Gumibottal a nyomát

  • 1999. szeptember 9.

Publicisztika

Demokratikus rendőrségünk sikert sikerre halmozott a múlt héten is.

Demokratikus rendőrségünk sikert sikerre halmozott a múlt héten is.

Az, ahogy nagyon rövid idő alatt megszállták a Flórián üzletházat, egy ukrajnai turistabusz utazóközönségének is a becsületére vált volna. A viszkist keresték egyébként, lakossági bejelentés alapján, erre mozdult rá az egész készenléti rendőrség. Átszirénáztak az Árpád hídon, majd miután néhány órára sikeresen feltartották az üzletmenetet, csalódottan visszasomfordáltak a Duna túlpartjára.

Bontakozó szabad versenyes kapitalizmusunk előtt ez a gyakorlat széles távlatokat nyit. A versenytársak az üzleti élet számos szférájában kezdhetnek el telefonálni: jó napot kívánok, a Kiss József utcai éjjel-nappaliból beszélek - jelentkezik a Szövetség utcai konkurencia elváltoztatott hangon -, éppen itt vásárol nálunk a viszkis, eddig harminc deka lóveronait és két zsemlét rakott a kosarába, kérem, siessenek, megpróbálom feltartani a számlázással. A magyar városok vidáman szirénázó rendőrautókkal telnének meg, s mivel előbb-utóbb minden rendőr mindig éppen úton lenne a viszkis felé, a hadsereget is be lehetne vetni, mondjuk kalocsai deszantosok keresnék a viszkist a kecskeméti konzervgyár bálái alatt és a többi.

Három derék rendőr bajtárs a múlt csütörtökön egyébként már meg is előzte korát. ´k a Nyugati pályaudvaron vertek össze egy vasutast, állítólag mert nem volt nála személyi, de az igazi ok nyilván az volt, hogy feltűnően hasonlított egy whiskysüveghez. A rendőröket az sem hátráltatta munkájukban, hogy az illető szolgálattevő a munkahelyén belül változtatta helyét, tán épp azt ment volna bemondani, hogy késik a ceglédi lassított személy, de mire odáig jutott volna, hogy "figye...", már meg is rugdalták.

A drót, hogy a viszkis vasutas-egyenruhában bujkál a Nyugati pályaudvaron, bizonyára a konkurens vasúttársaságtól jött. Az ugyanis, hogy a verés alanya mellesleg a szabad vasúti szakszervezet aktivistája, csak a véletlen műve lehet.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.