Soroksár felel neki

  • 1998. március 19.

Publicisztika

A minap egy kicsiny, ám agilis ember látta vendégül Kovács Attilát, a Magyar Labdarúgó Szövetség új elnökét. Jól el is diskuráltak, főként - mert hát miről is diskurálna két egészséges férfi-, sőt sportember - a fociról. Ennyi biztos, meg az, hogy az idősebb bajnok, Horn spori a jugoszlávok elleni két vereség után megígérte a drukkerek széles népi tömegének, hogy rend lesz rakva a magyar futball háza táján, mert ami itt van, az nem futball (de lehet, hogy ezt másra mondta, ki bírja megjegyezni azt a sok mindent, ami itt van ugyan, de nem az, ami).

A minap egy kicsiny, ám agilis ember látta vendégül Kovács Attilát, a Magyar Labdarúgó Szövetség új elnökét. Jól el is diskuráltak, főként - mert hát miről is diskurálna két egészséges férfi-, sőt sportember - a fociról. Ennyi biztos, meg az, hogy az idősebb bajnok, Horn spori a jugoszlávok elleni két vereség után megígérte a drukkerek széles népi tömegének, hogy rend lesz rakva a magyar futball háza táján, mert ami itt van, az nem futball (de lehet, hogy ezt másra mondta, ki bírja megjegyezni azt a sok mindent, ami itt van ugyan, de nem az, ami).

Nem mintha Kovács Attila, a soroksári acélmágnás nem járna jó úton, és ezen az úton ne kelne el a piciny háti szellő. Kovács először az MLSZ-ben tisztogatott: elhajtott néhány főhivatalnokot, köztük Czékust, aki tán főtitkár volt, és huszonakárhány millió forintos számlát állított ki: végkielégítsék, mert olyat tesz, hogy abba még neki is belesajdul a szíve. Azt, hogy Czékusért nekünk fájjon-e a szívünk, vagy sem, nehezen tudnánk megmondani: biztos olyan volt, mint ezek mind; és különben is, előbb-utóbb ő is visszajön, hisz a magyar labdarúgást köztudottan zombik és vámpírok üzemeltetik, és nekik ez a visszajárás benne van a munkaköri leírásukban.

Kovács eztán kirúgta Csankot, a szövetségi kapitányt, valamint háborút indított a meccsközvetítések jogát birtokló kft legfontosabb tényezője, Bodnár György ellen. A cél: elvenni Bodnártól a jogokat meg a suskát, amit Bodnár az üzleten szakít, még akkor is, ha ez az elvétel a törvény logikájával nehezen támasztható alá. Kovács taktikája épp ezért az, hogy a jogokat elvegye, Bodnár meg perelje őket vissza, ha bírja. Beleőszülsz, testvér, a dédunokáid is a fellebbviteli tárgyalásokon öregszenek meg. Ez a magatartás mélyen elítélendő. Viszont az sem kétséges, hogy a meccsközvetítések joga jobb helyen van a kluboknál, mint a közvetítő kft-nél.

A baj csak az, hogy nincs az a tévéközvetítésért kapott bevétel, amiből egy NB I-es klub meg tudna élni. És nem is lesz, hiába több a csatorna: ezért a fociért épelméjű tévétulajdonos nem fog meccsenként tízmilliókat fizetni. A magyar labdarúgás akkor is nagy bajban marad, ha Kovács Bodnár pénzét szétosztja a kluboknak.

A sporttörvény, amelyet hétfőn, utolsó munkanapján fogadott el a parlament, a klubok köztartozását részben elengedi, de szigorú feltételeket szab a további gazdálkodáshoz. Hogy honnan, miből, kinek vagy minek a pénzén lesz itt gazdálkodva, arról a törvény nem szól, igaz, nem is dolga ez. A kluboknak ezentúl rendesen kell fizetniük a tb- és adóterheiket - különben bedőlnek. Sokan épp ezt fogják tenni, és jövő ilyenkorra talán kevesebb csapat lesz az NB I-ben, és kevesebben fognak jól élni a futballból, mint most: ami a futballra nagyon, de nagyon rá is fog férni.

Vagy mégsem így lesz, és minden marad úgy, ahogy volt. Az idős bajnok sem törődik majd annyit a futballal, mint most, választások táján, és az MLSZ elnökét sem Kovácsnak hívják majd. És csak nézhetjük, hogy az EB-selejtezők után román szurkolók rendeznek népünnepélyt a Hősök terén.

Igaz, ez sem most fordulna elő először.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”