágrábban vele összetalálkozva kiderült, hogy Josipović horvát elnök tanácsadója.  Hiába, ahogy az utolsó jugoszláv miniszterelnök, a boszniai horvát származású Ante Marković később mondta: „Abban az időben bárhol is voltam, bármelyik városban, mindenhol szívélyesen és lelkesen üdvözöltek. Minden gyűlésen nagyon sok ember megjelent, s valamennyien támogatásukról biztosítottak. Azt mondták, Jugoszláviában sohasem éltek jobban. Emelkedett a bérük, utazgattak, vásároltak, szabad embernek érezték magukat... Ám amikor az urnák elé álltak, mindenki a saját falkájára szavazott.

És tegyük hozzá: lőtte és ölte a másik falkához tartozót – pedig ugyanazt a nyelvet beszélték, csak más betűkkel írták és más vallást követtek.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.