Godot Irodalmi Estek – Halász Péter emlékére

  • 2013. május 22.

Snoblesse

Az ember, aki végignézte saját temetését. Emlékezés Halász Péterre.
false

„Január végén, miután visszajött New Yorkból Budapestre – utoljára, búcsút venni –, Halász Péter megkért, hogy én is mondjak pár szót a Műcsarnokban, ahol február 6-án, hétfő este fölravataloztatja magát, és ahol este 10 órától mindenki elbúcsúzhat tőle (…) Életem egyik legmegtisztítóbb eseményére került sor. Éppen az nem következett be, amitől tartottam: a túlzás. Halász Péter élete utolsó színházi előadását úgy rendezte meg, hogy abban a közönség valóban azt a szerepet játszotta, ami a legősibb színházi előadásokban is a szerepe lehetett: néma kórusként belsőleg azonosult azzal, aki középen állt – feküdt –, áldozatként, bűnbakként, tragikus hősként." Földényi F. László írta e sorokat (a teljes szöveg itt) Halász Péter búcsúelőadásáról – nem sokkal azután, hogy felravataloztatta magát és tanúja volt saját temetésének, a kortárs színház nagy hatású mestere 2006. március 9-én halt meg New Yorkban. Halász Péterre és az általa alapított Squat Színházra emlékezik Najmányi László (interjúnk vele itt), a Halász Péter Virtuális Emlékmű gondnoka a Godot Irodalmi Estek sorozatban. Az előadáson vetítésre kerül Najmányi Az ember, aki színház volt című videokönyve.

Figyelmébe ajánljuk

Különbség

Izrael 1948-as megalakulásakor több mint 700 ezer palesztin hagyta el korábbi lakóhelyét, hazáját – többnyire elüldözték őket az ENSZ jóváhagyása értelmében születő új állam területét csak harcok árán biztosítani képes fegyveres erők. Mindkét oldalon történtek súlyos atrocitások.

Bukott diák

Lehet fanyalogni, sőt, tulajdonképpen ildomos is. Aki nem fanyalog, az talán nem is tartható komoly befogadónak, mintha nem lenne ízlése, s éppen ezért az értékítéletei sem méltók arra, hogy figyelembe vegyük azokat. Mégis, a fanyalgás negatív cselekedetnek számít, s a fanyalgó amolyan ünneprontónak, ízetlenkedőnek, tulajdonképpen egy igazi faszkalapnak.