Otto von Schirach az A38-on

  • 2012. november 12.

Snoblesse

Egy jókedvű őrült, egy magyar legenda – meglesz az esténk szerdára is!


Otto von Schirach neve bizonyosan nem ismeretlen az értő hazai publikum előtt, legalábbis 2007 forró nyara óta, amikor minden idők egyik legsúlyosabb szigetes koncertjét celebrálta a fékezhetetlen dobos, 666 Cent társaságában. Az idén krisztusi korba lépő fiatalembert minden további nélkül nevezhetjük az elektronika Frank Zappájának, jóformán minden extrém zenei műfajba belekóstolt: vérfagyasztó humorral, hatalmas adag (ön)iróniával és nagyvonalú kreativitással dobálja egymásra a breakcore, jungle, gabber, IDM és hasonszőrű, kissé extrém műfajok bombasztikus kliséit. A követhetetlenül kacskaringózó életmű egyik fontos pillanata volt, amikor Mike Patton felfigyelt a neki elküldött 38 OVS-számra – a feladó hamarosan Patton kiadójánál, az Ipecacnél kötött ki.


A hihetetlen, de leginkább mókás jelmezekben, elképesztőnek szánt kellékekkel fellépő művész fejletépős estjeinek gyakori vendége 666 Cent, civilben egy szerény budapesti fiatalember, Pándi Balázs, aki élő dobolással kíséri az intenzív breakcore-zúzdát. A duó a Sziget mellett letarolta a Bangface Weekender, Dour, Avant Music és Warehouse Project fesztiválokat, úgyhogy itt az idő előszedni a szekrény mélyén porosodó Lugosi Béla-, Tulipános Fanfan- és Zorro-jelmezeket, guminőket, huszáregyenruhákat és térdszalagrendeket, mert a hónap tán legkeményebb bulijára van kilátás. Ráadásul hősünk ezúttal vadonatúj műsorral érkezik! A napokban jelent meg friss nagylemeze, amelyen von Schirach egy Supermeng nevű szuperhős jelmezébe bújva veszi fel a szuper-szónikus harcot az Annunaki Hüllőrend Földünket és természetesen a galaxist fenyegető tagjaival. Ehhez szükség volt egy új zenei stílus kitalálására is, ami nem más, mint a mengstep. Az album e titáni küzdelem plasztiklenyomata, a koncert pedig a már megszokott – bár megszokhatatlan – módon mutatja be Supermeng, azaz Otto von Schirach nem evilágról való erejét.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.