Nyelvlecke

  • 2001. április 19.

Publicisztika

Ha Saron izraeli miniszterelnök a múlt héten azt nyilatkozza több izraeli lapnak, hogy egyetlen gázai települést sem fog kiüríteni, illetve a palesztin menekültek visszatérése és Jeruzsálem megosztása immár szóba sem kerülhet, és az oslói békefolyamat halott, joggal merülhet fel a kérdés: mi a fenét is akarhat Saron? Ha nyilatkozatát - melynek a libanoni területeken állomásozó szíriai katonai erők hét elejei bombázása adott nyomatékot - komolyan vesszük, akkor semmi kétség afelől, hogy az izraeli-palesztin konfliktus tárgyalásos rendezésének lőttek: ugyan, miért ülne le Arafat Saronnal tárgyalni, ha egyszer Saron már a tárgyalások előtt kijelenti, hogy az, amit a palesztinok el akarnak érni, sőt, részben - papíron - már el is értek, ki van zárva és immár nincs a menükártyán; hogy nincs kompromisszum, és igazából nincsenek tárgyalások sem?

n Ha Saron izraeli miniszterelnök a múlt héten azt nyilatkozza több izraeli lapnak, hogy egyetlen gázai települést sem fog kiüríteni, illetve a palesztin menekültek visszatérése és Jeruzsálem megosztása immár szóba sem kerülhet, és az oslói békefolyamat halott, joggal merülhet fel a kérdés: mi a fenét is akarhat Saron? Ha nyilatkozatát - melynek a libanoni területeken állomásozó szíriai katonai erők hét elejei bombázása adott nyomatékot - komolyan vesszük, akkor semmi kétség afelől, hogy az izraeli-palesztin konfliktus tárgyalásos rendezésének lőttek: ugyan, miért ülne le Arafat Saronnal tárgyalni, ha egyszer Saron már a tárgyalások előtt kijelenti, hogy az, amit a palesztinok el akarnak érni, sőt, részben - papíron - már el is értek, ki van zárva és immár nincs a menükártyán; hogy nincs kompromisszum, és igazából nincsenek tárgyalások sem?

Lehet, hogy éppen ezért.

Egyfelől ugye az ellenkezője ki van próbálva, és nem működik. Az előző izraeli kormány, a Baraké udvariasabb már nem is lehetett volna a palesztin tárgyaló féllel és a palesztin kvázi-kormánnyal: ám Barak kompromisszumkészségét és diplomáciai engedményeit a partnerek a gyengeség és a gyávaság jeleként értékelték, és azt - a jelek szerint kissé elhamarkodott - következtetést szűrték le, hogy már csak egy kis erőfeszítést kell tenniük az izraeli állam teljes szétzilálásáért. Hogy pontosan mely palesztinok gondolták ezt, és szervezték meg a békefolyamat összeroppanásához vezető és a múlt év októbere óta tartó "felkelést" és az izraeli polgári célpontok ellen folytatott terrortámadásokat, hogy maga Arafat is így gondolja-e, vagy reménytelenül saját "szélsőségeseinek" foglya lett-e, nem tudhatjuk, tulajdonképpen nem is érdekes. Azt, ha máshonnan nem, a balkáni vagy az északír válság közelmúltbeli történéseiből leszűrhettük, hogy az ezekhez hasonló súlyos etnikai konfliktusokban a két fél mérsékeltjei között született megegyezés általában még annyit sem ér, mint a papír, amire írták őket. Bár az IRA és politikai pártja, a Sinn Fein soha nem bírt akkora társadalmi, politikai támogatással az észak-írországi katolikus közösségen belül, mint a mérsékelt katolikus Szociáldemokrata Munkáspárt, a békéhez a brit kormánynak az IRA (meg a protestáns terrorszervezetek) aktív és obsitos harcosait kellett tárgyalóasztalhoz kényszerítenie - zsarolással, fenyegetésekkel, ígéretekkel. És az számított, amit ők mondtak, hisz ők képesek erőszakkal zátonyra futtatni minden - akár az észak-írországi lakosság többségének támogatását élvező - rendezést.

Valamint: addig, amíg Lord Owen, Jaszusi Akasi meg a többi nemzetközi hülye a horvátországi és boszniai háború "tárgyalásos rendezéséről" delirált a világsajtóban, és vég nélkül, ám szép szavakkal győzködte Slobodan Milosevicet Karlovac, Vukovar, Bihac, Szarajevó, Gorazde aknavetőkkel történő lövetésének kevéssé kívánatos voltáról, addig a mondott városok lakói hullottak, mint a legyek; mint izraeli háziasszonyok bevásárlás közben, vagy az autóbuszra várva.

Izraelben az elmúlt fél évben bebizonyosodott, hogy a békefolyamat tempóját a palesztin "szélsőségesek", a Hamasz, a Hezbollah meg a klónjaik diktálják: és a gazdasági blokád meg a fenyegetések, hogy ha nem mondanak le az erőszakról, nem fognak többet tárgyalni velük, nem értek semmit. Saron most azon a nyelven szól hozzájuk, amit a legjobban értenek: a fegyverekén. Hátha így értik meg, hogy nincs más választásuk, mint a tárgyalás.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.