Revans

Publicisztika

Kimerítettünk minden lehetőséget, a tárgyalások folytatásának nem látom értelmét - mondotta szomorúan Wolfgang Ischinger osztrák diplomata, annak a háromfős közvetítői csoportnak az egyik tagja, amely az elmúlt pár hónapban még egyszer, utoljára megpróbálta meggyőzni az albánokat arról, hogy ne akarjanak független Kosovo államot maguknak, a szerbeket meg arról, hogy hadd legyen már Kosovo független.

Kimerítettünk minden lehetőséget, a tárgyalások folytatásának nem látom értelmét - mondotta szomorúan Wolfgang Ischinger osztrák diplomata, annak a háromfős közvetítői csoportnak az egyik tagja, amely az elmúlt pár hónapban még egyszer, utoljára megpróbálta meggyőzni az albánokat arról, hogy ne akarjanak független Kosovo államot maguknak, a szerbeket meg arról, hogy hadd legyen már Kosovo független. Hát, nem sikerült, a Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak december 10-én átadandó jelentés a hírek szerint még egy árva ajánlást sem tartalmaz, pusztán a két kibékíthetetlen álláspontot rögzíti. Ez nem véletlen, a trojkában helyet kapott egy orosz diplomata is, aki azért ment oda, hogy a jelentés ne tartalmazzon semmit, a legkevésbé pedig azt, hogy Kosovo elszakadhat Szerbiától. Már az oroszok akadályozták meg azt is, hogy a Kosovónak függetlenséget szavatoló Ahtisaari-tervet az ENSZ BT idén nyár elején napirendre tűzze. Majd ők elintézik, mondták akkor, eléggé vészjóslóan. De nem intéztek el semmit.

Mindennek következtében az ENSZ BT nem fogja megoldani a kosovói kérdést. A kosovói albán kormány ezt saját maga fogja megtenni, amikor kikiáltja országa függetlenségét. Amerika és az unió tagországainak többsége nem fog habozni elismerni az új államot. A szerb kormány hiába fenyegetőzik: ha más nem, a 15 000 fős ENSZ-kontingens eleve illuzórikussá tesz minden katonai ellenlépést. A kosovói kormánynak csak azt kell fontolóra vennie, hogy mikor teszi ezt meg. Szerbiában január végén elnököt választanak; ha az albánok addig bejelentik az elszakadásukat, az elszabaduló nacionalista vérgőzben a mérsékelt, uniós csatlakozáspárti Boris Tadicnak esélye sem lesz a radikálsoviniszta, unióellenes Tomislav Nikolic-tyal szemben. Tadic-tyal az unió már február elején aláírná a csatlakozási tárgyalások felgyorsításáról szóló szerződést: ha nem ő jön, a dolgot el lehet felejteni. Ez körülbelül Szerbia utolsó esélye a következő évtizedre. A kosovói függetlenség kikiáltásának időpontjáról viszont - és így Szerbia leendő elnökéről, és Szerbia uniós csatlakozásának perspektívájáról - a frissen megválasztott kosovói miniszterelnök fog dönteni. Egy bizonyos Hashim Thaci, aki a 90-es évek közepétől a Belgrád ellen küzdő Kosovói Felszabadítási Hadsereg, az UCK parancsnokaként szerzett magának hírnevet. Vajon mennyi bölcsesség, belátás és türelem lesz benne most?

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.