Hidegvérrel – Ítélet a soproni lőtéri gyilkosságok ügyében

  • Gaal Ilona
  • 2013. május 18.

Publicisztika

Húsz-húsz, illetve 11 év fegyházbüntetésre ítélte pénteken a Győri Törvényszék azt a három tinédzsert, akik tavaly áprilisban előre kitervelten, nyereségvágyból két embert lelőttek egy soproni lőtéren. Ott voltunk a tárgyaláson.

„Amikor szembetalálta magát B. E.-vel, rövid köszönés és beszélgetés zajlott közöttük, akkor ő arcon lőtte a sértettet. A sértett menekült, kifordult, mert éppen az üres lőtérre való kapu volt ott, tehát megvolt a menekülési útvonala…” – és ekkor, a soproni lőtéri kettős emberölés második gyilkosságának az ismertetésénél az ügyésznő, a tárgyalás négy napján végig profin, szigorúan, fegyelmezetten, higgadtan, ha kellett empatikusan vádló és kérdező ügyésznő megakadt a vádbeszéd ismertetésében – megakadt, miután már percek óta küszködött a szavakkal, a könnyeivel és azzal, hogy levegőhöz jusson. Korábban a bíró kinyittatta az ablakokat, de ezen a ponton pár perc szünetet rendelt el.

false

 

Fotó: MTI

Hátam mögött két édesanya, a soproni lőtéri kettős gyilkosság áldozatainak az anyjai ültek, az árván maradt gyerekek nagymamái, az özvegyek anyósai, talpig feketében. Az elmúlt napokban sokszor perceken át zokogtak, ahogy részleteiben szembesültek azzal a bestialitással és ridegséggel, amivel gyermekeiket, az életerős családapákat a két tinédzser kivégezte. Elégtételt vártak, ahogyan elégtételt vártunk mi is.

Egy percig nem volt kétséges a tárgyalás során, hogy az a két fiatal, akik úgy akartak fegyvert lopni, hogy ehhez már a tervezési szakban sem sajnálták egy vagy akár több ember életét kioltani, meg fogják kapni a kiszabható legmagasabb ítéletet, a húsz évet. Megölték a lőtérvezetőt, akinek a halála nélkül lehetetlen lett volna eltulajdonítani a fegyvereket lebukás nélkül, és kegyetlenül végeztek azzal a klubtaggal is (B. E.-vel), aki rosszkor érkezett oda. Harmadik társuk az emberölést nem vállalta, ezt kerek-perec kimondta a többieknek előre, ám bűnsegédnek beállt – még ha nem is szabad akaratából. A gyilkosságot megakadályozhatta volna, de nem tette. Ez most 11 évébe került.

Megkapták a húsz évet, mert többet – lévén a bűncselekmény idején húsz alattiak – nem kaphatnak. A tárgyalótermen belül és kívül igen sokan kívánták, bárcsak kaphatnának tényleges életfogytiglant. Én is kívántam: nem vágyom rá, hogy életünk keresztezze majdan egymásét húsz év után, amikor legkésőbb a negyvenes éveik elején kijönnek a fegyházból. Ha jól viselkednek, kicsit hamarabb.

Megnyugtatott, hogy a bíró precizen, a tényekhez való kérlelhetetlen ragaszkodással, több szempont bevonásával és kellő éleslátással elemezte a felfoghatatlant, és ennek megfelelően hozott ítéletet. Ám az ítélethozatal után, az indoklás végén mintha szerepet tévesztett volna:

„Van, amikor nem elég a fiatal felnőtteknek a törvény által maximálisan meghatározott húszéves szabadságvesztés. Ez esetben sem tartom elegendőnek. De ez van, a bíróságnak ezt kell alkalmaznia. Meg sem fordult a fejünkben, hogy az első- és másodrendű vádlottnak kevesebb büntetést lehetne ennél kiszabni. Ezt sem jó szájízzel szabta a bíróság ki. Ennyit lehet maximum, sajnos, önökkel szemben kiszabni, ezt alkalmazta a bíróság.”

Bárki elmondhatná ezeket a gondolatokat, kivéve a bírót. Ne üzenjen a jogalkotónak, hogy törölje el a húszéves határt, ezt nem teheti meg, kívül esik a hatáskörén. Feltehetőleg ő sem szereti, amikor a törvényhozó, a végrehajtó botrányosnak minősít egy ítéletet. Továbbá ne bélyegezzük a gyilkosokat javíthatatlannak, mert ha van nüansznyi esély is arra, hogy jobb emberekké váljanak húsz év alatt (és van, látott már olyat a magyar igazságszolgáltatás, hogy életfogytos erkölcsös életet élt szabadulása után), akkor ezt a küzdelmet ne nehezítsük meg számukra ezzel a billoggal – akár keresztényi szeretetből, akár azért, mert húsz év múlva mi leszünk kénytelenek együtt élni velük.

Az ítélethozatal napjának reggelén a folyosón az egyik gyászoló édesanya – nem tudta, ki vagyok, csak látta, hogy ott körmölök szorgosan napok óta a tárgyalóteremben  – tőlem kérdezte meg, hogy van-e lehetőség arra, hogy ítélethozatal után a gyilkosok szemébe nézzenek. (Nincs, de ez csak annak evidens, aki nem először van büntetőtárgyaláson.) Vissza-visszatér a kép bennem: a hallgatóságnak háttal ülő vádlottak az ítélet kihirdetése után megfordulnak, velük szemben a gyászoló anyák, akik mögött a hozzátartozók, a hallgatóság. Az a sejtésem, hogy hármójuk közül az egyik (nem a bűncselekményt forszírozó és nem a bűnsegéd, hanem az ügyészi idézetben szereplő tettestárs) kísértést érzett volna, hogy térdre ereszkedjen.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.