Revans

Publicisztika

Kimerítettünk minden lehetőséget, a tárgyalások folytatásának nem látom értelmét - mondotta szomorúan Wolfgang Ischinger osztrák diplomata, annak a háromfős közvetítői csoportnak az egyik tagja, amely az elmúlt pár hónapban még egyszer, utoljára megpróbálta meggyőzni az albánokat arról, hogy ne akarjanak független Kosovo államot maguknak, a szerbeket meg arról, hogy hadd legyen már Kosovo független.

Kimerítettünk minden lehetőséget, a tárgyalások folytatásának nem látom értelmét - mondotta szomorúan Wolfgang Ischinger osztrák diplomata, annak a háromfős közvetítői csoportnak az egyik tagja, amely az elmúlt pár hónapban még egyszer, utoljára megpróbálta meggyőzni az albánokat arról, hogy ne akarjanak független Kosovo államot maguknak, a szerbeket meg arról, hogy hadd legyen már Kosovo független. Hát, nem sikerült, a Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak december 10-én átadandó jelentés a hírek szerint még egy árva ajánlást sem tartalmaz, pusztán a két kibékíthetetlen álláspontot rögzíti. Ez nem véletlen, a trojkában helyet kapott egy orosz diplomata is, aki azért ment oda, hogy a jelentés ne tartalmazzon semmit, a legkevésbé pedig azt, hogy Kosovo elszakadhat Szerbiától. Már az oroszok akadályozták meg azt is, hogy a Kosovónak függetlenséget szavatoló Ahtisaari-tervet az ENSZ BT idén nyár elején napirendre tűzze. Majd ők elintézik, mondták akkor, eléggé vészjóslóan. De nem intéztek el semmit.

Mindennek következtében az ENSZ BT nem fogja megoldani a kosovói kérdést. A kosovói albán kormány ezt saját maga fogja megtenni, amikor kikiáltja országa függetlenségét. Amerika és az unió tagországainak többsége nem fog habozni elismerni az új államot. A szerb kormány hiába fenyegetőzik: ha más nem, a 15 000 fős ENSZ-kontingens eleve illuzórikussá tesz minden katonai ellenlépést. A kosovói kormánynak csak azt kell fontolóra vennie, hogy mikor teszi ezt meg. Szerbiában január végén elnököt választanak; ha az albánok addig bejelentik az elszakadásukat, az elszabaduló nacionalista vérgőzben a mérsékelt, uniós csatlakozáspárti Boris Tadicnak esélye sem lesz a radikálsoviniszta, unióellenes Tomislav Nikolic-tyal szemben. Tadic-tyal az unió már február elején aláírná a csatlakozási tárgyalások felgyorsításáról szóló szerződést: ha nem ő jön, a dolgot el lehet felejteni. Ez körülbelül Szerbia utolsó esélye a következő évtizedre. A kosovói függetlenség kikiáltásának időpontjáról viszont - és így Szerbia leendő elnökéről, és Szerbia uniós csatlakozásának perspektívájáról - a frissen megválasztott kosovói miniszterelnök fog dönteni. Egy bizonyos Hashim Thaci, aki a 90-es évek közepétől a Belgrád ellen küzdő Kosovói Felszabadítási Hadsereg, az UCK parancsnokaként szerzett magának hírnevet. Vajon mennyi bölcsesség, belátás és türelem lesz benne most?

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Dubček dadogása

2023. október 17-én Pekingben, ahová Kína önfényező „Egy övezet, egy út” fórumára Orbán Viktor egyedüli uniós politikusként utazott el, a magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt.

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.

Felöltözhet, Mrs. Robinson

Miközben a média és a művészet a feminizmustól hangos, észre sem vesszük, hogy női egyenjogúság címen néha még mindig férfivágyakat kiszolgáló képeket, történeteket adnak el. A gerontoszex témáját feldolgozó filmeket olykor már önmagukban progressziónak tekintik – de vajon valódi reprezentálást nyújtanak-e az érintett nőknek, vagy csak mélyítik a problémát?