Újabb csaták

Publicisztika

Tavaly júniusban, a 29 pontos akciótervvel kezdődött. Akkor menekült meg először a magyar gazdaság. Azóta lehet otthon pálinkát főzni. Ja, és akkor jelentette be Orbán a bankadót. A többi 27 pont nem jut hirtelen az eszünkbe.

Tavaly júniusban, a 29 pontos akciótervvel kezdődött. Akkor menekült meg először a magyar gazdaság. Azóta lehet otthon pálinkát főzni. Ja, és akkor jelentette be Orbán a bankadót. A többi 27 pont nem jut hirtelen az eszünkbe.

Októberben érkezett a második mentő akcióterv. Ebből megvalósultak: további ágazati különadók és a magán-nyugdíjpénztári vagyon elkobzása. Jó terv volt ez is, de még nem az igazi: az igazi februárra lett ígérve. És jött is: márciusban a Széll Kálmán. Az is jó terv volt, a rokkant- és a korkedvezményes nyugdíjak levágása, százmilliárdos közmunka segélyek helyett, a gyógyszergyárak préselése. Ezek nagy részéből máig nem lett semmi - de lehet, hogy ez nem olyan nagy baj. Az ugyanis, ami ezekből a tervekből és programokból és nagy bejelentésekből eddig megvalósult, csak másnapig tartott ki: csak addig tartott ki a beszedett pénz.

Ma van a másnap. De mi lesz holnap? A gazdasági miniszter a múlt héten felvillantotta a jövő évi költségvetést, amiről csak egy dolog biztos: még a körvonalai is bizonytalanok.

Tovább csökken a személyi jövedelemadó. Nem, mégse csökken tovább, mert megszűnik az adójóváírás. Vagyis: csökken is, meg nem is. Senki nem járhat rosszabbul, az se, akitől a kormány több adót akar beszedni - a különbözetet a vállalkozásoknak kell kifizetniük. Hogy miből futja majd nekik a 20-25 százalékos béremelésre, legyen az ő bajuk. A minimálbér is jelentősen emelkedik: a következményeit lásd, mint előbb. Bruttó 202 ezer forint felett lesz majd valami befizetés, a jó ég tudja, mennyi. Vagy nem lesz. Vagy lesz? (Ha lesz is, az nem a második kulcs lesz! A kettő már több az egynél, és több kulcs, ugye, nem lehet, mert ez esetben a valóság ellentmondana Orbán Viktornak, márpedig ilyet a valóság sem engedhet meg magának.) Talán lesz félszuperbruttó. Nem, dehogy lesz. Vagy negyed lesz? Nyolcad, hm? Minden nap más. Továbbá emelkedik a járulék százalékos nagysága és alapja - könnyen lehet, hogy ez még e sorok írásakor is így van. Minden drágább lesz, mivel emelkedik az áfa. Még jó, hogy az élelmiszerek áfája meg csökken. Bocsánat, mégsem csökken. Ellenben a jövedéki adók emelésével drágul az üzemanyag, az alkohol, a dohányáru, a cégautó, a szerencsejáték. A különadók miatt a távközlés, az élelmiszer, a bankolás, a gyógyszer. Ebből például lesz költségvetési bevétel - hiszen áfa mindegyiken van. Minden fillérért le kell hajolni: drágul a chips. El ne felejtsük, a fizetések - melyek nagyságát tippelni sem lehet - az infláció növekedésével veszítenek az értékükből. Ez legalább biztosnak tűnik.

A BKV meg a MÁV adósságát kifizeti az állam, bár nem tudni, honnan lesz rá pénze, meg ettől miért működnének jobban e cégek. Ja, mégsem fizeti ki. A távközlési különadó ellenkezik az uniós joggal, vissza kell fizetni 200 milliárdot. A kormány nem fizeti vissza, inkább eljárkál a bíróságra, fizessen Orbán utódja, legalább okkal hivatkozhat majd csontvázra. A devizahitelek végtörlesztésével a kormány újabb százmilliárdokat vesz el a bankoktól, és még mindig azzal ámít, hogy jövőre lesz gazdasági növekedés - csak arról nem beszél, hogy az ehhez elengedhetetlen vállalati hitelezés kiktől várható.

A káosz miatt senki nem tudja megmondani, hogy az államháztartás legalább egyetlen évre, azaz jövőre hozza-e a három százalék alatti hiányt - középtávú folyamatokról beszélni sem érdemes. Az államcsőd elleni biztosítás díja két és fél éves csúcson van, a tőzsde kinyúlt, 300 forint az euró. Csak azért nem írhatjuk azt, hogy Orbán Viktor gazdaságpolitikája úgy, ahogy van, megbukott, mert ilyenje soha nem is volt.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.