Ha addig élünk

  • .
  • 2009. március 5.

Publicisztika

Magyar Narancs, 2009. február 26. Krémer Balázs szociálpolitikus laikus nagyképűséggel tesz kísérletet arra, hogy "megkísérelje felmérni, milyen is az a jóléti rendszer, amit meg akarnak faragni".
Közpénzügyekben járatlan emberként tévedésekből jut helytelen következtetésekre.

Krémer úr szerint "a járulék olyan adó", ami érdemelvűséget hoz létre a magyar szociálpolitikában. Valójában a járulék szónak nemcsak a hangalakja, hanem a jelentése is eltér az adóétól. A nyugdíjjárulék egy olyan pénzügyi befizetés, ami öregség esetére pénzügyi várományt, vagyis nyugdíj bevételezésére szóló jogot teremt. Nem csak a politikai elit tartja magától értetődőnek, hogy a nyugdíjat valóban ki kell érdemelni, illetve elő kell rá fizetni, mint a Narancsra. Ez a különbség a nyugdíj, valamint a szegény és öreg embereknek adott szociális segély között. Az ún. felosztó-kirovó nyugdíjrendszerben a járulékfizető várománya arra szól, hogy az utána következő generációktól kapjon nyugdíjat, a tőkefedezetiben pedig arra, hogy a saját generációja megtakarításaiból részesüljön.

A szerző azzal a divatos és téves érveléssel szólal fel az egyösszegű egészségügyi hozzájárulással szemben, hogy "a szegényebbektől a gazdagabbak [...] felé csoportosít át [jövedelmeket]". Az egészségügyi hozzájárulás nem a szegény és a gazdag, hanem a beteg és az egészséges emberek között csoportosít át pénzt. Lehet, hogy igaz, hogy a gazdagabbak ebből jobban jönnek ki, és lehet, hogy nem. Vannak olyan gazdag emberek Magyarországon, akik jövedelmük után rengeteg egészségügyi járulékot fizetnek, de egy fillér hasznuk sincsen belőle, mert a katasztrofálisan korrupt és kiszámíthatatlan állami egészségügy helyett külföldi vagy magánintézményekben próbálnak meggyógyulni aközterhek levonása után megmaradt nettó jövedelmükből és megtakarításukból. Olyan ez, mint a vonatjegy megvásárlása, ami nem a szegény vonaton utazótól jelent jövedelemelvonást, hanem ellenkezőleg, a vonaton nem utazók által bőkezűen, adóból finanszírozott kedvezményes árú közszolgáltatás igénybevételét teszi lehetővé. A kórházakat ma is az adófizetők építik, nem a járulékfizetők. A nyugdíjvárományok legalább egyötödét nem a járulékfizetők, hanem az adófizetők állják. A jövedelemátcsoportosítás eszköze definíció szerint az adó. A járulék, az egy más dolog, mint ahogy az ár, a díj és az illeték is eltérő fogalmak.

A természetbeni és nem természetbeni juttatások ugyanilyen zavarosak a szerző fejében. A gázártámogatás például biztosan nem természetbeni juttatás, ugyanis azt a kincstár fizeti, és nem teli gázpalack, hanem forintok formájában.

Ez a cikk aligha járul hozzá a magyar társadalompolitika legnagyobb kérdésének megválaszolásához: mit kell tenni olyankor, amikor a magyar törvények annyi szociális juttatás kiadását írják elő, amennyi pénze sem az államnak, sem az országnak nincsen.

AntalDániel

Budapest

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.