Bretter Zoltán

Orbán a román spájzban

Mit kínál George Simion Romániának?

Publicisztika

Az államfő ideiglenesen tölti be posztját, a kormányfő ugyancsak. A költségvetés rendezését felfüggesztették, a nemzeti valuta értéke csökken, az euróval szemben átlépte az 5 lejes pszichológiai határt. A bukaresti tőzsde lejtmenetben, a bankok nem adnak kölcsönt az államnak, az IMF be-bekukucskál, a jegybank mozgósítja valutatartalékait. Az országra ki­helyezték a táblát: „Welcome to Romania – Under (re)construction”.

Nem kizárólag a nagy választási osztogatások, a pedagógusbér-emelés, a nyugdíjemelés okozzák a jelenlegi gazdasági krízist, inkább az, hogy tavaly márciusa óta tart a választási év. Az európai parlamenti választásokkal kezdődött, majd folytatódott az elnökválasztás tavaly novemberi első fordulójával, amelyet utóbb megsemmisítettek. Ám nem vitás, hogy előbb Călin Georgescu, majd a magát tudatosan és következetesen az ő apostolának beállító George Simion jelöltsége is hozzájárul a gazdasági és politikai üzemzavarhoz. Az elnökválasztás első, két héttel ezelőtti fordulójának részvételi adatai mégis azt mutatják, hogy a romániai társadalom közel felét a sokrétű krízis hidegen hagyta – vagy azért, mert sorsszerű, megszokott, majd csak elmúló csapásként tekint rá, vagy azért, mert jobb élni, mint reménytelen állapotokon gondolkozni. Eljött tehát a tekintélyi populizmus, az „illiberális demokrácia”, a magyarországi 2010-hez hasonló fordulópont, a fülkeforra­dalom ideje.

Hang a lélek mélyéről

George Simion (AUR – Románok Egyesüléséért Szövetség) a romániai elnökválasztás második fordulójának nagy esélyese, az első fordulóban 41 százalékot kapott, kétszer annyi szavazatot, mint a novemberben megsemmisített választás győztese, Călin Georgescu. A második helyezett ellenjelölt, Nicușor Dan bukaresti főpolgármester 20 százaléknál alig valamivel többet szerzett, az amúgy is rogyadozó kormányzó koalíció jelöltje, Crin Antonescu pár tízezer szavazattal lemaradva Dantól, nem jutott a második fordulóba.

A két döntős közötti szavazatkülönbség közel 2 millió, amit behozni szinte képtelenség. Elgondolni csak úgy lehet, ha feltételezzük, hogy Nicușor Dan az előzőleg távol maradók között legalább egymillió új szavazót talál. Az első forduló részvételi adatai azonban nem adnak túl sok okot a bizakodásra. Országos összesítésben éppen annyian mentek el szavazni, ahányan 2019-ben vagy a 2024-es első fordulóban, azaz a választásra jogosultak 47 száza­léka. A mostani első fordulóban a diaszpóra, a külföldön dolgozók, ott élők vagy éppen ott tartózkodók szavazatai biztosították Simion számára a győzelmet, aki óriási fölénnyel nyert Spanyolországban, Olaszországban, Németországban. Egymillió olyan választópolgár voksa, aki a jobb élet és a munkalehetőségek ígéretétől vezetve és a hiányzó otthoni szolgáltatások miatt, a romániai állapotok elleni tiltakozásképpen ment el és hagyta otthon családját. Ma naponta csattan bele a vendégmunkások iránti, a széljobb által világszerte szított általános ellenszenvbe – saját országa iránti megvetését és a befogadó ország taszítását pedig a megbecsülés radikális követelésében oldja fel.

Ez azonban nem csak a diaszpórára igaz. A 2007-es EU-csatlakozás óta Románia lakossága úgy érzi, hogy csak ténfereg az unió peremén. Hiába, hogy fejlődött az ország, hogy sztrádákat építenek, hiába a jobbnál jobb gazdasági mutatók, hiába teljesítették maradéktalanul az EU elvárásait és másolják lelkesen az Egyesült Államok egyenlőtlenség alapú kapitalizmusát – sokak érzése mégis az, hogy a román lenézett nemzet, holott területi nagysága, lakossága és teljesítménye alapján az országnak közvetlenül Lengyelország mögött, Európa vezető hatalmai mellett volna a helye. Az elképzelt nagyság és a nyomasztónak látott valóság közötti szakadékot balkáni neurózisnak nevezzük.

A lejtő felé

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.