INNEN? HOVÁ?

Többet ésszel, mint pénzzel

Hogyan kaphat lendületet a magyarországi innováció?

Publicisztika

A kormány propagandistái az utóbbi időben számos képtelen gazdasági céllal rukkoltak elő. Pár hónapja a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetői is kitettek magukért: szerintük semmi sem tántoríthat el minket attól, hogy innovációs teljesítményünk 2030-ra bekerüljön az európai top 10-be, és ha minden jól megy, 2040-re ott leszünk – szerintük – a világ (!) 10 legjobbja között.

Az Európai Unió országainak rangsorában majdnem két évtizede a 20–21. hely környékén táborozunk, így nehéz észszerű magyarázatot találni arra, hogyan kerülhetnénk hat év múlva az élcsapatba. (Az innovációs rangsorok mibenlétéről lásd keretes anyagunkat – a szerk.) Netán Észtország bravúrja ihlette meg Hankó Balázst és kollégáit, mert ők az ezredfordulón nagyjából ott tartottak, ahol mi – de ma már tíz helyezéssel állnak előttünk. Csak hát a tervgazdasági múlton kívül, sajnos, ma már alig akad közös vonás a két ország között.

Mielőtt rátérnénk Magyarország innovációs teljesítményének kivesézésére, először is tisztázzuk a fogalmakat.

Mi az innováció, és mi a társadalmi fontossága?

Sokan gondolják, hogy csak a világújdonságok számítanak innovációnak, mint például az első okostelefon. Ha viszont az innovációk gazdasági és társadalmi hatása érdekel bennünket, akkor az OECD és az Eurostat közös definícióját érdemes követni: az üzleti innovációk új vagy módosított termékek, szolgáltatások vagy eljárások (folyamatok, módszerek), amelyek jelentős mértékben eltérnek az adott vállalat korábbi termékeitől, szolgáltatásaitól vagy eljárásaitól. Tehát egy „találmány” vagy új ötlet még nem innováció. Akkor válik azzá, ha a piacra bevezetett áru vagy a vállalat saját gyakorlatában alkalmazott eljárás lesz belőle. Másrészt minden innováció, ami egy vállalat szempontjából új. Okostelefont számos cég fejleszt és gyárt, amelyek versenyeznek egymással, változó sikerrel. Az Uber után meg­jelent a Bolt, az új gyógyszerek szabadalmi védettségének lejárta után piacra dobják az azonos hatóanyagot tartalmazó, olcsóbb, úgynevezett generikus gyógyszereket. Érdemi gazdasági és társadalmi hatás nyilván csak akkor keletkezhet, ha terjed az újdonság, tehát sok vállalat vezet be egy innovációt. A közöttük kialakuló verseny pedig éppen az innováció legfontosabb ösztönzője, hiszen a piaci egyeduralom elkényelmesít.

Bár az innovációhoz sokan a kedvező hatások, a haladás képzetét társítják, egy-egy nagyratörő innovációs kísérlet miatt csődbe mehet a vállalkozás, mint ahogy az Apple is kis híján eltűnt a süllyesztőben. Számos innovációnak kedvezőtlen társadalmi hatása van (munkahelyek szűnnek meg), és súlyos környezeti terhelést okoz a közlekedés, a műanyagok használata, a műtrágyázás, a fosszilis és a nukleáris energia előállítása.

Az új termékek gyakran tudományos-műszaki újdonságok, amelyek alapja valamilyen kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenység, ami például egy új, teherbíróbb, tartósabb vagy „intelligens” anyagot, jobban termő növényt, Covid elleni vakcinát vagy hatásosabb gyógyszert eredményez. A K+F eredményből azonban nem lesz automatikusan jól eladható új termék, ahhoz idő- és ráfordításigényes termékfejlesztés és tesztelés is szükséges, valamint másfajta tudás is: gyártási, piaci, pénzügyi, marketingismeretek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.