Game Over

  • 1997. április 17.

Publicisztika

A testület nem volt határozatképes, a küldöttek egy része kivonult: Simsa tajtékzott, Cser elégedett volt, az obstrukció is vélemény. Kökény miniszter szerint kell az önkormányozósdi - megismételte szellemi termékét, hogy ha megromlik egy házasság, attól még nem a házasság intézménye a rossz, erre nagyon büszke lehet -, a sajtótájékoztatóra mindenki összeszedte magát. Amúgy zárt ajtók mögött anyáztak.

Ami az OEP-nél zajlik, na, az is nagyon magyar dolog. Látszólag adott egy flopi - azaz lenne, talán valahol a sufniban vagy a sifonérban -, rajta egy program, amiért egy kazal pénz ki lett fizetve. Ez a program az országos vényellenőrzési lenne, ha igaz. Evvel a programmal aztán nem tudni, mi van: megérte-e a pénzét, működik-e és létezik-e egyáltalán. Aztán van egy Rózsahegyi nevű káder, akit a Híradó Ausztriában és egy roppant ízléstelen felsőruházati termékben ért utol, és aki szerint Over is van, meg szabotázs is, ő meg is mutathatná, de őtet nem hagyják kibontakozni, vagy mi. Mindez csak látszat, azonban; nem is ez számít ebben a gyűlölettel teli nagyon is magyar fröcsögésben: miközben a költségvetési hiány milliárdjai egyre híznak, azok ottan páran úgy tesznek, mint ha ez természetes lenne - le kellett volna ülni és megbeszélni a bajokat, mondta Cser, bizonyítandó, hogy ő is magyar, ülni kell, és beszélni, hát persze. Amúgy minden fasza.

Közben a tét, mondják, az, hogy ki ellenőrzi majd a pénzeket: a szakszervezetek vagy a kormány. Az okok egyszerűek: a szakszervezetnek újabb vagyonra, befolyásra fáj a foga, a kormánynak meg elege lehet a mérhetetlen pazarlásból és baromkodásból, ami itten tb címen folyik. A zavaros, következetlen, drága és - ilyen formájában - teljesen felesleges rendszerből.

Ha a kormány győz, akkor a költségvetési hiány megszüntetése csak a normalizáció első lépése lehet. Aztán majd ideje lenne ezt a rakás reménytelenséget újragondolni és olyan rendszert kidolgozni, amelyről alig hallani. Mondjuk időnként csak annyit, hogy működik. Mert erről előre meg lett mondva, hogy nem fog, nem, nem, soha.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.