Lehetséges-e Iránban a békés átmenet, és van-e erre politikailag felkészült közösség?

Publicisztika

A rezsimben létezik több, nyíltan vagy burkoltan reformpárti belső csoport, ők tölthetik be a szervezett ellenzék szerepét. Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő írása.

Egy kőolajban gazdag 90 milliós ország, ahol a lakosság fele valamilyen etnikai vagy vallási kisebbséghez tartozik. Nyugaton Irak és Törökország, délen a Perzsa-öböl menti monarchiák, északon Örményország, Azerbajdzsán és Türkmenisztán, keleten pedig Afganisztán és Pakisztán határolja. Vagyis konfliktusövezetek, nyílt háborúk és szunnita államok veszik körül, amelyekkel Irán a síita iszlám bölcsőjeként mindig is versengett.

Így nem csoda, hogy az ókori Perzsia, amellyel szemben Mohamed próféta egy új hitben, az iszlámban egyesítette az Arab-félszigetet, mára időzített bombává vált. Félő, hogy az iráni rezsim összeomlása hamarosan olyan belső zavargásokat vált ki, amelyek az egész régiót megrengetik. Nagyon veszélyes a helyzet; a tragédiát csak úgy lehet elkerülni, ha az irániaknak sikerül megszervezniük a politikai átmenetet a haldokló teokrácia és a szabad kormányzati rendszer között, amelyre tömegesen vágynak.

Ez történt Spanyolországban a francoizmus vége és a demokrácia bevezetése között. Természetesen az akkori Európa semmiben sem hasonlított a mostani Közel-Kelethez. Spanyolország békében élt, Irán nem, mégis: az irániaknak megvan ugyanaz az előnyük, mint fél évszázaddal ezelőtt a spanyoloknak. Nevezetesen, hogy a diktatúrájukon belül már kialakult egy olyan csoport, amely szakított a fennálló rendszer ortodoxiájával. Vannak reformerek, akik vagy maguk is változást akarnak, vagy pedig elég éles eszűek ahhoz, hogy belássák, erre van szükség.

Spanyolországban ezek főként az Egyesült Államokban vagy európai fővárosokban képzett technokraták voltak. Iránban ezek a férfiak és nők (!) egykor mind hittek az iszlám forradalomban, olyannyira, hogy néhányuk még a tömeges elnyomásban is részt vett, mégis eljutottak oda, hogy már nem tűrhetik tovább a rendszer korrupcióját, elvakultságát és a Közel-Kelet meghódítását célzó „kalandorpolitikáját”. Sokan közülük finoman már kifejezték az eltérő véleményüket a parlamentben, a sajtóban, a kulturális életben, sőt a legmagasabb hatalmi szinteken is. Mások odáig mentek, hogy nyilvánosan szakítottak a teokratikus rendszerrel, és reformerként elindultak a választásokon, polgármesteri, parlamenti képviselői vagy a köztársasági elnöki posztért.

Azok, akiknek a teokratikus hatóságok nem tiltották meg, hogy indulhasson a választáson, belső reformellenzékké váltak, és a rezsim gyorsan marginalizálta vagy teljesen megbénította őket, mint például Mohamed Khatamit, akit 1997-ben és 2002-ben elnöknek választottak. Volt, akit házi őrizetben tartottak, mint Mir Hoszein Muszavit, aki a 2009-es elnökválasztáson elindult a hivatalban lévő ultrakonzervatív Mahmud Ahmadinezsád ellen. Az a választás úgy végződött, hogy meghamisították a választási eredményeket Ahmadinezsád javára.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.

Nem volt mit tenni

A rendőrség profi módon biztosította az idei Pride-ot és nem is bírságolja meg a résztvevőket: vagyis az egyetlen normális lehetőséget választotta, miután a népakarat lenyomta a Fidesz akaratát. Az állománynak nagyon nem tetszik, hogy a politika a saját céljaira akarja felhasználni őket.