Brandt Brauer Frick az A38-on

  • 2012. március 29.

Snoblesse

Technoetűdök – zongorára, vibrafonra és dobra. Daniel Brandt, Jan Brauer és Paul Frick triója organikus house-ban utazik.


Daniel Brandt, Jan Brauer és Paul Frick triója a tipikusan 4/4-es ritmikájú elektronikus tánczenéket kelti szó szerint életre – rafináltan összerakott, jól rétegzett, mégis élvezetes kompozíciók formájában. A három körmönfont német mindenekelőtt jeles kortárs zeneszerzők, elsősorban Steve Reich zenekészítési metódusából merített, amit remekül ötvöz a house-techno kompozíciók eredendő repetitivitásával. Kvázielektronikus tánczenét játszanak preparált zongorák (à la John Cage), speciális modorban használt ütős hangszerek és bónusz fúvósok segítségével – s ehhez csupán néhány analóg szintit tesznek hozzá. Deep house és bossa beat ütemek pattannak elő szorgos kezek munkája nyomán (tavalyi lemezükön és számos fellépésükön már tíz zenész adja bele a magáét) és finom billentések által születik meg a 125 bpm-es kopogás. Mindezt hihetetlen virtuozitással, a dzsesszből fakadó érzékenységgel és rendkívüli koncentráltsággal állítják színpadra – nem véletlenül váltak a nagy fesztiválok sztárjaivá. Előttük az albán származású (de a hazai színeket erősítő) énekesnő, Alba Hyseni és zenekara mutatja be nemrég megjelent dark/pszichedelikus/elektronikus albumát.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.