Tarlós kiszáll vagy ez már nem érdekel senkit?
tarlos.jpg

Tarlós kiszáll vagy ez már nem érdekel senkit?

  • Király Dávid
  • 2018. július 27.

Liberális szemmel – Republikon

Kizárólag a budapestieken bukhat el a fővárosi önkormányzati és választási rendszer átalakítása, a kormány döntését Tarlós valójában nem befolyásolja.

A 24.hu értesülései szerint egy kormányközeli cég közvélemény-kutatást végzett a budapestiek körében, amelynek során arra voltak kíváncsiak, a fővárosiak elfogadnák-e, ha Budapest főpolgármesterét a jövőben nem közvetlenül választanák, hanem a kormány nevezné ki, akár kétévente a megválasztott kerületi polgármesterek közül.

Ez azt jelenti, hogy a Fidesz komolyan számol azzal, Tarlós István 2019-ben nem méretteti meg magát újra az önkormányzati választáson, a főpolgármester ugyanis jelezte, hogy a közvetlen főpolgármester-választást értéknek tartja. Noha a Fidesz vezető politikusai, köztük Gulyás Gergely tagadták, hogy átalakítanák a budapesti választási és önkormányzati rendszert, a folyosói pletykák inkább arról szóltak, hogy ez csak akkor lesz így, ha Tarlós ismét el akar indulni.

A Fidesz mostani puhatolózása tehát vagy azt jelenti, hogy Tarlós már döntött a kiszállásról, vagy azt, hogy a főpolgármester döntése valójában nem oszt, nem szoroz.

Ha Tarlós döntött, azt nagyban befolyásolhatta a Miniszterelnökségen belül létrehozott Budapest államtitkárság, amelyről ugyan a kormány állította, hogy nem vesz el hatásköröket a fővárostól, ezt azonban valószínűleg még a főpolgármester sem hitte el. Július elején a kormánypárti Pesti Srácoknak adott interjújában Tarlós így fogalmazott:

„Teljes egyértelműséggel tisztázni kell a kompetenciákat! Ha ez nem történik meg, ha a főváros választott vezetői elvesztik a beleszólásukat, az egy másik helyzet lesz. És beszéljünk őszintén: ezt a másik helyzetet nélkülem kell elképzelniük. Csak úgy lehet dolgozni, ha olyan rendszer áll fel, amelyből a főváros vezetése nem kiiktatható. Hiszen Orbán Viktor nyilván nem tud minden operatív döntésbe belefolyni és utasítani az embereit, hogy ne magukban hozzanak döntéseket. Már most baljós jeleket látok, az új államtitkárság a statútuma szerint a kiemelt fővárosi kormányzati fejlesztésekkel foglalkozik majd, ehhez képest volt sportolóból avanzsált riporterek máris úgy emlegetik azt, hogy »Budapestért felelős államtitkárság«! Így nehéz dolgozni.”

Tarlós tehát bár sűrűn elmondta, hogy Fürjes Balázs államtitkár és Gulyás Gergely miniszter a barátai, az láthatóan nem tetszik neki, hogy a Budapestért felelős államtitkárság könnyen a fejére nőhet vagy épp a fejére is nőtt már.

Ugyan a már említett interjúban Tarlós arról is beszélt, hogy a jövő évi önkormányzati választáson való indulásának feltételei vannak, az azonban illúzió, hogy Orbán Viktort vagy a Fideszt ez bármiben korlátozná. A 2010 óta eltelt időszak budapesti tapasztalatai azt mutatják, hogy Tarlós ellenállása (például a fővárosi oktatás és egészségügy államosításával szemben) ugyanolyan gyenge, mint az érdekérvényesítő ereje (mondjuk a 3-as metró felújításának vagy a budapesti közösségi közlekedés finanszírozásának ügyében).

Ha tehát az Orbán-kormány változtatni akar az önkormányzati és a választási törvényen annak érdekében, hogy a Fidesz számára láthatóan nehezen bevehető Budapesten megakadályozzon egy esetleges ellenzéki győzelmet, akkor Tarlós álláspontja nem lesz szempont: ha a főpolgármesternek az új feltételek nem felelnek meg, lesznek helyette mások, akiknek nem lesznek fenntartásai a fővárosi önkormányzatiság teljes kiüresítésével vagy akár felszámolásával kapcsolatban.

Akik ebben a döntésben a Fideszt és a kormányt befolyásolni tudják (ha egyáltalán), azok a budapestiek. Ezért aztán a valódi kérdés az, hogy a kormányközeli közvélemény-kutatás milyen eredményt hozott: elfogadnának-e a budapestiek egy nem közvetlenül választott városvezetőt (mert ezt polgármesternek ne nevezzük!) vagy sem?

Ha nem, akkor a rendszer átszabása a Fidesz számára komoly kockázatokat rejt, a budapestiek ellenállása ugyanis ebben az esetben a kerületekben csapódhat le, azt pedig nehéz elképzelni, hogy a kormány kétévente kinevezzen Budapest élére egy ellenzéki kerületi polgármestert.

Liberális szemmel – A Republikon blogja a magyarnarancs.hu-n.

Liberális szemmel – Republikon

Számok. Politika. Elemzés. Feminizmus. Mozgalmak. Liberalizmus.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)