Vakasszony visszanéz

  • 1999. február 25.

Publicisztika

A hétvégén baráti látogatásra hazánkba érkezett Leticia Calderon. Vagy van, aki e nevet nem ismeri? Kár.

Vakasszony visszanéz

A reptéren államfõnek sem kijáró, díszes fogadtatás várta. Egy ifjú hölgy lépett elé, és a szemébe vágta, hogy életének legnagyobb kívánsága teljesül éppen, s ez számára a legboldogabb pillanat ezen az árnyékvilágon.

Calderon asszony ezután felkeresett egy általános iskolát, majd konvoja élén vak és csökkent látóképességû gyermekek közé hajtatott. Hogy végül megkoszorúzta-e az ismeretlen katona sírját, arról vészesen korai lapzártánkig nem érkezett hír. Szerencsére Göncz Árpád és Torgyán József éppen egy távoli földrészen tartózkodnak. A pótlásukra fölkínált Csurka Istvánt és Kovács Attilát viszont a magas vendég látni sem akarta, helyettük egy lebontásra ítélt szeméttárolót keresett fel. Egyes meg nem erõsített források szerint turkált is egy kicsit, leginkább PR-menedzsere tanácsára, aki már Margaret Thatcher csarnokbéli látogatása körül is bábáskodott.

Hogy Leticia miért nem akarta látni az említett, impozáns férfiakat, arról eddig csak találgatások folynak. Legvalószínûbbnek az a magyarázat tûnik, hogy nem akart kiesni a szerepébõl. Õ ugyanis az Esmeralda címû mexikói szappanopera szerepe szerint vak hõsnõje. A sorozatot állítólag kétmillióan nézik nálunk. A csinos kis szappanremeknek helyt adó tévécsatorna még azt is kitalálta, hogy az õ szemmûtétjére is indult gyûjtés, mint egykor Isaura felszabadítására. Ez persze úgy hazugság, ahogy van, de mi már semmin sem csodálkozunk. Hiszen az ilyen sztorik éppen azt sugallják, hogy aki idejön, annak valóban vaknak kell lennie. Minimum.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.