Tordai Bence: Meg lehet haladni az „Orbán takarodj!” követelését

  • Tordai Bence
  • 2020. május 7.

Publicisztika

Alapjövedelem vagy alaphitel? Létbiztonság vagy pénzügyi kiszolgáltatottság? Fenntarthatóság vagy pénzhajhászás? Emberközpontú vagy munkaalapú társadalom? Tessék választani a zöld baloldal és a Fidesz víziója között!

Nem azért, mert mi, zöld baloldaliak az alapjövedelem garantálta létbiztonság pártján állunk, de ahogy egyre többet forgatjuk, úgy tűnik egyre rosszabb ötletnek Matolcsy György "alapvető hitelkerete", amit az alapjövedelemmel állít szembe.

Mit is ír a jegybankelnök?

„A versenyképességet választó országokban alapjövedelem helyettalapvető hitelkeret áll majd mindenki rendelkezésére,amit a várható életpálya-jövedelem alapján számolnak ki. Nem halat, tehát alapjövedelmet, hanem hálót, tehát alap hitel-keretet ajánlanak az államok mindenkinek.”

Próbáljuk ezt megfejteni!

Matolcsy szerint az államoknak jó előre, sejthetően a pályakezdés idején meg kéne becsülniük az ember teljes életpályája alatt megkeresendő jövedelmét. Gondolom, betáplálva egy mesterséges intelligenciába minden elérhető – egyre több és több – adatot, hogy aztán a számítógép megjósolja minden egyes ember sorsát. Tisztára, mint egy rossz sci-fiben!

Matolcsy György, az MNB elnöke a jövőt fürkészi

Matolcsy György, az MNB elnöke a jövőt fürkészi

Fotó: MTI

 

Ez illik persze a Fidesz társadalompolitikájához is, a társadalmi mobilitás befagyasztásához: aki szegénynek születik, az is marad, aki jómódú családban látja meg a napvilágot, az maga is jólétben élhet majd. Hiába, ahogy a társadalomkutatók mondják: ragadós a padló, és ragadós a plafon is. Tehát egy ilyen merev, vagyoni-jövedelmi helyzet szerinti kasztrendszer szerepel Matolcsy – és sejthetően az általa befolyásolt Orbán Viktor – társadalmi jövőképében.

A fideszes kasztrendszerben a pályakezdő fiatalt a várható összes jövedelme erejéig eladósítanák, hogy aztán egész életében törleszthessen. És ha minden jól megy, a szerencsétlen dolgozónak haláláig, vagy aktív kereső életének – könnyen lehet, hogy kényszerűen kitolt – végéig sikerülhet feljönnie pénzügyileg nullára. És senki ne mondja, hogy túlgondoljuk: Matolcsy már idén március 10-én is azt szorgalmazta: „duplázódjon meg a hitelpenetráció a vállalati és a háztartások körében is. Ez most 32 százalék, de a 60 százalékos uniós szint eléréséig még hatalmas tartalékok vannak.” Vagyis Matolcsyék a megélhetés biztosításának folyamatos stressze tetejébe pakolnák az előre elköltött életjövedelem visszatörlesztésének egész életen át tartó nyomását.

Azt mondjátok, sokaknál ez már most is így megy?

Talán. Néhányan életük delén is el tudnak-mernek adósodni 30-40 évre, de ők ezt önként választják, és ebből senki nem akar rendszert csinálni. A többség, ha hitelt vesz fel, jellemzően fiatalon, és csak 10-20 éves futamidőre szerződik, nem pedig élethossziglanra. És még ez sem leányálom…

Tordai Bence, a cikk szerzője

Tordai Bence, a cikk szerzője

Fotó: MTI

Matolcsy és a Fidesz ajánlata a pénz folytonos, kétségbeesett hajszolása, a pengeélen táncolás, a folyamatos stressz világát jelentené – és jelenti egyre inkább már ma is – az embereknek. Hiszen az eladósodás nagyon kiszolgáltatottá teszi a családokat a gazdaság viharainak. Nem véletlen, hogy a mostani válságban is – nagyon helyesen! – felfüggesztették a hiteltörlesztési kötelezettségeket. Ha nem hozzák meg ezt a döntést, százezerszámra lakoltathatták volna ki az adósságcsapdába került embereket.

Mi, zöld baloldaliaka végletes eladósodás helyett olyan megoldásokat keresünk,amelyek létbiztonságot és ezzel nyugalmat hoznak, amelyek a pazarló fogyasztás – teljes eladósodottság – kényszerű pénzhajhászás ördögi köre helyett a fenntartható termelés – mértéktartó fogyasztás – biztonságot adó megtakarítás hármasára alapozzák a gazdaságot. Ennek a – gazdaságilag, társadalmilag, környezetileg és emberileg is – fenntarthatóbb világnak az egyik építőköve az alapjövedelem.

A Párbeszéd által javasolt válságkezelő alapjövedelem sem csodaszer, de most millióknak segítene átvészelni a válságot és alulról támogatná a gazdaság újraindítását, a valódi alapjövedelem pedig hosszabb távon megszüntetné a nincstelenséget, csökkentené rengeteg káros jelenség kiterjedtségét az iskolai lemorzsolódástól a bűnözésen át a rossz egészségi állapotig, kézzelfogható szolidaritást építene a társadalomban, és létbiztonságot teremtene mindannyiunknak.

Lehetnek vitáink sok kérdésben, de egy dolog biztos: vannak egymástól alapjaiban eltérő, egymással versengő víziók és ehhez kapcsolódó közpolitikai programok a magyar politikában. Túl lehet lépni a „felzárkózás vagy lemaradás”, „Nyugat vagy Kelet” üres dichotómiáin. Meg lehet haladni az „Orbán takarodj!” – egyébként helyes és szükségszerű, de nem elégséges – követelését. Fel lehet mutatni egy – a dermesztő fideszes jövőképnél sokkal vonzóbb – alternatívát, amely a rendszerváltás után a negyedik köztársaság eszmei alapját képezheti. Mi, zöld baloldaliak ezen dolgozunk: az emberközpontú társadalom víziójának kimunkálásán, bemutatásán és megvalósításán.

A szerző közgazdász-szociológus, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese.

Itt a friss Narancs!

Nyissa ki bátran! Próba, szerencse: Mire számíthatunk a járványügyi lazítások után? Matematikus, fizikus, hálózatkutató szakértők segítenek megérteni a várható kimeneteleket. Jótékonykodás vagy biznisz? Kína is csak egy kis szeretetre vágyik! A maszkdiplomáciáról és a propagandáról Luke Patey first class külpolitikai elemzőt B. Simon Krisztián kérdezte. (Spoiler: hiába.)

Figyelmébe ajánljuk