Kormány vagy börtön

  • 2001. május 3.

Publicisztika

Torgyán az általa főszerkesztett Kis Újság című lapban a Fideszt a kisgazdapárt lefejezésének szándékával vádolta meg. Rögtön utána ultimátumot adott a kormányfőnek: a koalíciós szerződés alapján az FKGP-nek járó tárcák élére az FKGP akarja kinevezni a minisztereket: Boros Imrének mennie kell. Orbán Viktor erre azt mondta: mindent meg lehet beszélni, ajtaja mindenkor nyitva áll. A kormányfő vagy azért mondta ezt, mert a tavaly óta érvényben lévő stratégia értelmében neki a pártpolitikán felül álló, mindenkivel megegyezésre törekvő miniszterelnököt kell játszania, vagy azért, mert egyelőre nem tudja, hogy mit tud Torgyán.

Torgyán az általa főszerkesztett Kis Újság című lapban a Fideszt a kisgazdapárt lefejezésének szándékával vádolta meg. Rögtön utána ultimátumot adott a kormányfőnek: a koalíciós szerződés alapján az FKGP-nek járó tárcák élére az FKGP akarja kinevezni a minisztereket: Boros Imrének mennie kell. Orbán Viktor erre azt mondta: mindent meg lehet beszélni, ajtaja mindenkor nyitva áll. A kormányfő vagy azért mondta ezt, mert a tavaly óta érvényben lévő stratégia értelmében neki a pártpolitikán felül álló, mindenkivel megegyezésre törekvő miniszterelnököt kell játszania, vagy azért, mert egyelőre nem tudja, hogy mit tud Torgyán.

Tavaly e hasábokon megírtuk, hogy mi a politikai tétje a kétéves költségvetésnek, amelynek megszavazását Torgyán lényegében kierőszakolta a frakciójában (jóllehet a kisgazdák közül többen is kételyeiknek adtak hangot). A legfőbb politikai szempont az volt, hogy a Fideszt ne kösse semmi a továbbiakban az kisgazdákhoz; hiszen Orbánéknak a frakció voksai kellettek csak; az pedig többé-kevésbé világos volt, hogy annyi darab kisgazdát nem tudnak átcsábítani (37), amennyi a kormánytöbbség biztosításához minimálisan szükséges lenne.

Ám amíg a kisgazdákra szükség volt, Torgyán tabu volt a Fidesz és környezete számára; hiába ágált Illés Zoltán alelnök Pepó Pál ellen, Torgyán miatt sokáig semmit sem tehetett ellene; és amikor az új környezetvédelmi miniszter csapata tényfeltárásba kezdett a tárcánál, a rendteremtőknek hamarosan menniük kellett, mert Torgyán úgy akarta, és Orbán - miközben persze bátorította is az oknyomozást - nem ellenkezett. Figyelmeztetésnek akkor még ennyi is elég volt. Meg a Székely-ügy, amiről az idő múlásával és a nyomozás előrehaladtával mind kevesebbet tud az állampolgár.

A Fidesz üzenete azonban minden érintett kisgazda számára nyilvánvaló volt: tudunk rólatok. És tudjuk, hogy tudjátok, hogy mi tudjuk. És ha jó kiscserkészek lesztek, rajtunk kívül még nagyon sokáig senki nem tud majd semmit. E feltételezésünket - egyes Fidesz-vezetők jóval a nyilvánosságra kerülésük előtt értesültek már jó néhány kisgazda-vircsaftról, például a Deésy-féle kazettáról - későbbi sajtónyilatkozatok is megerősítik. (Az elképesztő és megmagyarázhatatlan egyébként ebben az, hogy e gengsztertempót a magyar közvélemény gondolkodás és bármiféle felháborodás nélkül úgy kajálta meg, mint a politika szokásos napi ügymenetét, és még korábban józan ítélőképességűnek mondható vezércikkírók is szinte csettintettek ennyi fideszes ravaszság láttán.)

Az elmúlt lassan egy évben végképp egymás zsarolására és kompromittálására redukálódott Orbán-Torgyán-"együttműködés" azonban e hét végével akár fordulatot is vehet. Azt ugyanis a Torgyán-tábor ceglédi és a Nemtorgyán-tábor budapesti nagygyűlése előtt is kész ténynek vehetjük, hogy a kisgazdapárt kettészakadt. Nyilván mind a két fél azt fogja magáról állítani, hogy ő az igazi FKGP, de ez senkit nem fog érdekelni: hiszen az FKGP mint választási párt megszűnt létezni. A kérdés az, hogy egy esetleges szakításkor hány frakciótagot tud magával vinni Torgyán.

Torgyán vabankra játszik. Pedig neki is tudnia kell, hogy immár a saját bőre a tét: és nem csak politikai értelemben. Fia és legközelebbi bizalmasa, Szabadi Béla ellen rendőrségi nyomozás folyik. A kisgazda pártelnöknek csak akkor van esélye a Fidesz-vezérkarral szemben, ha íróasztala mélyén lapul valami az autópálya-építésekről, a Postabank feltőkésítéséről vagy a Magyar Fejlesztési Bankról. Ha a gyűjtögető életmódot még idejekorán - legkésőbb 1998 végén - elkezdte. Ha nincs semmi a kezében, és mégis menni akar, mehet isten hírével, ha kevesen tartanak vele. Ha sokan követik, akkor is mehet persze.

Idézéssel a zsebében a Gyorskocsi utcába.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.