Goldoni Kőszegen: Chioggiai csetepaté

  • 2012. július 4.

Snoblesse

Toffolo sült tökkel kínálja Luciettát – több se kell egy fergeteges komédiához. Talán csak Goldoni zsenije.


Minden földi dolog tudója, Karinthy Frigyes világított rá a férfi és nő közti öröktől fennálló kölcsönös meg nem értés lényegére, amikor kinyilvánította: férfi és nő sohasem érthetik meg egymást, mert mindegyik mást akar. A nő a férfit, a férfi a nőt. Nem gondolta ezt másképp Goldoni, az olasz komédia királya sem, aki olyan sikeresen reformálta meg a műfajt, hogy még ma is, több mint két évszázaddal őutána, ha színház biztosra akar menni, hozzá fordul – 120 műve valamelyikéhez. Goldoni jó télre és jó nyárra (nem is beszélve a köztes évszakokról), jó kőszínházba és jó várszínházba. Kőszegen többek között Pogány Judit, Bánfalvi Eszter, Nagy Mari, Gazsó György, Hollósi Frigyes és Epres Attila kelti életre a negyvenezer lelket, s ezen belül harmincezer női lakost számláló Chioggia mindennapjait. Rendezte: Znamenák István.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.