JAK Frissítő

  • 2015. május 13.

Snoblesse

A vendégek: Mán-Várhegyi Réka és Totth Benedek

Két sokat dicsért elsőkötetes író az Írók Boltjában. Lássuk, mit írtunk bemutatkozó munkáikról:

false

"A Holtverseny lapjain az emberi kapcsolatok végtelenül kiüresedettek, mechanikusak, és tulajdonképp személytelenek. A szereplők szülei kivétel nélkül mind hiteltelenek (akár mert legyőzte őket az élet, akár mert tulajdonképp kivonultak a gyerekeik éle­téből, és már csak az általuk biztosított anyagi javak révén vannak jelen benne), ezért Bandibá, a szadista edző és a versenyuszodák világa válik normaképzővé és az egyetlen szilárd ponttá. A szereplők innen ismerik egymást, itt találkoznak, konfliktusaik is innen erednek, és ők maguk is innen indulnak újabb és újabb, tiltott örömöket magukba foglaló portyákra (legyen az szex, drog, jogosítvány nélküli vezetés vagy bármi egyéb)" - írtuk Totth Benedek Holtverseny című regényéről.

false

"A kiadói szerkesztőként dolgozó szerző úgy van a pályakezdéssel, mint az okos lány a mesében: látszik is rajta, meg nem is. Az egységes összképet nyújtó novellák technikailag kiforrottak, az útkeresés nyomait, ha voltak, eltüntették gondos kezek; ugyanakkor a bennük megjelenő világok sokszínűsége csapongó kíváncsiságról árulkodik. Sokszor nem tart ki a figyelem, túl rövid az írás, vagy kapkodva vágtatunk át egy történeten; máskor viszont éppen a tömörítés ügyessége vagy egy aprólékos leírás ragad magával. Minden a kivágáson múlik: felvillan egy jelenet, és ez az időben vékony szelet tartalmazza a főszereplő egész életét, de a sztori végét nem ismerjük meg, ahogy az odáig vezető lélektani folyamatoknak is csak részletei sejlenek fel" - írtuk Mán-Várhegyi Réka Boldogtalanság az Auróra-telepen című kötetéről (a teljes szöveg itt).

 

A beszélgetés házigazdája Gaborják Ádám.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.