Figyelem, figyelem!

  • 2004. december 9.

Publicisztika

"A megfigyelési ügy (...) blöff volt. Ráadásul nem is a jobbik fajtából való." 1998 szeptemberében írtuk ezt, alig egy héttel a szenzációs miniszterelnöki bejelentés után, miszerint a Horn-kormány idején a Fidesz-vezetõket és azok családtagjait közpénzen, titkos és törvénysértõ módon figyelték. Az elkövetkezõ években is nagyon sokszor elmondtuk: ez az egész rágalom, s valójában egyetlen célt szolgált, a Kaya Ibrahim - Joszip Tot-féle gazdasági bûncselekményekrõl - amelyek során Fidesz közeli cégek tûntek el a szorgos vendégmunkások hathatós segítségével - elterelni a figyelmet. Egyszer még a sajtót is kárhoztattuk, mondván, a maga ostobán értelmezett "hírérzékenységével" hozzájárult, hogy ez a hazugság évekig címlapsztori maradhasson.

Akkor miért jövünk most ezzel? Mert a népszavazási hangzavarban észrevétlenül sikkadt el, hogy a Legfelsõbb Bíróság abban a perben, amelyet egy "megfigyeléssel" vádolt cég kezdeményzett az õt hírbe hozó kereskedelmi tévé ellen, november végén jogerõsen kimondta: semmiféle alapja nem volt az 1998. augusztus 25-i bejelentésnek. Igaz, kimondta ezt évekkel ezelõtt a Legfõbb Ügyészség, de így kerek a történet. Nagy ügy, legyinthetnénk, belefáradtunk már a sok hazugságba. Csakhogy ez nem egy szokványos kampányfüllentés volt, mint az évi hétszázalékos gazdasági növekedés vagy a "Gázáremelés? Nem, nem, soha!"-féle baromság. A megfigyelésügyi rágalmat az különbözteti meg a többitõl, hogy annak igazolására az akkori kormány mindent elkövetett: a titkosszolgálatot, de legalábbis annak valamelyik szürke zónáját is bevetette, bizonyítékokat gyártott, folyamatosan denunciált. Minden együtt volt ahhoz, hogy egy jó kis koncepciós per összejöjjön, tán már az ürgebõrt is beszerezték, mint megdönthetetlen bizonyítékot. Ez a politikai gengszterizmus hat év után az igazságszolgáltatás legfelsõbb szintjén is megbukott. Politikai következménye persze nem lesz - Orbán Viktor nagyon elfoglalt manapság, december 5-ig a határon túli magyarokat kellett nagyon szeretnie, december 6-tól pedig a határon belüliek létbizonytalansága miatt muszáj gyötrõdnie -, de ettõl függetlenül jó szívvel rögzíthetjük: a "megfigyelési ügy" immár megfellebbezhetetlenül aljas hazugságként vonulhat be a politikatörténetbe.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.