Tartalom

MaNcs, X. évf. 34. szám, (1998.08.20.) (1998-08-20)

Egotrip

Egotrip

Kálmán C. György: Magánvalóság (Dezsavű)

Szóval minden baromira rendben van, a rendszer működik, a dolgok megoldódnak, mennek a maguk útján, nincs hozzáfűznivalónk, puszta találgatás, mindig is ezt állítottuk, a feltételezéseknek semmi alapjuk, ezt már régen felvettük a programunkba, új elgondolás, új logika, fel sem merül az ellenkezője. Amióta az új kormány megvan, nincs vita, nincs huzakodás, nincs fennakadás; mindenki nyugodt, derűs, kiegyensúlyozott, minden okunk megvan a bizakodásra, nem lesz semmi baj. Legfontosabb szavainkká váltak: működés, üzemszerűség, nyitottság, nyugalom, megoldás, megegyezés, szisztéma.

Publicisztika

Publicisztika

Örök Balkán

Bár egy időben, úgy Dayton után nem sokkal, minden nemzetközi tényező azt állította, hogy Bosznia még egyszer nem történhet meg, később pedig, amikor idén tavasszal Pristinában megkezdődtek az UCK, a Kosovói Felszabadító Hadsereg és a szerb karhatalom meg hadsereg összecsapásaihoz vezető tüntetések, ezek a tényezők napról napra jobban tartottak attól, hogy Bosznia megismétlődik, és egyre erélyesebben fenyegették Milosevic jugoszláv elnököt, hogy sürgősen hagyja abba, amit csinál, és másnap még az előző napi figyelmeztetésnél is erélyesebben, és a NATO-beavatkozás már csak napok kérdése volt, mindeközben tehát Bosznia esete szép csendesen megismétlődött. Többé-kevésbé ugyanúgy. A nyugati államok fenyegetőznek, Milosevic tárgyal vagy tárgyalni készül vagy épp befejez valami tárgyalásokat, a szerb hadsereg meg végzi a dolgát. Õsi szerb földeket szabadít fel. Az arányok mások persze: elvégre eddig mindössze háromszázezer albán menekült kóborol a hegyek között, mi ez a boszniai kétmillióhoz képest. (Az albán civil áldozatok számáról egyelőre nincs adat.) A szerb katonai és rendőri erők a tartomány területének 40 százalékát dolgozták már meg, ez uszkve háromszáz porig rombolt és felégetett települést jelent, ahová az elűzöttek fizikailag nem térhetnek vissza; Pristina, a székváros lapzártánkig még megúszta, jóllehet a környékbeli dombokról ugyanolyan jól belőhető lesz, mint Szarajevó volt. Ráadásul a kosovói albánok a boszniai muzulmánokhoz képest feltétlenül előnytelenebb helyzetben vannak, amennyiben fiktív államukat és kormányukat egyetlen nyugati kormány sem ismeri el, és nem is akarja, az ENSZ-nek nem tagjai, nincsenek szövetségeseik vagy legalábbis velük szimpatizáló nagyhatalmak, nincs igazi hadseregük és nincs egységes politikai irányításuk sem.

Belpol

Belpol

"Megint vért szagolni" (Adamik Lajos műfordító)

Az elmúlt hetekben kultúrharc típusú ügy kerekedett Ausztriában Hermann Nitsch 6 napos játék című akciója kapcsán: a nemzetközi hírű képzőművész Orgia-misztérium Színháza véleménynyilvánításra késztetett politikusokat, egyházi személyiségeket, állat- és művészvédőket egyaránt. Az esemény egyik résztvevőjével arról beszélgettünk, hogy pontosan mi, hogyan és miért történt.

Belpol

Kulturális hírek

Forgó filmekKözel a szerelemhez címmel kezdte forgatni új nagyjátékfilmjét Salamon András. A napjainkban játszódó történet alapja A kutyák nem felejtenek című, Bródy Sándor-díjas elbeszélés, melyet Salamon előbb az Alföldben, két éve kötetben is megjelentetett (első játékfilmje, a Zsötem novellájával együtt), hősei egy tanyáról Budapestre kerülő fiatal rendőr, egy kínai lány és egy keverék kutya.

Belpol

Az orosz hadiipar válsága: Roncsderbi

A 90-es évek elején, a liberalizált gazdaság első éveiben, az orosz fegyvergyárak hazai és külföldi megrendelők nélkül maradtak. Jó néhány évnek el kellett telnie ahhoz, hogy 1994-95-ben - ha nem is a korábbi szinten, de - megkezdődjön konszolidálódása. A Stockholmi Békekutató Intézet 1998. évi jelentése szerint azonban napjainkban az orosz hadiipar e viszonylagos konszolidációja megtörni látszik: miközben ugyanis a nemzetközi fegyverkereskedelem 1994 óta egyértelmű növekedést mutat, Oroszország 1997-es exporteredménye - jócskán elmaradva a tervezett 3,6 milliárdtól - mindössze 2,4 milliárd dollárt tett ki.

