Tigrisek harca

  • 1998. augusztus 20.

Publicisztika

A Népszabadság cikkei Gansperger Gyula (az ÁPV Rt. új elnök-vezérigazgatója) és Simicska Lajos (egy hete kinevezett APEH-elnök) cégalapítási üzelmeiről, valamint a Napi Maóban megszellőztetett több száz milliós nagyságrendű Bábolna-ügy - amelyben előkerül a szocialisták régi-új erős emberének, Nagy Sándornak a neve - nem az önkormányzati kampány részei. Ennél sokkal többről van szó: az ország két legnagyobb pártja úgy döntött, felmossa a másikkal a budi kövét.

Az első menet az MSZP-é: a Fidesz káderei egyelőre képtelenek értelmes választ adni arra, hogy - az adómegkerülés alaposan gyanítható szándékán túl - vajon mi okuk volt veszteséges vállalkozásaikat nem létező (vagy legjobb esetben is: egyelőre sehol nem fellelhető) külföldiek nevére átjátszani. Nemhogy értelmes, de semmilyen választ nem tudnak adni: vagy hallgatnak (mint tette eddig Simicska), vagy fenyegetőznek (mint Gansperger, aki szíve szerint a Népszabadság privatizációját vizsgálná kissé). Az egyik cég kapcsán Orbán Viktor neve is előkerült, s bár a Népszabadság tisztességgel hozzátette, hogy innen a miniszterelnök már 1991-ben kilépett, azzal azért nem árt tisztában lennünk, hogy a magyar ember ilyenkor mutatóujját jelentőségteljesen fölemeli: nem zörög a haraszt etc.; és ha a magyar ember azt látja, hogy a zavaros ügyek kapcsán emlegetett honfitársát dafke kinevezik APEH-elnökké, és hallja, hogy a kinevezést megindokolni képtelen miniszterelnököt, aki amúgy az éles eszéről meg a riposztjairól közismert, úgy szorítja a 16 óra riporternője a sarokba, hogy csak na, s ha ráadásként hallja Deutsch preminisztert is, akinek Simicska kinevezését illetően csak annyira futja, hogy "érvényesült a polgárok akarata", nos, ekkor a magyar ember pök egyet, és legyint. Egyformák ezek mind, lopnak, csalnak, hazudnak.

Kérdés, hogy a szocialisták kihoznak-e ebből valamit. Az egyik adu - ha nem maga az ász - számukra az a Fidesz-közeli vállalkozás lehet, amelyik kapcsolódik a Postabank egyik cégéhez; s ha hinni lehet a Népszabadságnak, ez utóbbinak éppen akkora a részesedése az előbbiben, amekkora összegről a választások előtt sutyorogtak a jól értesültek. Hogy tudniillik épp ennyivel kínálta meg a bank a Fideszt. Erre az egyelőre pletykának minősítendő állításra a lap még véletlenül sem célzott, de ne lepődjünk meg nagyon, ha a dolgok menete errefelé kanyarodna.

Ám ennek ellenére úgy tűnik, a zászló inkább a Fidesznek áll. Joszif Tot meg Kayim Ibrahim - egyelőre fiktív - cégvezetőkre a Fidesz a Bábolna Rt. félmilliárdjával válaszolt, amelyből Nagy Sándor cége, a Trend Gazdaságkutató Rt. állítólag 11 millióval részesült. A következő botrány a Nádor Rt. körül jegecesedik majd ki. Az érintettek mindent tagadnak, és tagadni is fognak. De lehet, hogy ez kevés lesz.

Jó okunk van feltételezni, hogy a kormány (a Fidesz) kezében vannak az erősebb tromfok: az irattárakon ők ülnek, az utolsó szó tehát mindig az övék lesz. S az adok-kapokban sem ők húzzák majd a rövidebbet. Népszerűségük a választások után tovább nőtt, van tehát miből veszíteni. Az MSZP ellenben kaotikus állapotban van; ha a Fidesz az elkövetkező hetekben ügyesen adagolja a szocialista politikusok meg az ő üzletfeleik homályos gazdasági ügyeit, akkor az MSZP-nek viharos kongresszusa lesz. A ki a felelős ezért a mocsokért munkacímű önvizsgálat és pszichodráma akár a pártot is szétvetheti. De az MSZP egy jó darabig mindenképpen magával meg a vádak cáfolásával lesz elfoglalva.

És nem a kormány tevékenységének ellenőrzésével és kritikájával.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)