Kabaré japán módra: rakugo történetfüzérek

  • 2012. november 5.

Snoblesse

A japán kabaré nagyágyúi a Katonában.


A japán kabaréhoz nem kell más, mint egy színpad, a színpadon magányosan ülő előadó, a magányosan ülő előadó kezében egy legyező, és cirka 400 évnyi tapasztalat. Ez a japán sit-down comedynek is nevezett rakugo, melynek elsajátítása nem megy egyik napról a másikra – komoly előképzettségre és még komolyabb gyakorlatra van szükség ahhoz, hogy a rakugoka (így hívják a magányosan ülő, legyezős előadót) művészi módon beszélhesse el komikus történeteit. E Japánban igencsak megbecsült hivatás most a Katona József Színházban is bemutatkozik: a műfaj nagyjai, Yanagiya Sankyo és Ryutei Saryu adnak ízelítőt a japán humorból.

 



Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.