Revans

Publicisztika

Kimerítettünk minden lehetőséget, a tárgyalások folytatásának nem látom értelmét - mondotta szomorúan Wolfgang Ischinger osztrák diplomata, annak a háromfős közvetítői csoportnak az egyik tagja, amely az elmúlt pár hónapban még egyszer, utoljára megpróbálta meggyőzni az albánokat arról, hogy ne akarjanak független Kosovo államot maguknak, a szerbeket meg arról, hogy hadd legyen már Kosovo független.

Kimerítettünk minden lehetőséget, a tárgyalások folytatásának nem látom értelmét - mondotta szomorúan Wolfgang Ischinger osztrák diplomata, annak a háromfős közvetítői csoportnak az egyik tagja, amely az elmúlt pár hónapban még egyszer, utoljára megpróbálta meggyőzni az albánokat arról, hogy ne akarjanak független Kosovo államot maguknak, a szerbeket meg arról, hogy hadd legyen már Kosovo független. Hát, nem sikerült, a Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak december 10-én átadandó jelentés a hírek szerint még egy árva ajánlást sem tartalmaz, pusztán a két kibékíthetetlen álláspontot rögzíti. Ez nem véletlen, a trojkában helyet kapott egy orosz diplomata is, aki azért ment oda, hogy a jelentés ne tartalmazzon semmit, a legkevésbé pedig azt, hogy Kosovo elszakadhat Szerbiától. Már az oroszok akadályozták meg azt is, hogy a Kosovónak függetlenséget szavatoló Ahtisaari-tervet az ENSZ BT idén nyár elején napirendre tűzze. Majd ők elintézik, mondták akkor, eléggé vészjóslóan. De nem intéztek el semmit.

Mindennek következtében az ENSZ BT nem fogja megoldani a kosovói kérdést. A kosovói albán kormány ezt saját maga fogja megtenni, amikor kikiáltja országa függetlenségét. Amerika és az unió tagországainak többsége nem fog habozni elismerni az új államot. A szerb kormány hiába fenyegetőzik: ha más nem, a 15 000 fős ENSZ-kontingens eleve illuzórikussá tesz minden katonai ellenlépést. A kosovói kormánynak csak azt kell fontolóra vennie, hogy mikor teszi ezt meg. Szerbiában január végén elnököt választanak; ha az albánok addig bejelentik az elszakadásukat, az elszabaduló nacionalista vérgőzben a mérsékelt, uniós csatlakozáspárti Boris Tadicnak esélye sem lesz a radikálsoviniszta, unióellenes Tomislav Nikolic-tyal szemben. Tadic-tyal az unió már február elején aláírná a csatlakozási tárgyalások felgyorsításáról szóló szerződést: ha nem ő jön, a dolgot el lehet felejteni. Ez körülbelül Szerbia utolsó esélye a következő évtizedre. A kosovói függetlenség kikiáltásának időpontjáról viszont - és így Szerbia leendő elnökéről, és Szerbia uniós csatlakozásának perspektívájáról - a frissen megválasztott kosovói miniszterelnök fog dönteni. Egy bizonyos Hashim Thaci, aki a 90-es évek közepétől a Belgrád ellen küzdő Kosovói Felszabadítási Hadsereg, az UCK parancsnokaként szerzett magának hírnevet. Vajon mennyi bölcsesség, belátás és türelem lesz benne most?

Figyelmébe ajánljuk

Kihívója akadt Gyurcsány Ferencnek

  • narancs.hu

„Lehet Ferivel menni a Minecraftba építgetni, meg lehet jönni feltámasztani a baloldalt” – fogalmazott a 30 éves Abd El Rahim Ali, aki a párt elnöke lenne.