Erõsségük a semmit gondolás

  • 2004. december 9.

Publicisztika

Kijevet felfedezték maguknak a lengyel turisták - az elmúlt két-három hétben az ukrán fõvárosban megfordult egy hivatalban lévõ meg egy volt elnök (Kwasniewski, Walesa), egy volt kormányfõ (Jerzy Buzek), néhány parlamenti delegáció és még sokan mások, épp hogy a négy páncélos és a kutya nem tûnt még fel a Hrescsatyikon. És nem okvetlen múmiát nézni mentek a Lavra székesegyházba. Walesa Juscsenkóval az oldalán fellépett a Függetlenség téren, a pár száz ezer alkalmi sátorozó elõtt; Kwasniewski - Javier Solana, az unió külügyi referense és Borisz Grizlov orosz parlamenti elnök társaságában - közvetítõként részt vett azon a tárgyaláson, amelyen a két ellenérdekelt fél elõször próbált meg egyezségre jutni a választás megismétlésérõl.

A lengyel részvétel az ukrán válság megoldásában - egészen pontosan az az aktív támogatás, amit a lengyel politika Juscsenkónak nyújt - több szempontból is nagy jelentõségû. A lengyel-ukrán közös múlt körülbelül annyira zaklatott, szövevényes és árnyakkal teli, mint bármelyik két szomszéd népé Kelet-Európában, a szerbé és a horváté, a románé és a magyaré, you name it. Kettejük közül mindig a lengyel volt az erõsebb; övék volt az állam, amely a XVI. századtól 1945-ig - részben vagy egészben, mikor mennyire - magában foglalta Ukrajnát is, õk voltak a földesurak, arisztokraták, gazdatisztek, adminisztrátorok, rendõrök, katonák -az ukránok meg a leginkább állati sorban tengõdõ jobbágyok, akik a brutális elnyomásra nem kevésbé brutális felkelésekkel válaszoltak. (Az utolsó lengyel-ukrán háború a második világégés alatt zajlott.) De a legerõsebbek rendre az oroszok lettek: Lengyelország és Oroszország szerény számítások szerint is háromszor osztotta fel Ukrajnát, és mindig valami borzalmas, szuperkegyetlen háború végén.

Az elmúlt hetekben viszont lengyel zászlók lengtek Juscsenko táborában, s a választás megismétlését követelõ tömeg azt skandálta: köszönjük, Lengyelország, köszönjük, Olek, köszönjük, Lech! Mindez nem elõzmények nélkül való. A történelmi megbékélés erõs szándéka volt az 1990-ben szabaddá vált Lengyelországnak, bármilyen kormány is vezette épp az országot. Ukrán és lengyel történészek közösen igyekeznek feldolgozni a múlt legsötétebb fehér foltjait; az ukrán-lengyel barátsági szerzõdést már 1992-ben, teljes konszenzussal fogadták el; a kölcsönös gesztusoknak se szeri, se száma; Kwasniewski mind-végig különleges kapcsolatokat ápolt Kucsma ukrán elnökkel. A lengyel szerepvállalást a válság megoldásában s az ukránok reakcióit e folyamat szimbolikus megerõsítésének láthatjuk.

Mindez még akkor is örvendetes, ha Varsó természetesen nem minden önérdek nélkül cselekszik. Lengyelország az unió keleti kapujának a szerepét szánja saját magának, nyilvánvaló gazdasági és politikai elõnyök reményében. Ami nem okvetlenül tetszik például Németországnak vagy Franciaországnak, hisz õk - és fõként a magát Putyin elnök feltétlen hívének és barátjának tudó Schröder kancellár - inkább Oroszországot szelídítenék és nyugtatnák és kényeztetnék; és üzletelnének vele. (A lengyel politika egyik dédelgetett rémálma, hogy Németország és Oroszország a feje fölött megállapodik valami nagyobb disznóságban, õk meg elesnek: elõbb bizonyos komolyabb összegektõl, aztán meg a harcmezõn.) A lengyelek tehát Kijevben - egy kicsit legalább -a saját játékukat is játsszák: ha Ukrajna uniós tagságát senki nem is gondolja komolyan, abból nem lehet baj, ha Putyin elnök képe kap egy újabb ördögi árnyalatot.

Ez persze inkább csak rosszmájúság a részünkrõl; sõt, irigység. A lengyel politika ugyanis nagy vehemenciával és hatékonysággal állt a jó oldalra. Ha végül relatíve békésen rendezõdik az ukrán válság - amire minden esély megvan -, abban az õ kezük is benne lesz; és csodák csodájára az Európai Unióé is. Hisz Brüsszel a legelsõ pillanattól és tõle merõben szokatlan hevességgel tette nyilvánvalóvá: nem fogja elismerni a csalással hatalomra jutó Janukovicsot. Mindehhez képest kellene mérlegre tennünk azt, amit a magyar külügyi kormányzat mondott, gondolt, végzett e téren - ám sajnos ez nem áll módunkban. A magyar kormány ugyanis Ukrajna ügyében e tevékenységek egyikét sem gyakorolta. Az új külügyminiszterbõl beiktatása óta körülbelül annyi látható, amennyit Gyurcsány Ferenc a különféle külföldi látogatásain készült fotókon nem takar el belõle; a külügyi apparátusból érkezõ vékonyka hangok meg legfeljebb azt csipogják, hogy beh' jó lenne, ha minden jó lenne, és hej, de meg kéne egyezni. Mintha a Marson csaltak volna ordenáré módon; s mintha nem egy szomszédos ország sodródott volna a politikai erõszak és a széthullás szélére. Mintha még mindig az lenne a legfõbb irányelv: nem avatkozunk a Szovjetunió belügyeibe. Mintha üres agyú és beszari apparatcsikoknak kéne Magyarország szerepérõl dönteniük az Európai Unióban.

Márpedig az nagy szégyen lenne - miránk nézve is.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.