Feléled a Pulszky-szalon

  • 2015. március 4.

Snoblesse

Pulszky-estek a Nemzeti Múzeumban. Hógolyózni tilos!
false

Hogy ki volt Pulszky Ferenc? Nevezzük csak nemes egyszerűséggel a dualizmus kultúrpápájának. Magyarra lefordítva: P. Ferencben a Nemzeti Múzeum második igazgatóját tisztelhetjük, aki 1869-től 25 éven át vezette a műintézményt, de – igazi álláshalmozóként – emellett még számos más pozíciót is betöltött. És ami legalább ennyire fontos: Pulszky Ferenc mai kifejezéssel igazi party animal volt, igaz, akkoriban még estélynek hívták a társasági összejöveteleket. Pulszky híres volt az estélyeiről, az igazgató úr szombati szoáréi, melyekre a főváros tudományos, írói és művészi elitjéből szinte mindenki hivatalos volt, eseményszámba mentek a pest-budai társas életben. És eseményszámba mennek a Nemzeti Múzeum jelenkori Pulszky-estjei is: ma Fábri Anna lapunk állandó szerzőjével, László Ferenccel beszélget a régi századvég idilli (vagy kevésbé idilli) gyermekéveiről. Mivel egyikük sem volt jelen a kérdéses időpontban, főleg emlékezések és vallomások adják a beszélgetés hátterét.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.