Meddig nőhet a Jobbik népszerűsége?

  • Reiner Roland
  • 2015. augusztus 5.

Liberális szemmel – Republikon

Tapolca után sokan azt jósolták, hogy nem lesz megállás. Mi akadályozza meg Vona Gábor pártját, hogy kormányképes erővé váljon?

A Jobbik tapolcai egyéni választókerületi győzelme után, mellyel párhuzamosan a legtöbb közvélemény-kutató cégnél a párt minden korábbi eredményénél jobban szerepelt, az egyik legfőbb kérdéssé vált, hogy mennyi lendület van még a pártban. Sokan úgy vélték, hogy megszűnt az a plafon a párt előtt, ami egyfajta limitet jelentett volna, és a Jobbik előtt megnyílt az út. Az azóta eltelt hónapok ugyanakkor rácáfolni látszanak erre a kitörésre: a Tárki legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a növekedés megállt, de más intézetek mérése is arról tanúskodik, hogy a tavaszi csúcs után leginkább enyhe visszaesésről beszélhetünk.

Nincs ugyanakkor kizárva, hogy ez a megtorpanás átmeneti: a Jobbik mérséklődésstratégiája hosszú távon, egy olyan környezetben, ahol a politikai riválisok nem foglalkoznak a radikális párttal, jobban tud működni – ezt láttuk lényegében 2015 elején. A kormány bevándorlóellenes kampánya ugyanakkor arra mutatott rá, hogy a Fidesz képes olyan ügyet generálni, ami elszívja a levegőt a Jobbik elől. Sok szó esett arról, hogy a baloldali ellenzéki pártok nem tudtak megfelelő alternatívát megjeleníteni a kormánnyal szemben, nem volt vállalható és megkülönböztető üzenetük menekültkérdésben. Ez a fajta bénultság ugyanakkor nem csak a baloldali pártokat sújtotta: valójában a Jobbik sem tudott olyan javaslattal, akcióval élni, ami figyelmet és érdeklődést keltett volna – annak ellenére, hogy olyan ügyről volt szó, amivel a radikális párt már az előző parlamenti ciklusban is foglalkozott. Menekültügyben a Fidesz úgy képviselt egy radikális megoldást, hogy eközben a Jobbik nem volt képes elfoglalni a jobbközepet, nem tudott mérsékelt álláspontot magához kötni, ami pedig adott esetben igazolhatta volna Vona Gábor elképzelését a néppártosodó, mérsékelt jobboldali pártként elképzelt Jobbikról.

Egy kép a Jobbik Facebook-oldaláról

Egy kép a Jobbik Facebook-oldaláról

 

 

Fontos látni ugyanakkor, hogy a Jobbik növekedésének politikai értelemben az elmúlt fél évben ez volt az egyetlen gátja: az ellenzéki pártok nem támadták hevesebben vagy új módszerekkel a Jobbikot, és direkt támadást a kormányzat vagy a Fidesz részéről sem kapott. Vezető Fidesz-politikusok megszólalásai az elmúlt hét során is kizárólag a baloldal támadásáról szóltak: Orbán Viktor tusnádfürdői beszédében arról elmélkedett, hogy a baloldal nem szereti a magyarokat, mert azok magyarok – a Jobbikról ugyanakkor nem esett szó mint fenyegetésről. Szintén emlékezetes interjút adott Kövér László is: a házelnök egyenesen arról beszélt, hogy a magyar és nemzetközi baloldal genetikailag torzult. A Jobbikkal kapcsolatban ennél jóval kevésbé erős kritikát sem nagyon szoktunk olvasni.

A Jobbik támogatottsága: az Aktív Fiatalok ill. a Medián, Ipsos, Tárki, Nézőpont, Századvég havi közvélemény-kutatásai alapján, átlagok a teljes népességben

A Jobbik támogatottsága: az Aktív Fiatalok, illetve a Medián, Ipsos, Tárki, Nézőpont, Századvég havi közvélemény-kutatásai alapján, átlagok a teljes népességben

 

Ami a Jobbik növekedési korlátait illeti, érdemes megnézni, honnan is indult a párt. A Jobbik hagyományos bázisa a fiatalok, ebben a körben a radikális párt mindig is erősen felülreprezentált volt. Az Aktív Fiatalok kutatása szerint mindhárom mérésben a radikális párt támogatottsága volt a legmagasabb az egyetemistákból és főiskolásokból álló mintában. A kutatássorozat legfrissebb adatfelvétele 2015 áprilisában volt, nagyjából akkor, amikor az országos mérések szerint a Jobbik a csúcson járt. Az Aktív Fiatalok mérése szerint ekkor a felsőoktatásban tanuló fiatalok 20 százaléka szavazott volna a Jobbikra, ami nagyjából megegyezett az első, 2011/12 fordulóján készített első hullám eredményével. Csakhogy akkor a Jobbik országos szinten jóval gyengébben állt, mint idén tavasszal. Nem azt láttuk tehát, hogy a felsőoktatásban tanulók között a Jobbik saját, országos eredményével párhuzamosan népszerűbb lett volna, sokkal inkább úgy tűnik, hogy a radikális párt stabilan az egyetemisták és főiskolások ötödét-hatodát éri el. Természetesen önmagában egy ilyen, szűk társadalmi csoport preferenciájából nem lehet következni a párt teljes szavazótáborára, az Aktív Fiatalok kutatásában látott eredmény mégis azt sejteti, hogy egy ideális, beágyazott és a Jobbik számára megszokott pályának számító környezetben a párt az elmúlt években nem igazán tudott növekedni.

Egyelőre az látszik tehát, hogy a Jobbik sikeres lehet abban, hogy stabilizálja szavazótáborát a jelenlegi szinten – ami továbbra is a baloldali ellenzéki pártok megosztottságának köszönhetően jelenti a második helyet a pártversenyben. Erősen kérdéses viszont, hogy honnan tudna növekedni: a Jobbik számára leginkább a Fidesz szavazótábora lehet a célcsoport, mivel a baloldali pártok és a Jobbik között már messze nincs meg az az átjárás, ami az előző ciklusban megvolt. A Fidesz kezében ugyanakkor olyan erőforrások vannak, amikkel a Jobbik ilyen kísérleteit jelentősen meg tudja nehezíteni: a bevándorlásügyhöz hasonlóan milliárdos költségvetési források segítségével adott esetben el tud venni más jobbikos ügyeket is.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.