Belpol

Horn Gyula ´56-os múltja: Láthatatlan írás II.

A Magyar Narancs értesülése szerint hamarosan újra az átvilágító bírák elé kerülhet Horn Gyula. A volt miniszterelnök ´56-os iratait ugyanis új információk birtokában tovább kutatja a katonai ügyészség, hiszen a kérdés továbbra sem csak az, mit csinált Horn ´56-ban, hanem hogy hogyan tűnhettek el az iratai.

Belpol

Honvéd Kórház: Egy kinevezés utóélete II.: Újabb nézőpont

A közelmúltban kétszer is foglalkoztunk egy a Honvéd Kórházban történt kinevezéssel (A kormány határozott, július 30., Nézőpontok, augusztus 6.). Az ügyben érintett dr. Porkoláb Zsolt - aki, ahogyan lapunknak fogalmazott, a "sajtótámadások hatására" inkább lemondott kórházbeli állásáról - második írásunkban bővebben kifejtette véleményét. Így többek között arról is beszélt, hogy 1996-ban az egészségbiztosító gazdálkodását vizsgáló parlamenti bizottság elfogult volt vele és vállalkozásával, személyén keresztül elsősorban az önkormányzat és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár akkori vezetőit akarták lejáratni. Az alábbiakban a vizsgálóbizottság egyik szakértője, Markos András reagál Porkoláb Zsolt nyilatkozatára. A szerk.

Belpol

ORTT-pályázat a közösségi frekvenciáról: Hullámtörés

Lapzártánk idején döntött a Tilos Rádió közgyűlése arról, hogy miképp szálljanak versenybe az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) közelmúltban kiírt pályázatán saját - másik két rádióval megosztott - frekvenciájukért. A nonprofit, közösségi rádió működtetéséért folyó nemes küzdelembe ezúttal beszáll a Hit Gyülekezete, a katolikus egyház és Somogyi Gyöngyi (alias Soma), utóbbi egy női rádió tervével.

Belpol

Önkormányzati választások: Csurka besegít

Az csak hónapokkal később fog kiderülni, hogy megelőzte-e valamilyen háttér-alku a MIÉP bejelentését, miszerint Csurka István pártja nem állít főpolgármester-jelöltet Budapesten a kormánypártok által támogatott Latorcai Jánossal szemben. Az októberi önkormányzati választásokra való felkészülés egyébiránt a felszínre hozott a koalíción belül lappangó néhány konfliktust.

Külpol

Külpol

Merénylet Észak-Írországban: Bosszú a jövőért

Lapzártánkkor a body count 28-nál tartott, de a jelentések szerint a kórházban ápoltak közül 11 állapota válságos volt. Arról, hogy hány túlélő áldozat marad az omaghi városközpontban szombat délelőtt bevásárlók közül örök életére nyomorék, egyelőre nem tudunk. Vélhetően sokan: a helyszíni beszámolók szerint a detonáció után megcsonkított sebesültek és test nélküli végtagok hevertek a romok alatt. A múlt szombaton, délután 3 óra 10 perckor a harminc éve tartó észak-írországi polgárháború, a bajok legtöbb áldozatot követelő merényletét követték el.

Külpol

Ausztria, 1968. augusztus: Emberarcú öncenzúra

Nem mintha nekünk volna büszkélkednivalónk, amikor 1968 augusztusára emlékezünk. Abban az évben alig telt el a szent alkotmány ünnepe, atyáink máris bevonultak a Felvidékre. Azóta se szégyelli ezért magát senki: menni kellett, hát mentünk, nagy disznóságokat nem csináltunk - így a kollektív emlékezet. Az osztrákok legalább időnként úgy tesznek, mintha bántaná egy kicsit őket a dolog. Ha az Alpok mentén a kritikus értelmiség (mind a harminckettő) egy kicsit kellemetlenül akarja érezni magát a múlt miatt, nyugodtan előhívhatja tudatalattijából: "Piszok gyávák voltunk akkoriban".

