A román politika, dacára a látványos gazdasági fejlődésnek, az év eleji, euforikus uniós csatlakozásnak, egyik percről a másikra instabillá vált. Az államelnököt felfüggesztette a parlament, a felfüggesztett államelnök pedig, úgy tűnik, egy-két jó kampányakcióval falhoz állítja a parlamentet, az ellenzéket és a rebellis koalíciós partnereket egyaránt. Vannak, akik szerint Romániában "narancsforradalom light" zajlik.
*
A konfliktus, ami most felforgatta Romániát, nem új keletű. A jobboldali, demokrata párti (PD) Traian Basescu államelnök felfüggesztését még tavaly novemberben kezdeményezte az ellenzéki szociáldemokrata párt (PSD). A lépés meglepő volt, hiszen eladdig épp Basescu szerette volna előre hozott választásokkal pártját biztosabb kormányzati szerephez juttatni. A jobboldali kormánypárt folyamatosan sakkban tartotta koalíciós partnereit meg az ellenzéket; az ország évek óta az állandó kampány időszakát éli. E kampányban a PD-t leszámítva mindenki veszített: párttagságot, szavazatokat, népszerűséget. A PD - a Fidesz "szalámizó technikájához" hasonlóan - a liberálisokat bekebelezni, a kispártként is erős RMDSZ-t pedig ellehetetleníteni és eljelentékteleníteni igyekezett. Inkább több, mint kevesebb sikerrel. A liberálisokat megosztotta, olyannyira, hogy a PNL kettészakadt. Az RMDSZ vezető politikusait is folyamatos támadások érték, az informatikai minisztert, Nagy Zsoltot hazaárulással vádolták.
A legélesebb harc mégis az "ősellenséggel", a szociáldemokratákkal bontakozott ki. A legutóbbi választásokat a PSD nyerte meg; a legtöbb szavazatot ők szerezték, ám a most felfüggesztett elnök mégsem velük alakított kormányt, hanem a liberálisokkal lépett - konfliktusokkal terhes - koalícióra. A jobboldali demokraták és a baloldali szociáldemokraták gyilkos konfliktusának ez csak az egyik oka; a másik a legutóbbi elnökválasztás kimenetele. Basescu a földbe taposta, lealázta és hosszú időre kiiktatta a román belpolitikai életből ellenfelét, a visszafogott eleganciával kampányoló, Cukifalatnak, Bombonelnek becézett Adrian Nastasét. Basescu a román politikai élet inkvizítoraként lép fel, a kommunizmusellenes harc szuperhőseként, miközben évek óta tartja magát a pletyka, hogy az elnök dossziéi a nagy kommunista mumus, Ion Iliescu fiókjában lapulnak.
Basescu decemberben indította be a szociáldemokratákkal szembeni utolsó, nagy leszámolási akcióját. Fő célja épp személyes ellensége, Ion Iliescu feltrancsírozása volt; az, hogy az egykori pártvezért és államelnököt bűnösnek mondják ki az 1990-es bukaresti "bányászjárás" ügyében. Iliescu évekkel ezelőtt visszavonult a román belpolitikából, és legfeljebb a szocdem mamutpárt továbbsavanyításán fáradozott. Mely pártban az utóbbi évben ádáz hatalmi és generációs harc alakult ki. Iliescu helyzete - jelentős részben Basescu kampányának köszönhetően - meggyengült, és megjelent a román szociáldemokrata pártvezetés új generációja.
A visszavágásra a mind radikálisabb Basescuval szemben szinte az utolsó percben szánták el magukat, hiszen a jobboldal az utóbbi hónapokban is folyamatosan erősödött. Jelenleg Basescut igazolják a népszerűségi mutatók, és övé a legerősebb, legdinamikusabban fejlődő párt. Ha ellenfelei nem tudnak vele most elbánni, a következő választásokig behozhatatlan előnyre tesz szert; és Romániában megszilárdul az egyszemélyes, egypárti, jobboldali hatalom.
*
De ki ez az ember, akinek sikerült - saját magával szemben - teljes egységbe kovácsolnia a román liberálisokat, a szocdemeket, a magyar érdekképviseletet és a román szélsőjobbot?
Basescu a romániai politikai élet vitathatatlanul legeredetibb, elképesztően merész és innovatív figurája. Három év alatt a szociáldemokrata pártból kiszakadt zsebszervezetből megteremtette az új román jobboldalt. Újraírta a román politikai kommunikációt. Spontán, vakmerő, egyszerre primitív és rafináltan taktikus debattőr. Szemrebbenés nélkül hülyéz le újságírókat az elnöki sajtótájékoztatón, tart spontán könyvbemutatót vagy cipel izzadva homokzsákot árvíz idején. Bárhol jelenik meg, ő a főszereplő. Nemcsak a román értelmiség és a gazdasági élet jelentős részét, de az underground szubkultúrákat is maga mellé állította. Tanácsadói között olyan embereket találunk, mint Andrei Plesu volt külügyminisztert, írót, lapkiadót, a legismertebb és legnépszerűbb liberális politikus Theodor Stolojant vagy Renate Webert, a Nyílt Társadalomért Alapítvány igazgatóját.
