Merjünk nagyon lenni!

  • 2001. szeptember 6.

Publicisztika

Magyarország nem lesz, hanem van, hisz a jövő elkezdődött.

n Magyarország nem lesz, hanem van, hisz a jövő elkezdődött.

Magyarországon a labdarúgás fog. Nem lenni fog vagy fog lenni, hanem beszennyez, megfogja, aki kapcsolatba kerül vele. Egy tévéközvetítés után a nézőnek is érdemes lezuhanyoznia, még ha tudja is, merő öncsalás, pótcselekvés, amit tesz. Mert nincs az a víz, ami ezt a mocskot levinné, még róla se. Hazai pálya.

Még itthon, a grúzok ellen, lealáztuk a baltaarcúakat, jöttek holtfáradtan, három nappal az olaszok elleni helytállásuk után, mi meg mindenért, de mindenért bosszút álltunk rajtuk, volt egy tizenegyes, valahogy mégis bement, pedig Mátyus rúgta. Gólöröm, futott még három lépést, lecövekelt, bemerevített, keze görcsben kaszált röviden, mintha csak azt mondta volna, hogy "Vae victis", pedig csak azt mondta: basszáj, kurva anyád.

Mi meg azon gondolkodhatunk, hogy ezek ott a pályán, csonttörések és köpetek közt, mit is gondolhatnak a labdarúgásról, erről az egyébként gyönyörű sportról.

Bozóky MLSZ-elnök mint ilyen havi rengeteg forintot keres. Mit gondol Bozóky, amikor a bankja értesíti a havi átutalásról? Mit gondol Bozóky, ha ez az átutalás egy napot késik? Mit gondol Bozóky, ha a vásárolgató nejét imígyen feddi: tán lopom én a pénzt?

Mire véljük az MLSZ-elnökség hétvégi rendkívüli ülését? Azt tudjuk, hogy mit gondolt erről Bicskei kapitány. "Én nem tudom, miért nem is értem."

Mire jutott az elnökség? Jaj, szar a szar, mindenről a Berci tehet, csapjuk el. De jó-e az, ha elcsapjuk, a világbajnoki selejtezősorozat végéig szól a szerződése, ha most megy, jár neki 20 millió forint végkielégítés. Á, elront ez mindent, ugyan tovább akkor sem jutunk, ha az összes ellenfelünk öngyilkos lesz, de mégis, az oláh ellen ugye presztízs a mérkőzés, és a macskazabálóknak is meg kéne mutatni, milyen a magyar, ha megharagszik. Bercinek mennie kell. Hogyhogy hová, a pénztárhoz, hülye, de közülünk való, rendes gyerek tulajdonképpen. Majd jön Gellei, és megtudja a szőröstalpú, milyen is a stoplis cipő. Aztán majd jön Mészöly. Tényleg, mikor jön már Kálmán meg a többi lator előre nyújtott marokkal?

És mit gondol a nemzet első focistája, hordja mindenki szerte-szana a szekérderék lóvét, csak ha itt az idő, álljanak ki a szurkolók elé. Ne azért, hogy itthon tartsák az egyik pontot a szamoaiak ellen, hanem azért, hogy megmondják annak a pár szavazásra jogosult szerencsétlen elmebetegnek, hogy hova szavazzanak.

Ilyen nincs. Ez képtelenség. Ma Magyarországon a mindenre képtelenség egy járható út a hosszú, gazdag élet felé. Csak jól kell helyezkedni.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.