Erõsségük a semmit gondolás

  • 2004. december 9.

Publicisztika

Kijevet felfedezték maguknak a lengyel turisták - az elmúlt két-három hétben az ukrán fõvárosban megfordult egy hivatalban lévõ meg egy volt elnök (Kwasniewski, Walesa), egy volt kormányfõ (Jerzy Buzek), néhány parlamenti delegáció és még sokan mások, épp hogy a négy páncélos és a kutya nem tûnt még fel a Hrescsatyikon. És nem okvetlen múmiát nézni mentek a Lavra székesegyházba. Walesa Juscsenkóval az oldalán fellépett a Függetlenség téren, a pár száz ezer alkalmi sátorozó elõtt; Kwasniewski - Javier Solana, az unió külügyi referense és Borisz Grizlov orosz parlamenti elnök társaságában - közvetítõként részt vett azon a tárgyaláson, amelyen a két ellenérdekelt fél elõször próbált meg egyezségre jutni a választás megismétlésérõl.

A lengyel részvétel az ukrán válság megoldásában - egészen pontosan az az aktív támogatás, amit a lengyel politika Juscsenkónak nyújt - több szempontból is nagy jelentõségû. A lengyel-ukrán közös múlt körülbelül annyira zaklatott, szövevényes és árnyakkal teli, mint bármelyik két szomszéd népé Kelet-Európában, a szerbé és a horváté, a románé és a magyaré, you name it. Kettejük közül mindig a lengyel volt az erõsebb; övék volt az állam, amely a XVI. századtól 1945-ig - részben vagy egészben, mikor mennyire - magában foglalta Ukrajnát is, õk voltak a földesurak, arisztokraták, gazdatisztek, adminisztrátorok, rendõrök, katonák -az ukránok meg a leginkább állati sorban tengõdõ jobbágyok, akik a brutális elnyomásra nem kevésbé brutális felkelésekkel válaszoltak. (Az utolsó lengyel-ukrán háború a második világégés alatt zajlott.) De a legerõsebbek rendre az oroszok lettek: Lengyelország és Oroszország szerény számítások szerint is háromszor osztotta fel Ukrajnát, és mindig valami borzalmas, szuperkegyetlen háború végén.

Az elmúlt hetekben viszont lengyel zászlók lengtek Juscsenko táborában, s a választás megismétlését követelõ tömeg azt skandálta: köszönjük, Lengyelország, köszönjük, Olek, köszönjük, Lech! Mindez nem elõzmények nélkül való. A történelmi megbékélés erõs szándéka volt az 1990-ben szabaddá vált Lengyelországnak, bármilyen kormány is vezette épp az országot. Ukrán és lengyel történészek közösen igyekeznek feldolgozni a múlt legsötétebb fehér foltjait; az ukrán-lengyel barátsági szerzõdést már 1992-ben, teljes konszenzussal fogadták el; a kölcsönös gesztusoknak se szeri, se száma; Kwasniewski mind-végig különleges kapcsolatokat ápolt Kucsma ukrán elnökkel. A lengyel szerepvállalást a válság megoldásában s az ukránok reakcióit e folyamat szimbolikus megerõsítésének láthatjuk.

Mindez még akkor is örvendetes, ha Varsó természetesen nem minden önérdek nélkül cselekszik. Lengyelország az unió keleti kapujának a szerepét szánja saját magának, nyilvánvaló gazdasági és politikai elõnyök reményében. Ami nem okvetlenül tetszik például Németországnak vagy Franciaországnak, hisz õk - és fõként a magát Putyin elnök feltétlen hívének és barátjának tudó Schröder kancellár - inkább Oroszországot szelídítenék és nyugtatnák és kényeztetnék; és üzletelnének vele. (A lengyel politika egyik dédelgetett rémálma, hogy Németország és Oroszország a feje fölött megállapodik valami nagyobb disznóságban, õk meg elesnek: elõbb bizonyos komolyabb összegektõl, aztán meg a harcmezõn.) A lengyelek tehát Kijevben - egy kicsit legalább -a saját játékukat is játsszák: ha Ukrajna uniós tagságát senki nem is gondolja komolyan, abból nem lehet baj, ha Putyin elnök képe kap egy újabb ördögi árnyalatot.

Ez persze inkább csak rosszmájúság a részünkrõl; sõt, irigység. A lengyel politika ugyanis nagy vehemenciával és hatékonysággal állt a jó oldalra. Ha végül relatíve békésen rendezõdik az ukrán válság - amire minden esély megvan -, abban az õ kezük is benne lesz; és csodák csodájára az Európai Unióé is. Hisz Brüsszel a legelsõ pillanattól és tõle merõben szokatlan hevességgel tette nyilvánvalóvá: nem fogja elismerni a csalással hatalomra jutó Janukovicsot. Mindehhez képest kellene mérlegre tennünk azt, amit a magyar külügyi kormányzat mondott, gondolt, végzett e téren - ám sajnos ez nem áll módunkban. A magyar kormány ugyanis Ukrajna ügyében e tevékenységek egyikét sem gyakorolta. Az új külügyminiszterbõl beiktatása óta körülbelül annyi látható, amennyit Gyurcsány Ferenc a különféle külföldi látogatásain készült fotókon nem takar el belõle; a külügyi apparátusból érkezõ vékonyka hangok meg legfeljebb azt csipogják, hogy beh' jó lenne, ha minden jó lenne, és hej, de meg kéne egyezni. Mintha a Marson csaltak volna ordenáré módon; s mintha nem egy szomszédos ország sodródott volna a politikai erõszak és a széthullás szélére. Mintha még mindig az lenne a legfõbb irányelv: nem avatkozunk a Szovjetunió belügyeibe. Mintha üres agyú és beszari apparatcsikoknak kéne Magyarország szerepérõl dönteniük az Európai Unióban.

Márpedig az nagy szégyen lenne - miránk nézve is.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.