Olaj, matt

  • 1999. november 7.

Publicisztika

Pár hete egy volt békési rendőr beszélni kezdett arról, miért lett néhány kollégája öngyilkos; azután előlépett egy volt rendőrségi ügynök, majd elővette papírjait egy volt megyei főügyész; történeteik milliárdos hasznot hozó illegális olaj-vállalkozásokról és az ezeket lehetővé tevő megvesztegetett állami alkalmazottakról szólnak.

Pár hete egy volt békési rendőr beszélni kezdett arról, miért lett néhány kollégája öngyilkos; azután előlépett egy volt rendőrségi ügynök, majd elővette papírjait egy volt megyei főügyész; történeteik milliárdos hasznot hozó illegális olaj-vállalkozásokról és az ezeket lehetővé tevő megvesztegetett állami alkalmazottakról szólnak.

Egyelőre, tegyük hozzá.

Mert szólhatnának a politika szereplőiről is, akik 1990 és 1994 közötti intézkedéseikkel, a kétféle gázolajár bevezetésével, hogy úgy mondjuk, biztosították mindehhez a hátteret; akik 1994 és 1998 között késlekedtek a kettős ár megszüntetésével, majd a már akkor is sokak által ismert ügyek kivizsgálásával; és szólhatnának azokról, akik 1998 után mindent elkövettek a korábbi nyomok eltakarításáért.

A rendszerváltozás utáni botrányok nyilvánosságra hozatala mindig magában hordozta a politikai struktúra önkorrekciójának a lehetőségét; ez azonban rendre elmaradt, mert a tények megismerésébe, a valóság minél pontosabb rekonstruálásába egy ponton mindig belebarmolt a politika; nemcsak számításból, hanem sokszor izomagyúságból. Errefelé változatlanul a rövid távú esélylesésnek van szezonja.

A megkezdett olaj-történetek egyelőre nemigen akarnak a politika felé kanyarodni, pedig a helyzet élesbe fordult: fogalmunk sincs, kinek van igaza, de egyben biztosak lehetünk: amikor egy volt megyei főügyész vádolja olajügyek eltussolásával a Magyar Köztársaság legfőbb ügyészét, akkor ott valaminek történnie kell. És azt se feledjük, nincs az a politikai erő, amelynek néhány vagy nagyon sok tagja így vagy úgy - jó szándékú törvényhozóként vagy tudatos lobbistaként, néma cinkosként vagy éppen, mert ezt a lehetőséget se zárjuk ki, nettó gengszterként - ne lenne szereplője e történetnek.

Ebből a sztoriból a rendszerváltás utáni politikai elit nem tud jól kijönni. Akár szorgalmazza a bűnösök leleplezését, akár ott tesz keresztbe a vizsgálatoknak, ahol tud, mindenképpen az lesz a látszat, hogy a politika nem több, mint nagybani tolvajok és macherek gyűjtőhelye. Ami részben biztos igaz: azoké is, kétségtelen, de ha tényleg csak ennyi lenne az egész, akkor kész, húzzuk le a rolót, mert innen kezdve nincs miről többet beszélni.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.