Zene

Zene

Könyv: A bokszoló árnyéka (Marián Lesko: Meciar és a meciarizmus)

Szlovákia a rendszerváltáson átesett ká-európai államok legrejtélyesebbike. Sok hasonlóságot mutat a balkáni szoft diktatúrákkal, Horvátországgal meg Szerbiával (amelyek kormányzati módszerei és kishatalmi aspirációi között a különbség, jegyezzük meg annak ellenére, hogy nem tartozik szorosan a tárgyhoz, már jó ideje elmosódóban van), ugyanakkor érezhetően mégsem ugyanarról a politikai jelenségről van szó. Szlovákiában például soha nem volt háború, ami a két, de inkább (Bosznia-Hercegovinával együtt) három posztjugoszláv "köztársaság" belső viszonyait és erőteljes demokráciadeficitjét bizonyos fokig magyarázza (bár a háború előtti demokráciadeficit legalább annyira magyarázza a háborút, mint a háború a háború utáni demokráciadeficitet). Sőt: a föderális Csehszlovákia szétesése példa- és mintaszerűen ment végbe, és ha a cseh és szlovák önálló államok létrejöttét nem is előzte meg népszavazás, a két elit békés megegyezését a két ország polgárai azóta már számos választáson legitimálták. Valamint: Szlovákiában - például Szerbiával szemben - volt rendszerváltás, ami nemcsak az alkotmány meg a választási törvények némi, a látszat kedvéért történő megbuherálásában merült ki, hanem valódi többpártrendszerhez, sőt kormányváltásokhoz és -válságokhoz vezetett. Ráadásul ha valaki hisz Huntington marhaságaiban a Közép-Európán belül húzódó törésvonalról, amely a felekezeti és az abból kinövő (állítólagos) kulturális-civilizációs különbségek szerint választja el a totálisan reménytelen, barbár országokat a nyugati fejlődésre esélyesektől, akkor is csak azt állapíthatná meg, hogy a katolikus-evangélikus és a történelemben általában Magyarország részeként fungáló Szlovákia a sínek jó oldalán található.

Zene

Könyv: Midennapi betevő (Massimo Montanari: Éhség és bőség)

A tej- és gabonaválság előtt, réges- régen azt tanultuk az iskolában: a történelem osztályharcok története. A marxista történetszemlélet kiszámítható, egyenes vonalú fejlődésként írta le a históriát. Ám csak alá kell merülni a sűrűjében, és minden tudós kategória köddé válik, minden vezérfonal elszakad. S amikor már nem marad más, csak az emberek, a dolgok és az eszmék, akkor sejlik föl, milyen sokféle ellentétpárral leírható a múlt. Például az éhezés és dőzsölés egyidejűségével, miként az olasz Massimo Montanari tette.

Képzőművészet

Képzőművészet

Aba-Novák hagyatéka: Freskósors

Kevés látszik belőle, de van egy nagy freskó Szegeden, Aba-Novák Vilmos festette 1937-ben, a "népi demokrácia" levakoltatta a ´40-es években, a művész örökösei pedig szeretnék restauráltatni - már csak azoknak a nyamvadt millió forintoknak kéne végre előgurulniuk.

Lokál

Lokál

Fel, Nyugatra!: Egy keleti kilátásai

A lidérces sátorverésekre emlékszem leginkább éjnek éjjelén a végre megtalált kempingben, sosem állt jó szögben vagy elhajlott az istenverte görög földben a karó. Kezdd újra, fiam, elviszi a szél - s akkor még az árokkal nem voltam sehol. A Nyugatban a hazaérés, de addig is főképpen az volt a jó, amikor lefekhettem végre lábtól a lyukas gumimatracomra, amit arra az öt percre minden infernális estén szájjal fújtattam fel. A piacgazdaság a többféle dobozos kóla volt, az ajándék egy Tom és Jerry-s újság a kukából, ha a szégyennél nagyobb volt a mersz. Az jutott eszembe, próbáljuk meg most máshogyan.

Lokál

Fel, vidékre!: Szutyi után

Festeticséktől Rákosiig szinte mindenki le akarta csapolni, hiába, van valami mélységesen férfias a lecsapolásban. Akaratunknak enged az anyag, a víz nem erre, hanem arra, kész csoda, hogy a Kis-Balatonban még van víz.

Tudomány

Tudomány

Rakétamodellezés: Tűzijáték

Ma Magyarországon legfeljebb a tűzijátékhoz használnak rakétákat - a rendszerváltás előtt a jégeső ellen is szovjet gyártmányú rakétákkal védekeztünk, ezt azóta korszerűbb, ám kevésbé látványos technológiára cserélte le a meteorológiai szolgálat. Amerikában viszont reneszánszát éli a rakétamodellezés, nem kis mértékben annak a kétszázezer dolláros díjnak köszönhetően, amelyet az első olyan amatőr pirotechnikus kap majd meg, akinek sikerül egy két kilogramm súlyú műholdacskát kétszáz kilométer magasságban pályára állítania.