Tornaóra

  • Dessewffy Tibor
  • 2006. január 19.

Publicisztika

Ha annak a megjóslására, hogy ki nyeri a tavaszi választásokat, jóhiszemű és komoly megfigyelő nem is igen vállalkozik, arról, hogy mi fogja eldönteni a küzdelmet, már több "aranyigazság" is közszájon forog a médiatérben. E tézisek érvényét - épp mivel oly magától értetődőnek látszanak - alig is kérdőjelezi meg valaki: pedig időnként érdemes lenne, ha másért nem, személyes, mentális kampányfelkészülésünk kedvéért is. A következőkben e bevett axiómák közül a mostanában két legnépszerűbbet vizsgálom meg - ezeket egy ideje már többet halljuk, mint a tévemaci gargarizálását.

Ha annak a megjóslására, hogy ki nyeri a tavaszi választásokat, jóhiszemű és komoly megfigyelő nem is igen vállalkozik, arról, hogy mi fogja eldönteni a küzdelmet, már több "aranyigazság" is közszájon forog a médiatérben. E tézisek érvényét - épp mivel oly magától értetődőnek látszanak - alig is kérdőjelezi meg valaki: pedig időnként érdemes lenne, ha másért nem, személyes, mentális kampányfelkészülésünk kedvéért is. A következőkben e bevett axiómák közül a mostanában két legnépszerűbbet vizsgálom meg - ezeket egy ideje már többet halljuk, mint a tévemaci gargarizálását.

*

Az első állítás valahogy így szól: "Iszonyatos, mocskos kampány előtt állunk." Már abban is van valami hátborzongató, amikor politikusok lamentálnak ezen - mintha a puma panaszkodna arról, hogy az éppen levadászott gazella száraz húsától mindig székrekedést kap. Hisz a kampány minősége nem valami rajtunk kívül álló, ellenállhatatlan természeti erő által, hanem kampánymenedzserek révén koordinált és vezényelt politikusi cselekvésből alakul ki. Az sem ízléses, ahogy a sajtó is átveszi és felerősíti ezt a vélekedést, ezáltal mintegy zárójelbe téve a saját felelősségét a kampány esetleges elfajulásában. Ám nem a jó ízlés vagy a politikai morálba vetett hit az, ami miatt ezt az "alapigazságot" megkérdőjelezhetjük, hanem épp a nagyközönség elvárásai. Mára azért már eljutottunk addig, hogy a politikai pártok akkor csapnak a negativitás lecsójába, ha úgy látják, ez kifizetődő. Mindenki olyan kampányt kap, amilyet megérdemel - és a közvélemény-kutatásokat figyelve van remény arra, hogy a kampánydesignerek úgy ítélik majd meg: Magyarországnak a 2002-es őrültekházánál most kevésbé abnormális választási hadjárat dukál. Legalábbis feltételezhetjük, hogy a társadalom többségének most nem hiányzik egy a 2002-eshez hasonló élethalálharc, és ez reményt ad arra, hogy a "komcsik visszahozzák az oroszokat", illetve a "Fidesz-fasizmus majd deportálja a feleselőket" típusú rémképek kisebb teret kapnak a nyilvánosságban.

Ebből a szempontból talán a Fidesz van nehezebb helyzetben. Amint az Kövér László nemrégi indexes interjújából is kiderült, a Fidesz-vezérkar alapvetően tényleg úgy véli, hogy a parlamenti patkó másik oldalán nemzetáruló humanoid véglények, "fehérjecsóvák" ücsörögnek, akikkel nincs miről tárgyalni. Ezzel szemben azt is látniuk kell, hogy a Pozsgayval, Szűrössel és Fricz Tamással "hitelesített" antikommunista retorika, ha mégannyira szívükből fakad is, nem vezet eredményre. A választásokat meghatározó egyik fontos tényező az lesz, hogy a Fidesz mennyire képes az önmegtartóztatásra - jobb meggyőződése ellenére is középre beszélni úgy, hogy megőrizze a jobbszélen, a Harmadik Út bohókás címkéje alá toborzott szavazatokat.

