Festett acél – Kortárs kerékpárvázak

  • 2013. július 16.

Snoblesse

Bicikliművek a kortárs galériában. Roskó és társai biciklifantáziái.
false

 

Fotó: Németh Dániel

Van egy rajzoló-festő-keramikus Roskó Gábor, és van egy kerékpáros-bicikligyűjtő Roskó Gábor – a Narancs munkatársa nemrégiben mindkettővel, ám mégis inkább az utóbbival beszélgetett.
„Harminc éve ezen dolgozom, hogy legyen egy kerékpármúzeum valahol az országban. Nem a vasgyűjtés az értelme, hanem egy új típusú intézmény, ahol kézművességet is lehet tanítani a kerékpár által. Egy Bauhaus-szerű valamit, kézművesiskolát csinálni – ez az álmom. Ahol megtanulnak a gyerekek festeni, alapozni, szerelni. Kell valami matatás mindenkinek, mert attól egészséges az ember.” A biciklikkel együtt lakó gyűjtő álma egyelőre még nem vált valóra, ám valóra vált a Festett acél című kiállítás (látogatható augusztus 16-ig), és ez sem kevés: Roskó Gábor művésztársait kérte fel a feladatra, hogy kerékpárvázakat fessenek és alakítsanak át a saját képükre.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.