Ungváry Rudolf

Feltámadás

A választási felszín és a társadalmi mély

  • Ungváry Rudolf
  • 2019. június 30.

Publicisztika

Az MSZP–Párbeszéd funkcionárius bázisát alkotók züllöttsége (melyet zuglói képviselőik leleplező nyíltsággal képviseltek) meghozta a gyümölcsét. A párt vezetése képtelen megszabadulni a működését fenntartó pártállami mocsártól.

Karácsony tehetetlenkedései és alapvető tájékozatlanságáról árulkodó nyilatkozatai csak a habot jelentik a tortán. Ez a kedves magánzó nem innovatív politikusnak alkalmas, hanem arra, hogy egy Tisza István-féle szabadelvű-konzervatív pártban a megnyerő kirakatember szerepét játssza.

A Demokratikus Koalíciónak jót tett, hogy előretolta Dobrev Klárát. Az Európai Egyesült Államok hívószóval a radikális liberálisokat magához tudta vonzani.

A Momentum az intenzív kampányával, de főleg azzal, hogy az ifjabb demokraták jelentős része úgy érezte, nincs más párt, amelyre szavazhatna, kitört a többség számára láthatatlan mikropártiság világából.

Az LMP-nek lassan beérett, hogy az árok­ásás elleni buzgalmának, a nyilvánvaló diktatúrát tagadó gyávaságának köszönhetően 2,19 százalékra sikerült leküzdenie magát. Politikájának fényében az újabban hangoztatott zöldpártisága annyit ért, mint a Fidesz-szolga államelnök „zöldsége”. A szavazóit alkotó nagyvárosi réteg többségében a Momentumot választotta.

A városi demokratikus választói bázis talán elkezdte történelmi újraosztódását, ami a kedélyeknek is jót fog tenni, mert életet lehelhet a politikai fásultságba, és esetleg átrendeződéshez is vezethet, melyben végre eltűnnek a színről a rendszerrel a megélhetés kedvéért kiegyező, „miniszterelnökurazó” töltelékek.

A Jobbiktól a szélsőjobboldaliak jelentős részét elszívta a Fidesz.

 

Hány százalék egy szék?

Földindulásról még szó sincs, senki se ringassa álmokba magát. Arra még egy-két évtizedet aludni kell. De ami végre már kiszúrja a jól nevelt nyugati demokraták szemét is (bár ahhoz képest, hogy milyen keményen kellene reagálniuk, még mindig csak lapítanak): az eddig sikerrel láthatatlanított választási csalás.

Már az országgyűlési választásokról is megállapították az EBESZ megfigyelői, hogy azok – nagyon szemérmesen szólva – nem a nemzetközileg elfogadott értelemben szabadok és méltányosak. Ez a mostani választás során még inkább kidomborodott. A kormányzó párt szellemében maga a kormány folytatott politikai kampányt. A kormányfő üzenete volt a „bevándorlás megállítása”. A kormány költségvetéséből folyt orrba-szájba a plakátkampány, „nemzeti konzultáció”, a közszolgálati média meg a kormány markában levő napilapok ebből zúdították a választókra a leplezetlenül nyílt fideszes demagógiát – hiteles tájékoztatásnak álcázva. A csak ezekből tájékozódó választók szemmel láthatóan hitelt adtak a politikai mákonynak. És az ellenzéknek már semmiféle eszköze, médiája nem volt, hogy mindezt ellensúlyozza.

A számvevőszék csak az ellenzéki pártokat bünteti pénzügyi szankciókkal. A kormány – miután a fékek és ellensúlyok rendszerét a bíróságok kivételével már bedarálta – az igazságszolgáltatás maradék függetlenséggének felszámolására készül.

A salzburgi egyetem professzora, Jakab András azt javasolta, hogy az Európai Parlament vonja meg azoknak a képviselőknek a mandátumát, akik nem tiszta választáson jutottak hozzá. Erre van is jogalap. Az EP-ben létezik mandátumigazolási eljárás, amelyben éppen a képviselői hely megszerzésének szabályosságát lehet vizsgálni. Decens önmegtartóztatással (nehogy már pártosnak tűnjék) csak arra hívta fel a figyelmet, hogy május végén az európaiak olyan EP-képviselőket választhatnak meg, akik olyan tagállamból érkeznek, amelyek nem felelnek meg a demokratikus standardoknak. Hozzátehette volna, hogy javaslatának egyelőre nem lesz foganatja.

Kálmán László kiszámolta a Facebook-oldalán, hogy a Fidesznek 4,01 százalék is elég volt egy mandátumhoz, a DK-nak 4,06, míg a Momentumnak már 4,96, és az MSZP-nek meg a Jobbiknak 6,68 és 6,44 kellett az 1-1 mandátumához. Az összesen 21 mandátumnak az 52,14 százaléka körülbelül 11, ennyi mandátum lett volna arányos. A DK 16,25 százalékának 3 mandátum felelne meg, a Momentum 2 mandátuma arányos, az MSZP és a Jobbik esetében veszett el a legtöbb szavazat, mert nekik 1,4 mandátum járna, az ebből fennmaradó 0,8 százalék (meg a be nem jutott pártok százalékai) eredményezték a
2 plusz fideszes és 1 plusz DK-s mandátumot.

A d’Hondt-módszer valójában csak akkor nem okoz problémát, ha egy államban nem szélsőbaloldali vagy szélsőjobboldali párt szerzi meg a többséget, illetve nem ilyen párt uralkodik. Demokratikus pártok között az arányok eltolódása magát a demokráciát nem veszélyezteti, illetve nem segít fenntartani nyílt vagy rejtett önkényuralmat.

 

Még hogy populista!

Mindez semmi. A lényeg – mint mindig – a társadalmi mélyben van. Csak a középréteg korrumpált és a keresztény közép liberálisellenes részével nincs mostani többség. A választók egy másik része olyan anyagi és kulturális helyzetben van, hogy se nem tud, se nem képes tájékozódni. Mivel politikailag lényegében közömbös, demokratikus hagyományai és erről emlékei sincsenek, teljesen ki van szolgáltatva a mindenkori demagógiá­nak. Ezért a tömegdemokrácia szükségszerű következménye, hogy diktatúra lesz belőle, mert a választók többsége hitelt ad azoknak, akik kihasználják a tájékozatlanságát.

E helyzet veszélyét már 179 évvel ezelőtt Alexis de Tocqueville leírta. 1945 után ezt a veszélyt a jóléti-fogyasztói társadalom egy ideig el tudta odázni. Az információs társadalom kialakulásának pillanatától kezdve kezdett igazán veszélyessé válni. Mára azzal fenyeget, hogy végzetes lesz az euroatlanti demokráciára.

A ma lassan hatalomra kerülő vagy menetelésüket a hatalomhoz egyre sikeresebben folytató erőket és rendszereket a demokraták (egyelőre) – hogy sikeresen ámítsák magukat – populistának nevezik, és az istennek se vallják még be önmaguknak sem, hogy (ma) színtiszta szélsőjobboldali diktatúráról van szó. A fasizmus támad föl alakváltoztatott, demokratikusnak álcázott, minden eddiginél aljasabb formában, de talán majd nem annyira véresen.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.