Bakos András

Vér a pucában

Fideszes proxyháború a Dél-Alföldön

Publicisztika

Úgy fél a Fidesz a Kiss Mária Hortensia Honismereti Körtől és a többi ilyen egyesülettől, mint a tűztől. Most már van is rá oka.

Kiss Mária Hortensia (1911–1994) apáca volt és magyar–történelem–testnevelés szakos pedagógus, írónő. Szülőhelyén, a ma 3700 lakosú Csongrád-Csanád megyei Kis­zom­boron a nevét viselő egyesület hagyo­mány­őrző, műemlékvédő munkát végez. A falu határain túl arról ismert a kör, hogy minden nyáron kialakít egy terjedelmes labirintust valamelyik tagjának a kukoricaföldjén. Belépődíjért lehet bemenni. Ebből van bevétele a körnek, és pályázni is szokott központi támogatásra. Az egyesület elnöke, Endrész Erzsébet is pedagógus. Férje korábban indult polgármesterjelöltként Kiszomboron, nem nyert. Attól kezdve a győztes polgármester vezette önkormányzat és a kör között már nem volt olyan felhőtlen a kapcsolat, mint addig. Azután Erzsébet és a kör tagjai közül Csanádi Ferenc és Balázs Tibor indult képviselőjelöltként az önkormányzati választáson, függetlenként – s be is jutottak. (Csanádi polgármesterjelölt is volt, de abban a megmérettetésben alulmaradt.) Ők hárman nincsenek többségben, de kétségtelenül ellenzéki magatartást tanúsítanak a legutóbb szintén függetlenként indult, de amúgy fideszes polgármesterrel, Szirbik Imrével szemben.

A három képviselőnek az országos politikáról is van véleménye. Ez így együtt 2025-ben, Magyarországon, faluhelyen már feltűnő.

A bátor igazságkeresők

A választókerületben a Lázár János ostoraként ismert Promenad24.hu össze is foglalta aláírás nélküli cikkében, meg nem nevezett helyi informátorok elbeszélése alapján, mi minden van a három ember rovásán.

Balázs Tibor például 2018-ban még jobbikos volt, ezt elárulták a megnyilvánulásai, míg Csanádi Ferenc Márki-Zay Péter összellenzéki miniszterelnök-jelölt kampányát szervezte Makó környékén. Endrész Erzsébet a Face­book-oldalán a Tisza Párttal kapcsolatos bejegyzéseket oszt meg. „Nincs azzal semmi baj, ha valaki ellenzéki, de akkor legyen annyi vér a pucájában, hogy felvállalja, ne maszkírozza magát »civil szervezetnek«” – írta a hírportál március 26-án.

Ez nem a vádirat volt, hanem már az ítélet indokolása.

Tizenegy nappal korábban, a nemzeti ünnep estéjén ugyanis valaki szórólapokat terjesztett Kiszomboron az alábbi szöveggel: „A Kiss Mária Hortensia Honismereti Kör a hagyományőrző tevékenység mellett politikai szerepet is vállal Kiszomboron. A Kiss Mária Hortensia Honismereti Kör három tagja a képviselő-testület ellenzéki oldalát erősíti. A Kiss Mária Hortensia Honismereti Kör következetesen támogatja az éppen aktuális ellenzéki megváltót. A Kiss Mária Hortensia Honismereti Kör az elmúlt 12 évben közel 6 millió forint kormányzati támogatást kapott. A Kiss Mária Hortensia Honismereti Kör tehát a kormánytól kapott pénzből szidja a kormányt.” Az aláírás: „Igazságot kereső Kiszomboriak”, de ilyen civil szervezet nincs a faluban.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”