Valószínűségszámítás

  • 2001. október 18.

Publicisztika

Miként a Jugoszláviát sújtó bombatámadás esetében, úgy az Afganisztán elleni háború civil áldozatainak számáról is csak sokára, a háború végén fogunk értesülni: ha egyáltalán. Egyelőre azokból a képekből és híradásokból dolgozunk, amelyek a tálib rezsim cenzúráján megszűrve vagy épp a háborús propaganda által fabrikáltan érkeznek hozzánk. A több száz civil haláláról szóló hírekről jó okkal feltételezhetjük, hogy nem igazak, ám azt aligha gondolhatjuk, hogy a lassan két hete tartó bombázás csak a tálib kormányzat vagy hadsereg tagjai közül szedné áldozatait. Arról nem is beszélve, hogy az immár többmilliós menekülthullám közvetlen kiváltó oka ugyancsak az amerikai és a brit beavatkozás. Azok között, akik a World Trade Center elleni merényleteket követő hadjárat áldozatául esnek, vagy amiatt menekülni kényszerültek otthonukból, ártatlan emberek vannak, akiket a tálibok üzelmeiért még annyi felelősség vagy bűnrészesség sem terhel, hogy rájuk szavaztak volna. Most miattuk halnak meg, de nem általuk.

n Miként a Jugoszláviát sújtó bombatámadás esetében, úgy az Afganisztán elleni háború civil áldozatainak számáról is csak sokára, a háború végén fogunk értesülni: ha egyáltalán. Egyelőre azokból a képekből és híradásokból dolgozunk, amelyek a tálib rezsim cenzúráján megszűrve vagy épp a háborús propaganda által fabrikáltan érkeznek hozzánk. A több száz civil haláláról szóló hírekről jó okkal feltételezhetjük, hogy nem igazak, ám azt aligha gondolhatjuk, hogy a lassan két hete tartó bombázás csak a tálib kormányzat vagy hadsereg tagjai közül szedné áldozatait. Arról nem is beszélve, hogy az immár többmilliós menekülthullám közvetlen kiváltó oka ugyancsak az amerikai és a brit beavatkozás. Azok között, akik a World Trade Center elleni merényleteket követő hadjárat áldozatául esnek, vagy amiatt menekülni kényszerültek otthonukból, ártatlan emberek vannak, akiket a tálibok üzelmeiért még annyi felelősség vagy bűnrészesség sem terhel, hogy rájuk szavaztak volna. Most miattuk halnak meg, de nem általuk.

A különbség, mint valami sötét, feneketlen szakadék, 5400 halottat nyelhet el, az értük gyújtott gyertyák fényét, az irántuk érzett részvétet.

A NATO jugoszláviai akciójának az Amnesty International vizsgálatai szerint körülbelül 500 civil áldozata volt; ezek egy része menekülő albán, akiket a szövetség gépei tévedésből bombáztak. A többiek szerbek, akiket az erőművek, a belgrádi televízió és más civil, ám stratégiai jelentőségű célpontok mellett ért a halál. A NATO nem mutat hajlandóságot arra, hogy kimerítő vizsgálatokat folytasson e halálesetek ügyében, és hasonló közömbösséget tanúsít a hágai törvényszék is. Az Amnesty nem az akkori háború jogosságát vagy jogtalanságát mérlegeli, hanem - a genfi konvencióra hivatkozva - azt kifogásolja, hogy a NATO nem tett meg mindent a civil áldozatok elkerüléséért: katonái védelmében túlságosan magasról bombázott, és ez csökkentette a találati pontosságot.

Ám mindevvel együtt Jugoszlávia bombázásának erkölcsi fundamentumát aligha kérdőjelezhetjük meg. Amikor a NATO-gépek 1999. március 12-én először szálltak fel, hogy szerbiai célpontokat támadjanak, a kosovói albánok államilag szervezett elűzése és kiirtása nem valamiféle absztrakt, jövőbeni lehetőségként körvonalazódott, hanem 1998 decembere óta zajlott. A bombázásokat megelőző négy hónapban körülbelül tízezer albán civil esett a szerb etnikai tisztogatások áldozatául, még ha erről hitelt érdemlően csak a kumanovói békekötés után győződhetett is meg a világ. A NATO ötszáz civil áldozatával szemben mindazonáltal nem ez a tízezer albán hulla áll (hisz értük az ötszáz halottat sem jogi, sem erkölcsi értelemben semmilyen felelősség nem terhelheti): hanem az a tíz-, húsz-, ki tudja, hány ezer ember, akikre minden valószínűség szerint ugyanez a sors várt volna. Emiatt, emiatt a minden valószínűség szerint miatt ölt meg a NATO ötszáz ártatlan embert, miközben a tízezer albán valódi gyilkosait, az összes valódi gyilkost soha nem fogja felelősségre vonni senki.

Viszont véget vetett a népirtásnak; és Milosevic a scheveningeni előzetesben várja a következő tárgyalási napot.

Az afganisztáni háborúban keletkező "járulékos kártételt" - e kifejezés a halott és sebesült afgán civilek eufemisztikus kódja - ugyanezen kritériumok szerint kell mérlegelnünk. A katonai akciót együtt igazolhatja a politikai siker (azaz ha a több tízezer afgán erőszakos haláláért felelős tálib rezsim megbukik, és bin Ládin bíróság elé áll az általa irányított merényletekért, akár Hágában, akár New Yorkban), és ha a szövetségesek civil áldozatainak száma elenyésző marad egyrészt a bin Ládin és a tálibok, másrészt (hangozzék bármily képtelenül is) a jövőbeni, még el nem követett merényletek potenciális áldozatainak számához képest. Minden, ami ennél kevesebb, bin Ládin győzelmét jelenti a nyugati világ fölött: még akkor is, ha ezt ő maga nem éri meg.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”