Aki Kaurismäki: A múlt nélküli ember

  • 2012. január 10.

Snoblesse

Mindenki nyert: Kati Outinent a legjobb női alakítás, Tähti-t a legjobb ebalakítás díjával jutalmazták Cannes-ben. Kaurismäki nagydíjat nyert. 10 éve történt.

Kaurismäki hőseire rájár a rúd: ez különösen igaz A múlt nélküli ember főszereplő lúzerére, akire rögtön a film elején egy baseballütő jár rá – és olyannyira rájár, hogy szerencsétlen nem csak ingóságait veszti el az ütővel való találkozás során, de az emlékeit is. Mi viszont nagyon is jól emlékszünk Kaurismäki 2002-es konténerfilmjére, melyre csak úgy záporoztak a kritikusi dicséretek, és szinte mindben volt is valami igazság. Emberség! – kiáltották (joggal) az ítészek, noha Kaurismäki filmje egy meglehetősen halk szavú alkotás, legfeljebb Hannibálnak, a film ebhősének jut néhány emelt hangú megszólalás.

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.