rés a présen: Mikor vetted át az intézetet, és milyen elképzelésekkel?
Hushegyi Gábor: Három és fél éve érkeztem Budapestre azzal a céllal, hogy segítsek a modern és kortárs szlovák kultúrát bemutatni a magyar közönségnek. Ez a terv változatlan, sőt sikerült bővíteni a magyar és szlovák művészek, tudósok együttműködésével. Ennek legszebb példája volt Szlovákia díszvendégsége az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, ami egyben Szlovákia legjelentősebb intellektuális, kulturális és művészeti seregszemléjeként is értékelhető a rendszerváltás óta Magyarországon.
rap: Közelegnek a Szlovák filmnapok. Milyen válogatást láthatunk idén?
HG: A Szlovák filmnapok helyszíne a budapesti Toldi mozi lesz szeptember 15–17. között. Öt filmet mutatunk be, a legsikeresebb szlovák alkotásokat az elmúlt két évből. Mindenképpen kiemelném Marko Škop Eva Nová című filmjét, amelynek címszerepét Emília Vášáryová kitűnő szlovák színésznő alakítja. Figyelemre méltó Jaro Vojtek Gyerekek című alkotása is, melyben négy részben, négy szemszögből láthatjuk a gyermek-szülő kapcsolatot, annak boldog és boldogtalan pillanatait meg a döntéshelyzeteket. Itt lesz Peter Bebjak A takarító, Ivan Ostrochovský Koza című díjnyertes alkotása és a cseh–szlovák koprodukcióban született Házi gondozás is Slávek Horáktól. A kiválasztott filmekben közös, hogy szerepeltek a Pozsonyi szlovák filmhéten, és valós problémákat feszegetnek. És ismét felfedezhetjük a magyar elemet a szlovák filmgyártásban.
|
rap: Mit kell tudnunk a szlovák filmről?
HG: Egyértelműen megújult. Míg 2003-ban mindössze négy új szlovák film készült, addig tíz évvel később már 28, tavaly pedig 25 bemutatót tartottak. A megújulást az Audiovizuális Alap 2009-es létrehozása eredményezte, ami nemcsak több pénzt, hanem a függetlenséget is jelentette, a filmtámogatás kikerült a kormány és a kulturális miniszter, azaz a politika közvetlen befolyása alól, a filmes szakma vette át irányítását. Egy új rendezői generáció nőtt fel, újraszerveződött és többszereplőssé vált a produceri szféra, amit jelentősen meghatároznak még a cseh–szlovák koprodukciók is.
rap: Van kedvenc szlovák rendeződ?
HG: A régiek közül Elo Havetta, aki megújította a csehszlovák filmet a 60-as, 70-es években. A középgeneráció rendezői közül Kerekes Péter és Gulyáságyúja, a fiatalok közül Prikler Mátyás és a Köszönöm, jól című játékfilmje. Prikler szerepel a programban mint producer és beszélgetőtárs, éppen a kortárs szlovák filmgyártás kondíciója lesz a téma.
rap: Melyik kulturális terület a te szívügyed?
HG: A kortárs képzőművészet. 1998-tól a Műértő pozsonyi tudósítója vagyok. Magyarországon elsősorban a független és alapítványi galériákkal működünk együtt – nagyon sikeresen.
rap: Milyen fontosabb rendezvényeitek lesznek a következő évadban?
HG: Szlovákia az Európai Tanács soros elnöke, ennek apropóján lesz ünnepi hangverseny a Szent István-bazilikában (szept. 14.), Jozef Jankovič- és Palo Macho-kiállítás, valamint PaCoRa Trio-koncert az MKISZ-ben a Café Budapest keretében (okt. 10.) vagy a Szlovák Nemzeti Színház vendég előadása, az Éjféli mise a Pesti Színházban (nov. 16.). Ez utóbbi korunk antiszemitizmusának állít tükröt. De jelen leszünk a CineFesten, az L1danceFesten, a 3. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon, a Design Weeken stb.
rap: Mi a legszellemesebb szlovák mondás?
HG: Tomáš Janovic aforizmája: „Tévedni emberi dolog, ezért tévedhetetlenek a türannoszok.”