Látványos politikai karrierje során 2000-ben aratta az első olyan sikert, amely világosan jelezte: új politikai habitust, erőt képvisel. A jobboldali kormánykoalíció öszszeomlásakor elindult a bukaresti főpolgármesteri címért - akkor hatodik helyen állt a népszerűségi listán. Politikai erejét és tehetségét jelzi, hogy az első forduló után - amelyen éppen csak túljutott - választási gerillaakcióival két hét alatt legyőzte az abszolút esélyes szociáldemokrata jelöltet.
Pártja, a PD mai napig "fővárosi" pártnak számít, míg a szociáldemokratáknak inkább a falvakban, a liberálisoknak pedig a vidéki nagyvárosokban szilárdabb a szavazóbázisuk. Polgármesterként is rendkívül népszerű maradt, s ebből a pozícióból kezdte újjáépíteni pártját, amelynek mindmáig teljhatalmú vezére. Az egykori szociáldemokrata miniszterelnök Petre Roman alapította politikai alakulat azért indult el jobbra, mert Basescu felismerte: a romániai politikában nincs versenyképes, karakteres jobboldali párt, csak a szélsőjobb működőképes. Ugyanazt a fordulatot hajtotta végre, mint a kilencvenes évek elején a Fidesz, csak sokkal gyorsabban: felszippantotta a román jobboldal használható részét. A jobboldal bekebelezésénél azonban nem álltak meg a demokraták. Mostanra elérték a liberális párt szakadását is; Basescunak köszönhetően a Demokrata Párt lett az egyetlen igazi román gyűjtőpárt.
Melynek új identitását mindmáig a "posztkommunizmussal szembeni harc", a szociáldemokratákkal való szembenállás határozza meg. A 2004-es választáson a teljes kampányt a PSD-vel való leszámolásra építették - sikeresen. Basescu és csapata négy hét alatt 27 százaléknyi előnyt szerzett velük szemben. Az esélyegyenlőségre és szociális gondoskodásra építő szociáldemokrata programmal szemben a korrupció felszámolását ígérte, az új román elit megteremtését, generációváltást. Nemcsak a korrupciós ügyekbe keveredett és hitelét vesztett párteliten talált fogást, hanem a szociáldemokraták fiatal, "tiszta", esélyes politikusain is. Basescu ellenjelöltje akkor Mircea Geoana volt, a PSD jelenlegi elnöke, a pártújítás fenegyereke, a régi pártvezetés ellenzéke. Basescu 24 százalékot vert rá.
Elnökként aktívan belefolyt az összes olyan ügybe, amely számított. "Elnöki" ügy lett az igazságügyi reform. A "függetlenségére" oly kényes Monica Macovei, a nemrég leköszönt igazságügyi miniszter a politikai kapcsolatok által megbénított román igazságszolgáltatás megtisztítását ígérte. Sorozatos konfliktusokba keveredett a liberálisokkal, az RMDSZ-szel. Hogy függetlensége addig a pontig tart, ahonnan Basescu kampánya kezdődik, most vált nyilvánvalóvá. A felfüggesztett államelnök mellett Bukarestben közel tízezres szimpátiatüntetést rendeztek a hétvégén; az est szónoka Macovei volt.
"Elnöki" ügyként kezelték Romániában a "kommunizmus elleni harcot", s bár nemzetközi hírű tudományos bizottság készítette el az elmúlt rendszer értékelését tartalmazó alapdokumentumot, azt mégis az államelnök prezentálta a román nyilvánosságnak. Romániában "elnöki" ügy az egészségügyi reform, az oktatásügyi reform. Basescu mára megkerülhetetlen, felfüggesztése után is róla szólnak a parlamenti viták, miatta mennek ki tízezrek az utcára, és skandálják önfeledten: "Basescu, cool." Az utcai folklór szerint a 322 parlamenti képviselő, aki a felfüggesztése mellett voksolt, "palira vette" a választókat.
De nem csak Basescu miatt van bajban az ellene szerveződő koalíció. A szocdemek többször keresték az együttműködést a liberálisokkal - mostanáig hiába. Éppen ezért, más szövetséges híján nemegyszer a szélsőjobboldali Nagy-Románia Párttal paktáltak le, s ez az RMDSZ-szel való együttműködésük lehetőségét rontja. Az RMDSZ lelkiismerete sem tiszta, számos alkalommal hagyták cserben a szocdemeket, akikkel több cikluson át eredményesen működtek együtt.
*
Romániában káosz van, mert a legerősebb párt első embere törvényen kívül áll. Azok, akik jelenleg a törvényes hatalmat birtokolják, képtelenek kellő eréllyel és hatással képviselni azt. A szocdemek még nem találtak olyan államelnökjelöltet, aki eséllyel szállhatna ringbe Basescuval. A tisztséget ideiglenesen a legsötétebb Iliescu-korszak miniszterelnöke, Nicolae Vacaroiu vette át. Vacaroiu csak erősíti a választókban a félelmet, hogy visszatér a keményvonalas, korrupt és bukásra ítélt PSD-vezetés. A liberálisok és az RMDSZ még hezitál. Vagy alkotmányos okokra hivatkozva ellehetetlenítik Basescu újraindulását az elnöki tisztségért. Vagy hagyják újra nyerni, hátha belefárad a végtelenített kampányba. S a választó vajon meddig bírja cérnával? A hétvégi ünneplésbe torkolló tüntetéseket látva, sokáig eltart még a narancsos fieszta.