Mohácsiak itt, Mohácsiak ott

  • 2014. október 9.

Snoblesse

Mohácsiak mindenhol. Ma a Csillagos ég megy a Radnótiban.
false

Nincs még egy olyan darab a most futó előadások között, melyen annyit lehetne derülni (sírva vigadni) a kultúrpolitika bornírtságán, az emberi (azon belüli is: a színészi) gerincek hajlíthatóságán, szánalmasan pimf viszonyainkon, egy rosszul bevert szögön, a hülye párttitkáron (bocsánat, polgármesteren) és egy alig leplezett Vidnyánszky-paródián, mint a Radnóti új előadásán. Mert a darabban szereplő figurák és egyes közéleti személyek közötti hasonlóság, nos, az aligha a véletlen műve. De a lényeg, hogy a Mohácsi testvérek (János és István) műhelyéből ismét egy sziporkákban gazdag, a színházat rendeltetésszerűen használó, teljesen korszerű darab került elő: A csillagos ég (avagy a nemzetközi sikerre való tekintet) mindenkinek ajánlható, aki a nemzettől ellát a honig, vagy valami ilyesmi.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.