Jóslattal buzdít a Helyi Téma

  • Szerbhorváth György
  • 2012. január 22.

Publicisztika

A Fidesz közeli Helyi Téma készítői kimerülhettek a sikerpropagandában, úgyhogy a nyirkai jóslatot szedték elő. Semmi kétség, fentről érkezett az üzenet: idéntől új, jobb kor jő.

A Helyi Téma hetente landol postaládánkban, ha kérjük, ha nem, hozza a Magyar Posta. Mint a Magyar Narancsban korábban írtuk, Vitézy Tamás lapja a jobboldali médiabirodalom szerves része. A több mint 700 ezer példányban terjesztett hetilapcsalád küldetése „a kerületben élők hiteles tájékoztatása a lakóhelyükön történő közéleti és kulturális eseményekről”. De ha már itt vannak, országos témákkal is foglalkoznak, január 18-án például a 3. oldalon arról olvashattunk, hogy ugyan „hónapokig tarthat az elhelyezkedés, mégis sok a bizakodó álláskereső”, továbbá, hogy már kétezren tudják, kik jelentettek róluk az átkosban. E két cikk mellett az oldalon egy harmadik utal mégis leginkább arra, hogy jó irányban halad az ország, és „sok harc után, 2012-től szebb idők köszöntenek Magyarországra”. Lám, ellenünk az IMF, az EU, a szomszédok és a fél világ (aki hallott rólunk), de – így a cikk – a táltosok, az égiek velünk vannak, semmi kétség.

A neten egyébként nem tegnaptól kering a jóslat, őstörténeti blogokon vagy szélsőjobbos fórumokon régebb óta értelmezik az egyébként nem túl hosszú, 395 sornyi jövendölést. Csak semmi lacafaca: a jóslat, melyet hét rábaközi magyar bácsa avagy táltos (két asszonyember, öt férfiember) kaparintott meg 1947 táján, miután megidézték Lápkumánja táltos szellemét, előre jelzi az '53-as berlini felkelést, az '56-os magyar és a '68-as csehszlovákiai forradalmat is, bár ez ma kevésbé érdekes. A lényeg, hogy az utóbbi pár évtizedet telibe találta, és a Helyi Téma várja az értelmezéseket, melyben jelenlegi politikusainkat azonosítják be az olvasók egy-egy szereplőben: vajh ki lehet a Képíró Asszony, a Négy Folyó Városának Igaz Embere, a Vasmacskák Városának fattya vagy a Tétovázó Öreg? Utóbbi kettő esetében a fiumei születésű Kádárra, illetve Nagy Imrére tippelnék. Az ilyesfajta sorok pedig már-már bibliai ihletettségűek: „Dézsmaszedők, vámosok sanyargatják a népet.”

Hogy a dolog tudományos köntöst kapjon, és ne ámokfutásnak, ne a horoszkóp rovat szerves részének tűnjön, a lap Máté Imre „néprajzkutatót” idézi meg Lápkumánja helyett. Máté könyvet is  szentelt a témának (Yotengrit  I.). Most a lapnak elmondta, hogy „1956-ban Németországba költöztem, ott kaptam meg az eredeti szöveget. Bendes József juttatta el nekem, aki részt vett ezen a táltostalálkozón 1947–48 környékén”. Ám a néprajz Papp Lajosa nem helyesli, ha nem tudományosan elemzünk, s egyes műkedvelők Gyurcsányt (Paprikajancsi) vagy Orbánt (Kiskanász), esetleg Putyint (Koronázatlan cár) vélik felfedezni egy-egy szereplőben. Mert a legfontosabb, hogy a nyirkai jóslat vége határozottan pozitív, és a jobb kor már el is kezdődött. Lehetőleg máma még. És ez a lényeg.

Érdekes, hogy ezzel szemben például az ayurvedika.hu portál (amely inkább életmóddal, lelki ügyekkel foglalkozik, politikával nem) másképpen értelmezi az új kort, s véres háború képét véli felfedezni (hogy még pikánsabb legyen az ügy, Máté Yotengrit c. könyvének második kötetére hivatkozva).

Jómagam azt jövendölöm, lesz a nyirkai jóslat még érettségi tétel Hoffmann Rózsa alatt, ám a további hermeneutizálást az olvasóra bízzuk, döntse el maga, már gyilkolta-e magyar a magyart, kipusztult-e a fele nép, avagy ez már végbement, s íme, mint az utolsó strófa verseli, idéntől a zenélő tigrisnek hála minden jobbra fordul, ahogy a Helyi Téma is kiemeli:

Kettészakad a nemzet,
lángra lobban az Ország.
A lángot vér oltja.
Magyar magyart gyilkol,
de a bika hátáról is ide lőnek
a hét teve miatt.
A nép fele elpusztul.
(…)
Ekkor a MAGYAROK ISTENE őrül, állítja
a zenélő sivatagok tigrisét,
és böcsületes alkuval
visszakerül, ami visszajár.
Új kor veszi kezdetét minden égtáj felé,
YOTENGRIT, az ÕS-TENGEREK ISTENE nevében.
A JÓ SZOMSZÉDSÁG TÖRVÉNYE győzedelmeskedik.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.