Hol a farkas?

  • 2004. július 15.

Publicisztika

A mögöttünk hagyott európai parlamenti választások gyõztesének a kampányából, mára mint emlékezetes szál, a különféle pénzelvonó és árdrágító intézkedésekkel, ilyen-olyan csomagokkal való riogatás maradt meg. A vesztesébõl meg az, hogy meg kell állítani a Fidesz hazugságáradatát. A választás elõtti utolsó napokban a Mûegyetem elõtti nagygyûlésen Orbán, mint valami gonosz miniszterelnök-karikatúra, a kormány nevében több száz milliárdos "megszorításokat" jelentett be; a szocialisták e pimaszságot kétségbeesetten cáfolták - de igen, de nem, de igen, de nem, végül eközött lehetett választani.

A két kampány vezérfonalának hitelét illetõen aztán maga a választás hozott perdöntõ ítéletet, amit nagyon leegyszerûsítve úgy is összefoglalhatunk, hogy a Fidesznek lett igaza. Nyertek, tehát nem áradt belõlük a hazugság, következésképp megszorítások várhatók, kutya világ jön ránk. Ha nem most, akkor kisvártatva: a bukott választás után a padlón nyaraló kormány örül, hogy luk van a fülin, nemhogy még bármiféle elvonásokkal próbálkoznának, de várjuk ki, mire talpra állnak, majd adnak nekünk. És különben is: már itt vannak a "megszorító intézkedések"! Ahogy a Fidesz az elõzõ ciklusban mindig emelkedésrõl, gyarapodásról, építésrõl, növekedésrõl és hízásról és általános duzzadásról vakított, úgy ver rá most a Medgyessy-kormányra nap mint nap újabb állítólagos el- és megvonásokat, áremeléseket, rombolást, éhkoppot, córeszt és lappadást. Jön egy képviselõ, és azt állítja, a Pénzügyminisztérium ezermilliárd forintot csaklizott el. Jön egy - nem mellesleg: jogszerûtlenül - kirúgott igazgató, és letapossa a kormány dédelgetett makrogazdasági mutatóit. Jön egy parlamenti alelnök, és csak legyint: ez csak a kezdet, barátaim! Jön valaki, és buszjeggyel hadonászik: a kormány árat drágít! És a jövõ héten felrobban a húsbomba!

Mindez akár még igaz is lehetne, mint ahogy feltételezhetõen nem az. Túlzással sem állíthatjuk, hogy Magyarországon most rosszabb lenne, mint bármikor a korábbiakban. Nem söpri a padlásunkat senki; és amit a legnagyobb ellenzéki párt elvonásként meg népnyúzásként reklámoz, az egyrészt nincs, vagy ha van, nem annyi, és nem úgy, és nem azért. A részletek értelmes megvitatásának lehetõsége viszont fel sem merül: a dolog eldõlt. A kimondott szó hatalmát fényesen igazolja napjaink honi közhangulata, miszerint nyakig ülünk a szarban, soha ilyen rossz még nem volt nekünk. Ez az ország összecsinálta magát, semmi jóra nem számít: egy gyõztes választási stratégia közvetlen következményeként. Pislogunk ki a lecsóból, és várjuk a cigarettaszünet végét. Ezt az érzetet még tovább erõsíti a választások után mindenkor szokásos turbulencia, ami a gyõztessel való azonosulás irányába fejti ki hatását, tehát számosan hajlanak pillanatnyilag arra, hogy õk is a Fideszben bíznak - akkor is, ha másokra vagy egyáltalán nem szavaznak.

Mindeközben a szocialista párt úgy viselkedik, mintha máris ellenzékbe szorult volna. Rendezni próbálja sorait, remélhetõen tisztázni óhajtva viszonyát saját kormányához - amit éppenséggel a választási kampány megkezdése elõtt kellett volna megtennie. A választópolgár pedig lesi, hogy beigazalódnak-e a szívós kitartással beléplántált félelmei. A félelmei, amikre szavazott.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.