„Egy másik Monty Python” - Hajdú István (Steve) színész

  • rés a présen
  • 2015. április 20.

Snoblesse

Eric Idle komikus szerepét, a narrátort fogja alakítani.

rés a présen: Mit tudsz a Nem a messiás című víg­oratórium keletkezéséről, és mi az, amit nem mertél megkérdezni?

Hajdú István: A nagy sikerű Brian élete című, 1979-es Monty Python-film alapján készült, benne a klasszikus poénokkal és slágerekkel. Eric Idle és a zeneszerző, Dufrey párosa a Spamelot után egy másik Monty Python-klasszikust dolgozott fel, és tett színpadra. Londonban volt a bemutató, Eric csak ezt az egy előadást tervezte, de lehet, hogy több is volt, azt nem mertem megkérdezni.

rap: Ki és hogyan kezdte el megszervezni a magyar verziót?

HI: László Sándor a darab producere, és ő kérte fel Szomor Györgyöt, hogy szedje össze a csapatot. Kettőjük ízlését dicséri a szereposztás. A budapesti előadáson a főbb szerepekben rajtam kívül Heiter Melinda, Janza Kata, Homonnay Zsolt, Pintér Dömötör és a kihagyhatatlan Galla Miklós szerepelnek. A zenei kíséretet egy 100 fős kórus és a 80 fős Budafoki Dohnányi Zenekar adja, Hollerung Gábor vezényletével.

false

rap: Hogyan kerültél a történetbe?

HI: Eric Idle komikus szerepét, a narrátort fogom alakítani, aki a szólista énekesekkel együtt fog énekelni. A szerep meghatározása bariton. Most már tudom, hogy az vagyok, jelentsen a szó bármit is. A hazai premieren egyébként színpadra lép majd Eric Idle is.

rap: Milyenek a próbák, milyen a csapatmunka?

HI: Jó hangulatban folynak a próbák, de azért, mert majd a néző nevetni fog, mi nem csapkodjuk a térdünket minden percben, egyrészt mert fájna, másrészt mert sok olyan darabban szerepeltünk, ami humoros, és tudjuk, hogy a sikert nem a mi nevetésünkkel lehet elérni.

rap: Mikor lesz a budapesti bemutató, és merre lesz látható még az országban az előadás?

HI: A bemutató május 31-én lesz a Papp László Budapest Sportarénában, majd turnéra indulunk az ország nagyvárosaiba: Pécs, Szeged, Debrecen, Szombathely, Albertirsa.

rap: Mi az a legnagyobb gazemberség, amire szerepben rá lehetne még téged venni?

HI: Szinte mindent kipróbálhattam, most már ezeknek az ismételgetése van. Siker, bukás, siker, siker, bukás, siker…

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.