Pártmese

  • 2005. február 17.

Publicisztika

Az új kultuszminiszter, Bozóki András letette az esküt, Hiller István szabad, ráér végre a pártjával foglalkozni. Bele is csapott menten a lecsóba, népszámlálással tölti a tavaszt az MSZP. Bizonyára nem lévén jobb dolguk. Bár attól függ, honnan nézzük. Kis empátiával fogalmazhatnánk úgy is, jobb későn, mint soha. De, hogy valóban jobb-e, arra csak 2006 tavaszán kapják meg a választ.

Az új kultuszminiszter, Bozóki András letette az esküt, Hiller István szabad, ráér végre a pártjával foglalkozni. Bele is csapott menten a lecsóba, népszámlálással tölti a tavaszt az MSZP. Bizonyára nem lévén jobb dolguk. Bár attól függ, honnan nézzük. Kis empátiával fogalmazhatnánk úgy is, jobb késõn, mint soha. De, hogy valóban jobb-e, arra csak 2006 tavaszán kapják meg a választ.

A tisztánlátás némi történeti kitérõt igényel. A szocialisták 2002-ben megnyerték a parlamenti választásokat, ami önmagában még nem lett volna túl nagy baj - nekik. Viszont úgy esett, hogy lízingeltek hozzá egy miniszterelnököt s vele a kormányát. Aztán hátradõltek. Péter fasza gyerek, teszi a dolgát... A szocialisták - még ebbõl a lendületbõl - megnyerték a 2002-es helyhatósági választásokat, finomabban fogalmazva bucira nyerték a burájukat. Úgy kellett nekik - mint egy falat kenyér v. ablakos atyafinak a hanyatt esés, nem nehéz eldönteni, mindenesetre hadra fogható ereik szinte teljes állományát felszippantották az önkormányzatok. Mármost egy tanácsnok, ha lelkiismeretesen teszi a dolgát, nem nagyon ér rá pártosdizni, az üzletben nem maradt senki. Eljött tehát a papírkomancsok virágkora. Kongresszusi mûszak a Zuschlag Mûvekben, plusz egy csunyán bukott EP-választás.

Orbán Viktor ez idõ tájt éppen polgári szakköröket gründolt, sejtszaporításon törte magát.

Péter tette a dolgát, és hamarosan úgy állt bele a földbe, mint annak a rendje, minek következtében a szocialisták párttevékenysége - a csúcsvezetés pótlási kísérletezéseinek tartós árnyékában - szünetelt. Csak a papír elvtársak sokasodtak az asztalokon...

Lett végre új kormányuk, s ha Zuschlag - az MSZP III. Richardja - ámokfutása nem jár akkora csörömpöléssel, tán máig sem keresi senki, hogy hova is lett közben a párt, az a kis huncut. Úgyszólván a papírkosárban akadtak rá, gyakorlatilag felismerhetetlen állapotban, pusztán az volt gyanús, hogy idõnként elénekelte az Inter-nacionálét, bizonyos - azóta cáfolt - állítások szerint egyes megyékben trágár szöveggel. Olyannyira felismerhetetlen volt, hogy nem lehetett megítélni róla, használható-e valamire. Minden eshetõségre felkészülve ezért megalakult a Sikeres Magyarországért mozgalom, nincs mit szépíteni, a polgári körök tükörfordítása, már tizenhét megyében van szervezetük, hurrá. Ám idestova egyévnyire kerültünk az újabb választásokhoz.

Amit az fog megnyerni, aki nem veszíti el. Hiller május végére ígéri a tagrevízió végit, a sikeres sejtecskék biztos még szaporodnak valameddig. A kormány talán kormányoz, minden szem és fül Gyurcsány Ferencre tapad, hátha õ majd csinál valamit, vagy szimplán megint elszólja magát. A történelemben persze volt már arra példa, hogy egy pártnak látszó kormány nyert választásokat egy kormányzóképesnek látszó párt helyett, de az ilyesmire hülyeség lenne nagy összegû biztosítást kötni. Általában ugyanis az a módi, hogy választások idején a kormányok elviszik a balhét, s szerencsés estben a választók úgy ítélik meg, hogy a kormány mögött álló pártban van még tán tartalék, erõ a következõ négy évre.

Nos, a szocalista pártban pillanatnyilag nem nagyon látszik efféle. Vajon úgy érzik, ráérnek? Vagy Ferencre tesznek?

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.