Kabaré japán módra: rakugo történetfüzérek

  • 2012. november 5.

Snoblesse

A japán kabaré nagyágyúi a Katonában.


A japán kabaréhoz nem kell más, mint egy színpad, a színpadon magányosan ülő előadó, a magányosan ülő előadó kezében egy legyező, és cirka 400 évnyi tapasztalat. Ez a japán sit-down comedynek is nevezett rakugo, melynek elsajátítása nem megy egyik napról a másikra – komoly előképzettségre és még komolyabb gyakorlatra van szükség ahhoz, hogy a rakugoka (így hívják a magányosan ülő, legyezős előadót) művészi módon beszélhesse el komikus történeteit. E Japánban igencsak megbecsült hivatás most a Katona József Színházban is bemutatkozik: a műfaj nagyjai, Yanagiya Sankyo és Ryutei Saryu adnak ízelítőt a japán humorból.

 



Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.