Janisch Attila: Nem lehetett megfutamodni, úgy éreztem, morális kötelességem beleállni ebbe az ügybe

  • Janisch Attila
  • 2019. május 1.

Publicisztika

Apám emlékének

A Fővárosi Törvényszék első fokon meghozott ítéletében teljes körűen elutasította Kálomista Gábor producer jó hírnév megsértése címen indított keresetének velem szemben támasztott követeléseit, amelyeket felperes azzal indokolt, hogy egy másfél évvel ezelőtti Facebook-bejegyzésemben – szerinte – túl erős szavakkal véleményeztem a Kojot című film forgalmazása során általa elkövetett hibákat.

Sajnos Magyarországon a filmrendezőkkel kötött alkotói szerződésekben nincsen olyan passzus, amely védené az alkotók műveik minőségének védelméhez fűződő jogát, ezért igen gyakran fordulhat elő, hogy a film befejezését követően az alkotóknak már semmiféle kontrollja nem lehet arra vonatkozóan, hogy a későbbiekben mi és hogyan történik azzal a filmmel, amelynek minőségi létrehozásába ők és alkotótársaik akár több éves munkát fektettek.

Egy pereskedés hosszú és fárasztó

előkészületeket, sok-sok papírmunkát, alapos odafigyelést követel meg a felektől, és számomra különösképpen örömtelen és megterhelő volt pereskedni alperesi pozícióban, tudva azt, hogy végül mindösszesen akár többmilliós tétel is lehet a  felperesnek kötelezően kifizetendő sérelmi díj és az egyéb járulékok összege abban az esetben, ha teljes körűen elveszteném a pert.

Azonban mégsem lehetett megfutamodni; úgy éreztem, morális kötelességem beleállni ebbe az ügybe és a védelmembe venni egy nálam kiszolgáltatottabb és védtelenebb fiatal elsőfilmest és a tehetséget bizonyító filmjét.

Az eddigi eljárás számos tapasztalattal járt.

Kifejezetten izgalmas volt azt felfedezni és megfigyelni, hogy a joggyakorlat mennyivel inkább a matematika nyelvéhez hasonlóan fordítja át az érzelmektől teljesen függetlenített tényekre az esetek összetevőit.

false

 

Fotó: Narancs

 

Ez azért is nagyon érdekes és a nem szakemberek számára izgalmasan kiszámíthatatlannak látszó folyamat, hiszen a személyes életünkben mindent érzelmi alapon csinálunk, mindenhez érzelmi alapon viszonyulunk. Ezért nem lehet előre eldöntöttnek vagy kiszámíthatónak nevezni egyetlen pert sem, minthogy  roppant nehéz így gondolkodnunk, pláne egy bennünket kifejezetten érzelmileg érintő, felzaklató ügyről, illetve az ügy tényeiről. Azt hiszem, ez volt az egyik legérdekesebb tapasztalatom a per eddigi folyamatában.

A perben eljáró bíró szakmai tudása pedig több volt, mint lenyűgöző. Ezt akkor is megkapónak, olykor kifejezetten katartikus hatásúnak mondanám, ha ítéletében ellenem döntött volna. Eljárása során nyoma sem volt semmiféle előítéletnek, részrehajlásnak, befolyásolhatóságnak, amit persze látszólag felesleges is lenne megemlíteni, hiszen ez a követelmény a kötelező minimuma minden igazságszolgáltatási, bírósági eljárásnak.

De mégis meg kell említenem, mert úgy érzem, azt is tudatnom kell a közvéleménnyel, hogy bár a független joggyakorlatba vetett hit elbizonytalanítására és megrendítésére alkalmas, elfogadhatatlan kijelentések hangzanak el nap-nap után a hatalmat gyakorló politikusok legfelsőbb vezetőinek részéről, mégis van remény, mert az objektív és független igazságszolgáltatásnak elkötelezett bírák között vélhetően nagyon sok az olyan szakember, akinek egyedüli elkötelezettsége a jog és a törvények lehető legobjektívebb alkalmazása a saját nehéz és nagy koncentrációt igénylő munkája során.

Mindehhez kapcsolódóan egy személyes megjegyzés:

Édesapám, dr. Janisch Aladár is bíró volt, a Kecskeméti Járásbíróság elnökhelyettese évtizedeken át. Maga is polgári peres bíró, akit sem anyám, sem én nem tiszteltünk kellőképpen az életében. És most, ennek a pernek köszönhetően, az eljáró bíró munkáját látva, figyelve éreztem nagy megrendültséggel, hogy apámat mennyivel jobban kellett volna becsülnünk, szeretnünk, munkáját tisztelnünk.

Apámat, aki egész életében jó ember volt és mindig a tisztesség oldalán állt, habár hiányzott belőle az a könnyed játékosság, amit egy kamasz fiú elvár az apjától. Hálával tartozom neki, amiért tisztességre és becsületre nevelt, és fájdalmas, hiszen már jóvátehetetlen, hogy mindezt nem tudom már személyesen is elmondani neki, és hogy már soha nem ülhetek be hallgatóságként az ő tárgyalására, hogy láthassam és megcsodálhassam az ő pervezetés-béli szaktudását, amelyet oly sokan tiszteletek és becsültek a szülővárosomban, csak éppen én nem eléggé.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.