Ultimátum

Publicisztika

Ez így nem mehet tovább! Lapunk, a Magyar Narancs e helyütt a leghatározottabban felszólítja a gazdasági világválságot, hogy haladéktalanul, ezen felszólításunk kézhezvételétől számított 24 órán belül, de legkésőbb vasárnap éjfélig érjen véget, és húzzon innen a picsába! Ellenkező esetben lapunknak az ezután bekövetkező világméretű eseményekért nem áll módjában jótállani, minden felelősséget a káreseményekért elhárítunk, és nem szavatoljuk a továbbiakban a globális békét, biztonságot és fellendülést.

Ez így nem mehet tovább!

Lapunk, a Magyar Narancs e helyütt a leghatározottabban felszólítja a gazdasági világválságot, hogy haladéktalanul, ezen felszólításunk kézhezvételétől számított 24 órán belül, de legkésőbb vasárnap éjfélig érjen véget, és húzzon innen a picsába! Ellenkező esetben lapunknak az ezután bekövetkező világméretű eseményekért nem áll módjában jótállani, minden felelősséget a káreseményekért elhárítunk, és nem szavatoljuk a továbbiakban a globális békét, biztonságot és fellendülést.

Vannak ugye egyfelől a szelíd hülyék. Ezek azt állítják, jobbára maguknak vagy egymásnak, hogy a globális válság leküzdése, globális válságkezelés nélkül, pusztán nemzeti alapon nem fog menni.

Például azért nem fog így menni, mert mindenkinek a világgazdaság megregulázásáról habzik a szája, miközben azt se tudjuk, hogy ki regulázzon? (Sőt, abban sem lehetünk biztosak, hogy mit - egyelőre, mivel a világgazdaság, illetve a nemzetközi pénzpiacok éppen a teljes szünetelés felé igyekszenek, nemigen van mit szabályozni. Azt a bölcs mondást ismerik, hogy a tábornokok mindig az előző háborút vívják?) Ha a nemzeti kormányok reguláznának, akkor bizonyára nem egyféleképpen tennék, hol lazább, hol szigorúbb lenne a pénzpiacok szabályozása, ezért a nemzeti kormányok inkább nem csinálnak semmit, még a végén szigorúbban reguláznának, mint a másik, és akkor tőlük meglépne a tőke. Vagy épp ellenkezőleg: egyes fegyelmezetlen nemzeti pénzpiacok begyűjtik az összes kockázatot, és akkor abból lesz a baj. (Emlékeznek a Lehmann Brothersre, a Bear Sternsre, a többi svihák "befektetési bankra"?) Ugyanezt látjuk a monetáris politikák esetében. Ha az egyik nemzeti jegybank alacsonyan tartja a kamatot, a másik magasabban, akkor a tőke menten a másik országába szalad. Vagy ha nem, akkor az lesz a baj, hogy az egyik helyen irreálisan olcsó hitel a pénzzel prudensen bánó országokat is megfekteti. (Alan Greenspan megvan?) Vagy ha az egyik ad kölcsön a nemzeti jurisdikciója alá tartozó nemzeti bankoknak, a másik meg nem, akkor jól össze-vissza szívatják egymást, és a végén totális lesz a káosz.

És ugyanez van a költségvetési politikákkal. Ha az egyik nemzeti kormány - mint például az ír tette tavaly év végén - bejelenti, hogy ő ad a bankjainak sok milliárd eurót, az angol betétesek hülyék lennének nem odavinni a pénzüket; oda, ahol azt hiszik, hogy biztonságban van. Erre a birka brit bankok nem csődbe mennek? Az ilyen példákat sorolhatnánk a végtelenségig. Ha az amerikai kormány kimenti az autópiacát, vagy állami megrendelések formájában (újabb) 800 milliárdot pumpál az amerikai gazdaságba, hogy utakat, hidakat és virágágyásokat építtessen, és azt is kiköti, hogy ezen a pénzen csak amerikai cégektől lehet vasat, acélt és rezedát rendelni, akkor mi történik? Akkor a japán autógyáros, akinek senki egy vasat nem pumpál a cégébe, hülyén néz, majd feladja az egyenlőtlen küzdelmet az amerikai kormánnyal, és csődbe megy. Az indiai acélgyártó meg nem lát a pipától - és aztán körbenéz, illetve körbenézet a kormányával, hogy az kit szívathatna meg, hogy ki és mi, melyik ország melyik gyártója ellen vezethetne be valami jó kis védővámot. Persze, az sem járja, mondja az amerikai kormány, hogy a fél világ potyautasként rácuppanjon az amerikai kimentésekre, azaz hogy az amerikai adófizetők jövendőbeli terheiből más országok adófizetői, illetve munkavállalói, vállalatai húzzanak hasznot most. És ne higgyük, hogy ez a gringók és az indiánok magánmeccse. Ez megy világszerte, és mindenkinek nagyon jó érvei vannak. Lapunk beltestében pompás cikket olvashatnak arról, hogy ha a kelet-európai leánybankok - akár az eurózónán kívüliek is - nem kapnak egy kis pénzt vagy az uniótól, vagy nyugat-európai anyabankjaiktól, baj lesz; és a pénz-nem-adás is csak a protekcionizmus egyik formája.

A fentebb említett szelíd hülyék, akik közé lapunkat is sorolnánk, válasza e fenti problémákra meg a káoszra a következő lenne. Egységes, globális pénzpiaci szabályozás, amely nem csak számon kérhető, de transzparens is. Egységes, hovatovább egyetlen valuta, amit egyetlen nagy, globális jegybank bocsát ki. Egy darab monetáris politika. Egységes, vagy legalábbis összehangolt, szigorúan szabályozott költségvetési politika, adópolitika, a munka világának egységes szabályozása... Ja, és egyfajta világkormány, ami ezt mind be tudná hajtani.

Belátjuk, hogy ezek az elképzelések momentán nem aktuálisak, még akkor sem, ha alig csináltunk mást, mint feltaláltuk az Egyesült Államokkal, Indiával, Oroszországgal, Bicske-Kertvárossal stb.-vel kibővített Európai Uniót. (De az azért nem lehet teljesen véletlen, hogy az unió, illetve az eurózóna országai viselik még a legkönnyebben a válság következményeit, és a keletkezésében is elenyészően csekély szerepet játszottak).

Most éppen elfele megyünk ettől - a protekcionista, piacvédő, a nemzeti bezárkózásra és gazdasági "önvédelemre" berendezkedő modell felé. Ezek minden ocsmány kísérőjelenségével együtt. Decens, eddig udvariasan viselkedő országok és lakosságok kergülnek meg, a kormányuk pedig igyekszik a kedvükre tenni. Angliában ronda sztrájkok vannak, hogy a vendégmunkások hazatakarodjanak, Spanyolország és Csehország még fizet is nekik ugyanezért. Az országhatárokon belüli idegenellenesség csak az első stádium szokott lenni: az indulatok egy idő után megtalálják a határátkelőket. És minden kormány képes őrültséget csinálni, ha arra kényszerítik a választói. Ha mégsem, akkor leváltják.

Lehet, mégiscsak meg kéne fontolni azt a világkormányt. Egyszerűbb, olcsóbb és tisztább lenne most, mint pár év múlva, a romok közt vagy a barlangokban.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.