Feléled a Pulszky-szalon

  • 2015. március 4.

Snoblesse

Pulszky-estek a Nemzeti Múzeumban. Hógolyózni tilos!
false

Hogy ki volt Pulszky Ferenc? Nevezzük csak nemes egyszerűséggel a dualizmus kultúrpápájának. Magyarra lefordítva: P. Ferencben a Nemzeti Múzeum második igazgatóját tisztelhetjük, aki 1869-től 25 éven át vezette a műintézményt, de – igazi álláshalmozóként – emellett még számos más pozíciót is betöltött. És ami legalább ennyire fontos: Pulszky Ferenc mai kifejezéssel igazi party animal volt, igaz, akkoriban még estélynek hívták a társasági összejöveteleket. Pulszky híres volt az estélyeiről, az igazgató úr szombati szoáréi, melyekre a főváros tudományos, írói és művészi elitjéből szinte mindenki hivatalos volt, eseményszámba mentek a pest-budai társas életben. És eseményszámba mennek a Nemzeti Múzeum jelenkori Pulszky-estjei is: ma Fábri Anna lapunk állandó szerzőjével, László Ferenccel beszélget a régi századvég idilli (vagy kevésbé idilli) gyermekéveiről. Mivel egyikük sem volt jelen a kérdéses időpontban, főleg emlékezések és vallomások adják a beszélgetés hátterét.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.