Elszakadóban – tudósítás egy MOZGÓ VILÁG-ról

  • 2015. május 19.

Snoblesse

Mi történik, ha a hatalom lecseréli egy fontos folyóirat főszerkesztőjét?

A „Petárda” akció – A Mozgó Világ és a titkosszolgálat címmel Szőnyei Tamás írt cikket a Narancsba, ebből idézünk most:

„A Fiatal Írók József Attila Körének autonómiára törekvésével és a szamizdatok megjelenésével párhuzamosan 1980-tól fokozatosan csúszott kifelé a lapgazda KISZ kezei közül a Mozgó Világ. Autonóm fórumként próbált működni, ami éberségre és intézkedésekre késztette a pártközpont, az írószövetség, a művelődés- és persze a belügy illetékeseit…

1983 szeptemberében menesztették Kulin Ferencet, a Mozgó Világ főszerkesztőjét.

Kulin Ferenc

Kulin Ferenc

 

Kulin leváltását a hatalom meg is indokolta – kivételes eset, máskor nem vették a fáradságot. Tóth Dezső művelődésügyi miniszterhelyettes szeptember végén az Élet és Irodalomban rótta fel a lap vétkeit…”

Hogy melyek voltak ezek? Kiderül Szőnyei cikkéből.

A pécsi Janus Egyetemi Színház előadása a nyolcvanas évek e legendás irodalmi-politikai afférját dolgozza fel: az Elszakadóban – tudósítás egy MOZGÓ VILÁG-ról a Bálint Ház 20. Savuotjának nyitóelőadása.

false

Az előadás előtt 18.30-tól Németh György, a Mozgó Világ története 1971–1983 című kötet szerzője beszélget a régi Mozgó Világ szerkesztőivel. A beszélgetésen részt lesz Alexa Károly (a szépprózai rovat vezetője, 1978–1981; felelősszerkesztő-helyettes, 1979–1980; főszerkesztő-helyettes, 1980–1981; az irodalmi rovat vezetője, 1981–1983), Berkovits György (a szociográfiai rovat vezetője, 1975–1983) és Mányoki Endre (a krónika és a programrovat vezetője, 1980–1981; a vers- és a figyelő rovat vezetője, 1981–1983).

A részvétel regisztrációhoz kötött.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.