Fleischer Ferenc

Netanjahu háborúja

Mi vár Izraelre Irán megtámadása után?

Publicisztika

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

De vajon valóban fel lehet-e számolni az iráni atomprojektet az Izrael birtokában lévő katonai eszközökkel? Ezt az izraeli sajtóban megszólaló szakértők egyértelműen cáfolják. Az izraeli hadsereg, az IDF fegyverarzenáljával nem képes behatolni Fordo föld alatti nukleáris létesítményébe, ehhez amerikai részvételre lenne szükség. Noha Trump zöld utat adott Jeruzsálemnek az akcióhoz, eddig csak a lakosság védelmét szolgáló katonai műveletekben segített, és egyelőre nem világos, hogy sikerül-e rávenni az amerikai vezetést a támadó lépések támogatására. Pedig Amerika tevőleges részvétele nélkül legfeljebb pár hónapra sikerülhet visszavetni az atombomba előállítását. Netanjahu ismét félretette a korábbi, az október 7-i terrortámadás előtti óvatosságát, és kockáztatott.

Az is Irán nukleáris terveinek a végét jelenthetné, ha az iráni ellenzéknek sikerül magához ragadnia a hatalmat az izraeli támadás nyomán – ahogy az Szíriában történt a Hezbollahot ért súlyos katonai csapás után. Ez nagy siker lenne Izraelnek, és talán ez is a háború valódi, titkos célja – de sajnos ennek esélye csekély. Nincs rá garancia, hogy oly sok durván megtorolt, hiábavaló harc és kudarc után éppen most sikerülne az ellenzéknek elűzni az ajatollahok népnyúzó, gyilkos diktatúráját. Erre az elképzelésre építeni katonai támadást pedig nagyon kockázatos.

A harci kürtök és a világmegváltó szándékok eufóriája mellett azon is érdemes elgondolkozni, vajon fel kell-e számolni egyáltalán az iráni atomprojektet, illetve vajon éppen Izraelnek kell-e ezt megtennie? Vagy Jeruzsálemet már most is megvédik az évtizedek alatt megteremtett elrettentő eszközök, amelyek biztosítják, hogy Irán, illetve a magukat az országgal azonosító teokratikus önkényuralmi vezetők ne „törölhessék el a Föld színéről” a zsidó államot? Az IDF ugyanis nem véletlenül vásárolt méregdrága tengeralattjárókat Németországtól. Ma már nyolc-kilenc ilyen harceszköz járhatja titokban a tengereket és az óceánokat; s bár Izrael hivatalosan sohasem ismerte el, hogy rendelkezik nukleáris fegyverekkel, szakértők egyetértenek abban, hogy ezek a tengeralattjárók atomtöltetű rakétákat is szállíthatnak az esetleges második csapásmérés céljából. Izrael azt hangoztatja, hogy elsőként soha nem vetne be atomot, de ha Teherán nukleáris támadást intézne Izrael ellen, akkor semmi kétség: e ki tudja, éppen merre járó hajókról megindulnának a válaszcsapások a nagyobb iráni városok ellen. Ezt még az ajatollahok sem mernék magukra vállalni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.