*

A másik slágerlistás aranyigazság szerint "a mediatizált politikában a két vezér párviadala" dönti majd el a választást. E vélekedés nyomán új áltudományok, a "gyurcsányológia" és "orbánológia", sőt ezek összehasonlító válfaja születik a szemünk előtt, egyre erősítve azt a képet, hogy a tavaszon nem parlamenti választás, hanem A csillagok háborújának valamiféle bónusz folytatása következik, amelyben Luke Skywalker és Darth Vader végleg lerendezi egymást és a meccset. Ezzel a közvélekedéssel szemben legalábbis lehetséges úgy érvelni, hogy A csillagok háborúja helyett A klónok lázadása lesz műsoron. Nem a politikai vezetők kommunikációs meccse fog dönteni, hanem a helyi tapasztalatok alapján szerveződő választói magatartás. Itt megint csak érdemes a 2002-es leckét felidézni: a legelfogultabb szocialista szimpatizánsok sem állíthatják, hogy Medgyessy Orbán kommunikációs trónfosztása révén nyert. És ha az előző kört nem a Gigászok csatája döntötte el, ugyan miért követnék jövőre az események ezt a forgatókönyvet?

A választói magatartást latolgatva ennél messzebbre jutunk, ha egy másik tényezőt, a választási térkép egyre karakteresebb "elszíneződését" firtatjuk. Egyes választókörzetek és megyék mozaikszerűen tagolt politikai preferenciái ma már viszonylag pontosan jósolhatók. Itt valóban figyelem reméltó a hosszú távú, történelmi értékszerkezetek állóképessége - "Mindszenty klerikális Zalája jobbra dől" -, de legalább ilyen fontos és a demokrácia működése szempontjából izgalmasabb, hogy a választási térkép sokszínű tagoltságában a helyi elitek teljesítménye is meghatározó. Hacsak nincs mindent elsöprő, egyirányú politikai proteszthangulat, mint amilyen az 1994-es választásokon uralkodott - márpedig ilyet azóta egy alkalommal sem tapasztaltunk -, a helyi politika megítélése komoly súllyal esik latba és határozza meg, hogy hová is kerül az iksz a szavazólapokon.

E lokális választói megítélés kialakulása nyilván komplikált folyamat eredménye, amelynek megértését több irányból is megkísérelhetjük. A pozitív megközelítésben a választók a helyi vezetés szakpolitikai, fejlesztési teljesítményét, illetve ennek alapján a jövőbeli kilátásokat mérlegelik a voksoláskor. Egy cinikusabb, de nem feltétlenül életidegen érvelés szerint a legfőbb szempont az, hogy miként alakul a közvélekedés arról, hogy a helyi elitek az elvárhatóhoz képest mennyit loptak (illetve ennek alapján mik a jövőbeli kilátások). A helyi szinten beágyazott, hatalmon levő eliteket adó pártok számára ez a helyzet egyszerre jelent esélyt és veszélyt is. Mivel a 100 napos program, illetve némely hídfoglalások és tüntetések miatt az önkormányzati választásokon elsöprő szocialista-szabaddemokrata fölény alakult ki, ez elsősorban a két koalíciós pártnak jelent kihívást.

S végül a helyi politika és a helyi kampányok szerepét hangsúlyozza az általános relevancia-horizontnak az a megközelítése is, amelynek egyik végpontján a hozzánk közel álló ügyeket, saját magunk, családunk, lakó- és munkahelyünk gondjait találjuk, míg a másikon a minket legkevésbé felizgató globális és univerzális témákat. Ebben a dimenzióban az országos szintű ügyek valahol középen helyezkednek el, és bár érdeklődésre tartanak számot, nem feltétlenül meghatározóak. Mindent egybevetve tehát lehetséges amellett is érvelni, hogy a lokális politikai teljesítmények megítélése is döntő lehet a választásokon.

*

Mindebből persze sem az nem következik, hogy a kampány patyolattisztaságú lesz, sem az, hogy nincs jelentősége annak, vajon Gyurcsány vagy Orbán teljesítményét ítélik-e jobbnak a választók. A politikai verseny esetében is élhetünk azonban azzal a feltételezéssel, hogy a vastörvényként prezentált politikai közhelyeknek csekély a prediktív erejük. Elég csak egy kicsit megtornáztatni ezeket az alapigazságokat: ha a fejük tetejéről a talpukra fordítjuk őket, éppen olyan erős érveket kaphatunk, mint az eredeti szerkezetekben.

A szerző szociológus, a Demos Magyar-ország Alapítvány elnöke.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.