Felelőtlenek 2

Publicisztika

A parádéval kísért katasztrófára eddig kizárólag felháborító s csupán a dolog mélyen tragikus voltára tekintettel nem kacagtató válaszok születtek a feltoluló kérdésekre.
A rapid vizsgálóbizottság nagyjából nem állapított meg semmit, maszatolt csak. A feltárt tényszerűségek szerint a meteorológiai szolgálat átküldte a figyelmeztetést a katasztrófavédelemnek egyszer/kétszer, esetleg faxszal is kísérve, amit azok időben elolvastak/órákkal később/soha nem olvastak el, de egyébként is félreértették, intézkedési jogkörük pedig nincs. Szilvásy kancelláriaminiszter szerint először is senki sem hibázott, főleg nem a tűzijátékot szervező Nexus Kft., majd ugyanezzel a lendülettel: a katasztrófáért senki sem felelős, legfőképpen nem az ostoba, értelmetlen petárdamánia, csakis a vihar. Azt is megjegyezte: tulajdonképpen vannak (vagyunk) itt néhányan, akik le is állíthatták(-tuk) volna a tűzijátékot: Bodor főosztályvezető, Tóth szakállamtitkár, Gál J. államtitkár, ja és tulajdonképpen én is, már ha birtokomban lettek volna a szükséges információk (ez utóbbiak alatt, fájdalom, a főnöki utasítást - illetve éppen azok hiányát értette). Amúgy mintha Demszky főpolgármester, a fővárosi védelmi bizottság elnöke is tehetett volna egyet s mást.

Az is világos, hogy egy ekkora tömeget nem egyszerű távozásra bírni, a rendelkezésre álló egy óra biztos kevés lett volna hozzá. Tán még kommunikálni is nehéz lett volna velük - habár, például a konkurencia állításával szemben, igenis voltak a helyszínen nagy teljesítményű hangosítóeszközök, különben nem hallhatta volna a nép Palik ordítozását a légiparádé alatt.

A katasztrófa megelőzéséhez mindenesetre szükség lett volna valamiféle racionális kockázatkezelésre - a mostani tragédia egyik szomorú tanulsága az, hogy a magyar illetékesek szerint Budapesten tömegrendezvényt nem sodorhat el a förgeteg, pláne nem Szt. István napján. Ilyen esetre semmiféle (pl. menekülési) terv sem készült, bíztak a szerencsében.

Mintha nem volna elég a jogkör, az illetékesek csak ukázra mernek cselekedni. Jut eszünkbe: hol volt a nemzeti ünneppel egybekötött katasztrófa idején Gyurcsány miniszterelnök? Egy rövid részvétnyilvánításon túl a szavát sem hallani. Sólyom elnökét sem, pedig ő szeret akkor is beszélni, ha éppen senki sem kérdi. De mit is mondhatna a miniszterelnök? Hogy alárendeltjei töketlenek, hogy az ide vonatkozó jogszabályok rosszak, s kísérlet sem történt a megváltoztatásukra? Lehet, hogy az agytrösztje már fogalmazza a magyarázatokat - de minek, eső után sár.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.